Det är ännu tabu att tala om när kvinnan slår.
En man är hjälplös och blir för det mesta utskrattad (också hos polisen ) om han söker hjälp.
Ändå är det inte alls så ovanligt som man kunde tro.
När kvinnan misshandlar.
9
175
Vastaukset
- Skärdgårdsbo, finsk
Jag kom ihåg, kanske hela mitt liv, när vi bodde i Esbo, Stenviks områd, å jag såg när vår grannefamiljen grälade. Slutligen man (han var ganska små) sprang så snabb som möjligt och fru följade med stekpanna. I där tiden folk bara skrattade men nu förstår jag att den livet måste ha varit hemsk för han :(
- granne
Det är ju därför som det är så svårt,alla har vi läst serier om "ragatan " som springer med brödkaveln i högsta hugg efter sin man och det är SÅ ROLIGT .
När det här händer i verkliga livet så är det en verklig tragedi,och tyvärr är det inget ovanligt i dag,kvinnorna har blivt mycket mera jämställda ifråga om misshandel och tillochmed mord. - orättvist
granne kirjoitti:
Det är ju därför som det är så svårt,alla har vi läst serier om "ragatan " som springer med brödkaveln i högsta hugg efter sin man och det är SÅ ROLIGT .
När det här händer i verkliga livet så är det en verklig tragedi,och tyvärr är det inget ovanligt i dag,kvinnorna har blivt mycket mera jämställda ifråga om misshandel och tillochmed mord.Det att kvinnor misshandlar är mycket vanligare än man tror.Kvinnan anses ha "rättighet ",hon är ju liten och svag (även om det inte alltid stämmer )
Kanske någon kunde grunda en grupp för män som blir misshandlade av äkta hälftar och sambor. - jämlikhet
orättvist kirjoitti:
Det att kvinnor misshandlar är mycket vanligare än man tror.Kvinnan anses ha "rättighet ",hon är ju liten och svag (även om det inte alltid stämmer )
Kanske någon kunde grunda en grupp för män som blir misshandlade av äkta hälftar och sambor.Blir en misshandlad man månne mottagen på skyddshemmena ?
- ruttan
orättvist kirjoitti:
Det att kvinnor misshandlar är mycket vanligare än man tror.Kvinnan anses ha "rättighet ",hon är ju liten och svag (även om det inte alltid stämmer )
Kanske någon kunde grunda en grupp för män som blir misshandlade av äkta hälftar och sambor.Om en karl försvarar sig och slår tillbaka så är det nog han som blir åtalad för misshandel i de flesta fallen,damen
är oskyldig.Allt våld är förstås förkastligt men en man är också bara människa. - det är fakta
ruttan kirjoitti:
Om en karl försvarar sig och slår tillbaka så är det nog han som blir åtalad för misshandel i de flesta fallen,damen
är oskyldig.Allt våld är förstås förkastligt men en man är också bara människa.En karl blir utskrattad och hånad om han gör polisanmälan.
- hånad
det är fakta kirjoitti:
En karl blir utskrattad och hånad om han gör polisanmälan.
De här "tvärtom "misshandlarfallen är mycket vanligare än man tror,karlar skäms att berätta att käringen slår på käften.polisen tar inte ens anmälningarna på allvar.
- :-)
Nå, tur att man har långa armar så man kan hålla henne på avstånd vid behov :D
- julfrid åt alla
Vi skall hoppas att INGEN slåss och bråkar nu under helgen,I Helsingfors lär redan skyddshemmet vara fyllt.Jobbigt med helger ,ledighet och alkohol.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Orpo hiiri kadoksissa, Marin jo kommentoi
Kuinka on valtiojohto hukassa, kun vihollinen Grönlantia valloittaa? Putinisti Purra myös hiljaa kuin kusi sukassa.1176319Lopeta jo pelleily, tiedän kyllä mitä yrität mies
Et tule siinä onnistumaan. Tiedät kyllä, että tämä on just sulle. Sä et tule multa samaan minkäänlaista responssia, kosk3796125Nuori lapualainen nainen tapettu Tampereella?
Työmatkalainen havahtui erikoiseen näkyyn hotellin käytävällä Tampereella – tämä kaikki epäillystä hotellisurmasta tie695850Tampereen "empatiatalu" - "Harvoin näkee mitään näin kajahtanutta"
sanoo kokoomuslainen. Tampereen kaupunginvaltuuston maanantain kokouksessa käsiteltävä Tampereen uusi hyvinvointisuunni3443952Lidl teki sen mistä puhuin jo vuosikymmen sitten
Eli asiakkaat saavat nyt "skannata" ostoksensa keräilyvaiheessa omalla älypuhelimellaan, jolloin ei tarvitse mitään eril1452355Ukraina, unohtui korona - Grönlanti, unohtu Ukraina
Vinot silmät, unohtui Suomen valtiontalouden turmeleminen.42335Orpo pihalla kuin lumiukko
Onneksi pääministerimme ei ole ulkopolitiikassa päättäjiemme kärki. Hänellä on täysin lapsellisia luuloja Trumpin ja USA1171393- 121221
- 1821052
- 59877