Xcover 2 akun kulutus

Minulla on pieni ongelma Samsung gala xcover2 puhelimen akunkeston kanssa:
Puhelimen akku saattaa välillä tyhjentyä jopa yö aikana lähes täydestä tyhjäksi. Yöllä pidän puhelinta lentotilassa ja kaikki sovellukset sammutettuina, eli virrankulutuksen pitäisi olla pientä. Puhelin näyttää suurimmaksi virtasyöpöksi Android käyttöjärjestelmää. Akun tyhjenemistä ei esiinny joka yönä. Normaalissa käytössä en ole huomannut mitään epänormaalia akun keston suhteen.
Mikä voisi aiheuttaa akun tyhjenemisen?
1094
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 10

Vanhimmat

Kannattaa kokeilla virransäästö tilaa.

Äänestä

Laita aina puhelin yöksi laturiin. Niinhän kaikki muutki tekevät.

Äänestä
  • Kyseessä on Samsungin laitteissa hyvin yleinen ongelma kohon ei useinkaan ole korjausta. Yleensä tilanne myös huononee ajan myötä ja lopulta puhelin ei lataa eikä pysy päällä lainkaan. Useampi tapaus lähipiirissä.

    Äänestä

Ei se yleinen ole.

Äänestä
  • Täälläkin on monia kysymyksiä joissa tulee ilmi kyseessä olevan melko yleinen ongelma. Sitä on myös esiintynyt Androidin ohjelmistopäivityksen jälkeen joten osassa tapauksissa silläkin on ollut vaikutusta. Tästäkin oli keväällä useitakin ketjuja täällä.
    Ja omaan lähipiiriini on nyt kasaantunut kolme tapausta jossa Samsungin puhelimet (kaksi S3 Miniä, yksi muu Samsung), on kärsinyt latausongelmista joihin ei mikään ole auttanut ja ne ovat jonkun ajan sinnittelyn jälkeen lopulta olleet käyttökelvottomia. Oireet ovat aina ollet samoja. Ensin lataus tuntuu kuluvan todella nopeasti loppuun vaikka akku on ensin täysi, jopa parissa tunnissa. Sitten alkavat latausongelma eli välillä ei lataudu, välillä latautuu. Sitten kännykkä ei käytännössä toimi kuin vain laturissa kiinni ollen. Lopulta se ei enää lähde edes johdon päässä käyntiin.

    Äänestä

  • "Ei se yleinen ole."

    http://keskustelu.suomi24.fi/node/11184903

    Tässä kestjussa muuten itsekin vastailet lukuisille henkilöille joilla kaikilla on erilaisia latausongelmia, osa juuri kuvaamani kaltaisia. Eli ei se niin yleinen ole?

    Äänestä

Ei ole oman kokemuksen mukaan.

Äänestä
  • Sinun kokemuksesi ei ole sama asia kuin todellisuus. Vastakkaisia esimerkkejä on monia ihan kuten jo tuosta sinulle linkaamastani ketjusta huomaat. Vai ovatko vain omat kännykkäsi sinulle omia kokemuksia?
    En minä väitä että kaikki Samsungin puhelimet kärsisivät noista ongelmista tai edes mitenkään suuri osa. Käyttäjiä vaivaavista ongelmista ne kuitenkin näyttävät muodostavan ihan merkittävän osan ja ne ovat siltä kantilta merkittävä ongelma.

    Mikä on sinun motiivisi vähätellä ongelmaa joka kuitenkin on ihan todellinen? Muualla haluat esiintyä hyvin objektiivisena ja painotat usein "raudan hyvyyttä" ja hinta-ominaisuus-suhdetta. Kuitenkin sinulle on näköjään hankala myöntää että Android puhelimissa saattaa olla ihan oikeasti ongelmia. Minusta se ei ole mikään ihme koska niissä on erittäin kova hintakilpailu ja mallit tulevat ja menevät melkein kuukausittain. Ei ole ihme jos välillä tulee myös ongelmia. Se on juuri se hinta joka halvasta kuluttajahinnasta ja jatkuvista mallimuutoksista maksetaan. Suurin osa kuluttajista saa ihan hyviä ja toimivia tuotteita mutta osa kärsii myös näistä ongelmista.

    Ja tämä siis aika monen eri Android-puhelimen kokemuksella. Välillä kaikilla neljällä oman perheen jäsenellä on ollut Samsung, monilla heistä useitä peräkkäin. Nyt osalla Applet, osalla edelleen Samsung, joten vertailupohjaa on. Enkä siis väitä ettei Applen puhelimissakin olisi ongelmia, omat ongelmansa sielläkin on.

    Äänestä

Ongelma on todellinen mutta ei niin yleinen kuin luulisi. Se että tälle palstalle tulee muutamia ihmisiä kertomaan siitä niin ei kerro sitä että se on yleinen ongelma.

Äänestä

Jos tähän yhteen ketjuun kerääntyy 18 ihmistä joilla on raportoitavaa samanlaatuisesta ongelmasta niin se ei voi ihan olemattoman pieni ongelma olla, sanot mitä sanot...

http://keskustelu.suomi24.fi/node/11184903

Äänestä

Kommentoi aloitusta


2+17 kirjoitti:

Minulla on pieni ongelma Samsung gala xcover2 puhelimen akunkeston kanssa:
Puhelimen akku saattaa välillä tyhjentyä jopa yö aikana lähes täydestä tyhjäksi. Yöllä pidän puhelinta lentotilassa ja kaikki sovellukset sammutettuina, eli virrankulutuksen pitäisi olla pientä. Puhelin näyttää suurimmaksi virtasyöpöksi Android käyttöjärjestelmää. Akun tyhjenemistä ei esiinny joka yönä. Normaalissa käytössä en ole huomannut mitään epänormaalia akun keston suhteen.
Mikä voisi aiheuttaa akun tyhjenemisen?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu