Meillä on metsästysseuralla maat vuokralla. Haluaisin rajoittaa kyyhkyn metsästystä koska se helvetin sotiminen 300 m päässä käy hermoille jatkuva pauke. Naapurissa vielä pieniä lapsia. Onko tämä ilmoitusasia seuralle vai miten kannattaa menetellä?
Ei metsästystä vastaan eikä mettämiehiä mutta kohtuus ampumisellakin pitäisi olla! Muutaman 3-4 kertaa voi päivässä pamauttaa mutta puoliautomaateilla kun aletaan jo 70m päästä tavoittelemaan niin vituttaahan se.
Kyyhkymetsästyksen rajoittaminen.
6
207
Vastaukset
- maaton metästäjä
Muuta sopimus koskemaan vain hirveä. Tai ilmoitat kirjallisesti seuran puheenjohtajalle tai sihteerille että haluat rajoittaa kyyhkysen meysästystä maillasi, perustelet asian. Jos seura on kiinnostunut yhtään mielipiteestäsi rajoitus onnistuu.
Sinulla maanomistajalla on oikeus määrittää mitä omistamillasi mailla saa metsästää mutta se on oltava vuokrasopimukseen merkittynä.
Metsästäjät ovat vain vuokralaisia vaikkakin käyttäytyvät kuin omistaisivat alueet millä metsästää. Ei onneksi kaikki. - Mitäs läksit
150m lähimmästä asutuksesta saa metsästää, joten laillisesti siellä paukuttelevat.
- Ampumasuunnat
Saa metsästää myös 500metrin päässä mutta ei saa aiheuttaa vaaraa. Metsästäjä on vastuullinen jos esim. luodikon luoti tulee 1km päästä aiheuttaen vahinkoa.
- maanomistaja.
"150m lähimmästä asutuksesta saa metsästää, joten laillisesti siellä paukuttelevat.""
Sanotaan näin että toistaiseksi.- älä valita
sano vuokrasopimuksesi irti jos ei passaa. tuo 150 metriä on lakiin kirjattu eikä muuksi muutu muulla tavalla. " muutaman 3-4 kertaa voi päivässä pamahtaa".
siitäpä yritä vaatia tuommoisia, ei onnistu. jos omistat maat sano sopimus irti ja lopeta naurettava valitus. - 1#4
älä valita kirjoitti:
sano vuokrasopimuksesi irti jos ei passaa. tuo 150 metriä on lakiin kirjattu eikä muuksi muutu muulla tavalla. " muutaman 3-4 kertaa voi päivässä pamahtaa".
siitäpä yritä vaatia tuommoisia, ei onnistu. jos omistat maat sano sopimus irti ja lopeta naurettava valitus.Laki voi muuttua, asetuksella jos lainlaatia niin päättää.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Klaukkalan onnettomuus 4.4
Klaukkalassa oli tänään se kolmen nuoren naisen onnettomuus, onko kellään mitään tietoa mitä kävi tai ketä onnettomuudes1024537Yleltä tyrmäävä uutinen
Ylen uutisen mukaan Raamattu on keksitty n. 2600. Putoaako kristinuskolta pohja kokonaan alta pois? https://yle.fi/a/743831334- 1861052
Pakko kertoa mies
Äitini tietää, että olen ihastunut sinuun. 😳 halusin että hän näkisi sinun kuvan ja pyysin googlaamaan sinua. Kommentti1091042Sinä vain tulit elämääni
Ja joku tarkoitus sillä on ollut. Näyttämään mitä olen ja kuinka arvokas voisin olla. Se muutti ja käänsi elämäni suunna86940Millaisia ajatuksia on kaivatusta ja tilanteestanne tänään?
Kerro omista mietteistäsi tai lähetä terveisiä. Ehkä hän lukee ja lähettää sinulle takaisin omia mietteitään.47901- 64891
- 64866
Riitta-Liisa ja Toni Roponen: Ero! Riitta-Liisa Roponen kertoo asiasta Instagramissa.
Riitta-Liisa ja Toni Roponen eroavat. Riitta-Liisa Roponen kertoo asiasta Instagramissa. – Talvi on ollut elämäni synk11862Onko se niin
Että meillä molemmilla on niin isot egot ettei voi alentua myöntämään kuin tykkää toisesta64826