Det är ännu tabu att tala om när kvinnan slår.
En man är hjälplös och blir för det mesta utskrattad (också hos polisen ) om han söker hjälp.
Ändå är det inte alls så ovanligt som man kunde tro.
När kvinnan misshandlar.
9
139
Vastaukset
- Skärdgårdsbo, finsk
Jag kom ihåg, kanske hela mitt liv, när vi bodde i Esbo, Stenviks områd, å jag såg när vår grannefamiljen grälade. Slutligen man (han var ganska små) sprang så snabb som möjligt och fru följade med stekpanna. I där tiden folk bara skrattade men nu förstår jag att den livet måste ha varit hemsk för han :(
- granne
Det är ju därför som det är så svårt,alla har vi läst serier om "ragatan " som springer med brödkaveln i högsta hugg efter sin man och det är SÅ ROLIGT .
När det här händer i verkliga livet så är det en verklig tragedi,och tyvärr är det inget ovanligt i dag,kvinnorna har blivt mycket mera jämställda ifråga om misshandel och tillochmed mord. - orättvist
granne kirjoitti:
Det är ju därför som det är så svårt,alla har vi läst serier om "ragatan " som springer med brödkaveln i högsta hugg efter sin man och det är SÅ ROLIGT .
När det här händer i verkliga livet så är det en verklig tragedi,och tyvärr är det inget ovanligt i dag,kvinnorna har blivt mycket mera jämställda ifråga om misshandel och tillochmed mord.Det att kvinnor misshandlar är mycket vanligare än man tror.Kvinnan anses ha "rättighet ",hon är ju liten och svag (även om det inte alltid stämmer )
Kanske någon kunde grunda en grupp för män som blir misshandlade av äkta hälftar och sambor. - jämlikhet
orättvist kirjoitti:
Det att kvinnor misshandlar är mycket vanligare än man tror.Kvinnan anses ha "rättighet ",hon är ju liten och svag (även om det inte alltid stämmer )
Kanske någon kunde grunda en grupp för män som blir misshandlade av äkta hälftar och sambor.Blir en misshandlad man månne mottagen på skyddshemmena ?
- ruttan
orättvist kirjoitti:
Det att kvinnor misshandlar är mycket vanligare än man tror.Kvinnan anses ha "rättighet ",hon är ju liten och svag (även om det inte alltid stämmer )
Kanske någon kunde grunda en grupp för män som blir misshandlade av äkta hälftar och sambor.Om en karl försvarar sig och slår tillbaka så är det nog han som blir åtalad för misshandel i de flesta fallen,damen
är oskyldig.Allt våld är förstås förkastligt men en man är också bara människa. - det är fakta
ruttan kirjoitti:
Om en karl försvarar sig och slår tillbaka så är det nog han som blir åtalad för misshandel i de flesta fallen,damen
är oskyldig.Allt våld är förstås förkastligt men en man är också bara människa.En karl blir utskrattad och hånad om han gör polisanmälan.
- hånad
det är fakta kirjoitti:
En karl blir utskrattad och hånad om han gör polisanmälan.
De här "tvärtom "misshandlarfallen är mycket vanligare än man tror,karlar skäms att berätta att käringen slår på käften.polisen tar inte ens anmälningarna på allvar.
- :-)
Nå, tur att man har långa armar så man kan hålla henne på avstånd vid behov :D
- julfrid åt alla
Vi skall hoppas att INGEN slåss och bråkar nu under helgen,I Helsingfors lär redan skyddshemmet vara fyllt.Jobbigt med helger ,ledighet och alkohol.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Riitta-Liisa ja Toni Roponen: Ero! Riitta-Liisa Roponen kertoo asiasta Instagramissa.
Riitta-Liisa ja Toni Roponen eroavat. Riitta-Liisa Roponen kertoo asiasta Instagramissa. – Talvi on ollut elämäni synk612116Sinä vain tulit elämääni
Ja joku tarkoitus sillä on ollut. Näyttämään mitä olen ja kuinka arvokas voisin olla. Se muutti ja käänsi elämäni suunna921432Millaisia ajatuksia on kaivatusta ja tilanteestanne tänään?
Kerro omista mietteistäsi tai lähetä terveisiä. Ehkä hän lukee ja lähettää sinulle takaisin omia mietteitään.621265Tiesitkö mies
Kuinka paljon mulla oli tunteita sua kohtaan? Jos et tiennyt,olisiko tietäminen vaikuttanut tapahtumiin? Ihmettelen kyll701248- 1151125
- 67946
Mies, mitä minun pitäisi tehdä
Niin, mitä naisen siis pitäisi tehdä, että lähestyisit ja tekisit aloitteen? Mikä on riittävä kiinnostuksen osoitus juur72919Jos siis saamme
Sen keskusteluyhteyden niin olisitko jo sinäkin rehellinen ❤️🙏 ne jää meidän välisiksi kaikki. Tarvitsemme toisiamme, j66893Toivottavasti et mussukka elättele toiveita meikäläisen suhteen
Tiedän mitä olet touhunnut joten aivan turha haaveilla mistään enää 👍78842Summit-tippuja Nicola sai Carolalta yllättävän viestin - Some älähtää rajusti: "Älä viitsi..."
The Summit Suomi -kisa käy kuumana kylmässä Norjan vuoristossa. Nicola tiputettiin kisasta juuri ennen finaalia. Likaise9822