Eli meidän 11 kk pojalla on ollu jo pitkään tuota päänpyöritystä, mutta pikkuhiljaa alkanut mietityttämään kun lisääntyy vaan.
Eli kun poika on oikein tohkeissaan/ innoissaan niin alkaa samalla nopeudella pyörittää päätä puolelta toiselle. Samalla myös katsoo usein silmillä ylöspäin, ei siis kieroon mutta ylös.
Kun taputan käsiä tai kutsun poikaa nimeltä niin lopettaa, mutta saattaa pian aloittaa tämän uudestaan, usein myös hymyilee tätä tehdessään.
Ei ole kuitenkaan poissaoleva ja saan halutessani hänet lopettamaan.
Onko tämä huolestuttavaa?
Onko muilla vastaavaa?
En usko että kyseessä olisi mikään "kohtaus" , mutta voiko olla esim joku pakkoliike?
Muuten poika on kaikinpuolin kehittynyt normaalisti.
Korvat,silmät kunnossa.
Osaa kävellä ja sanoa muutaman sanan.
On muuten kovin herkkä reagoimaan niin positiivisesti kuin negatiivisesti,
Voisiko tuo olla jotain sellaista että "innostus menee yli" tai jotain siihen liittyvää ?
Niin ja nukkumaan mennessä myös pyörittää päätään.
Ei ne "huolet" näköjään vielä 3 lapsenkaan kohdalla jätä rauhaan:)
Päänpyöritys ja silmien
3
376
Vastaukset 3
- Tössy
Meidän 13 kk poju tekee tuota myös kun oikein innostuu. En ole huolissani,sillä vauvat innostuvat rytmiliikkeistä, ja jos lapsi on "läsnä" on turha huolehtia. Neurologiset pakkoliikkeet ilmenevät vasta myöhemmällä iällä.
- hänellä on hauskaa
Pään pyörittäminen on hänestä varmaan tosi hauskaa. Hänelle tulee hupsu olo kun hän pyörittää päätään ja sen takia hän jatkaa. Isompana kun hän osaa kävellä niin hän voi sitten pyöriä ympäri ja ympäri ja ympäri ja sitten huimaa ja se vasta hauskaa onkin...
- elä ota sitä vakavas
Meilläkin pyöritellään päätä, hakataan päätä sohvaan ja pompitaan paikollaan, sekä nysvätään peppua edes takas.
En usko, että on silti mitään pakkoliikkeitä, pienokainen vaan nauttii hieman erikoisemmista ajanvietteistään.
Ja ikää meillä noin vuosi.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 1091330
- 45911
Myönnetään, tunnen lämpimiä tunteita kohtaasi
Vaikutat tosin liian hyvältä ollaksesi totta. Komeita miehiä on maailma pullollaan mutta sinussa on jotain.....50736Perhoseni (miehelle)
Miksi et usko, että mun rakkaus sinuun on aitoa ja vilpitöntä? Tai että se oli jo silloin? Miksi ajattelet, ettet ole r129684- 70666
- 67616
- 53597
- 55555
Onko Sofia jälleen jätetty?
Moni asia viittaisi siihen, että hän on jälleen sinkku.93473Mies, näetkö minut myös
Seksuaalisena ihmisenä ja naisena? Haluatko minua seksuaalisesti? Vai olenko mielestäsi tyttönen?20470Voiko se ikinä toimia
Voiko meistä ikinä tulla mitään? Näin kauan aikaa on kulunut ja mitään ei tapahdu... En usko, että sinä mietit minua het32458- 34457
Mitä jos...
Susta tykätään poikana enemmän, kun tyttönä? Miten asian käsittelet tai otat tiedon vastaan? T nainen gubetellija herät142453Nainen, mitä mieltä olet kodittomista?
Ja heistä jotka eivät kykene huolehtimaan asioistaan, itsestään eikä terveydestään? Miten heidän kanssaan tulisi toimia?115453- 5448
- 49447
- 51445
Rekat seisovat dieselin hinnan takia . Ala ei kestä tällaista hintatasoa, sanoo yrittäjä .
EU:n kallein diesel on kova paikka kuljetusalalle. Ajoja on jätetty ajamatta kannattavuusongelmien vuoksi, sanoo alan e85441- 52403
- 42400