OIREET

Katja

Voisitteko mahdollisesti mieluummin useitakin vastauksia... eli mitä oireita teillä on ollut ennen reumen toteamista?

3

1695

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • vinkkari
    • jen

      minulla ei ollut mitään oireita. tautini todettiin ei-aktiivisessa vaiheessa puolivahingossa. Reuma-arvo oli 21 kun normaali on alle 14. Senkka normaali, 2 ja kaikki muutkin veriarvot tosi okei paitsi tuo reumafaktori. joskus harvoin lonkkani hieman kipeytyvät, samoin selkä mutta selkäkipuni johtuvat enimmäkseen ihan muista syistä.

    • kovia kokenut

      Pikkuhiljaa jalkapohjat kipeytyivät ja aamulla oli hyvin vaikea liikkua, kun päkiät aristivat ja turposivat etteivät mitkään kengät mahtuneet jalkaan. Olkanivel kipeytyi yhtäkkiä niin etten pystynyt nostamaan kättä juuri ollenkaan ylöspäin. Ranteet kipeytyivät, mikä aiheutti vaikeuksia kaikessa syömisessä, peseytymisessä ovien availussa, autolla ajossa...Sormet olivat turvoksissa ja eivät taipuneet normaalisti. Polvissa kipuili, eikä voinut mennä kyykkyyn tai astua portaita. Lopussa niskakin jäykistyi, että nukkuminen oli vaikeaa. Välillä kivut saattoi hävitä jostain nivelestä, mutta yhtään päivää ei ollut täysin kivutonta. Sairastin puoli vuotta ennen kuin pääsin oikealle lääkärille reumatologille. Terveyskeskuslääkärit vain tuputtivat särkylääkkeitä, eivätkä tajunneet taudista mitään. Vastuksia riitti hoitoon pääsyssä.

    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Riikan kukkaronnyöri on umpisolmussa

      Kulutus ei lähde liikkeelle, koska kansalaiset eivät usko, että: – työpaikka säilyy – tulot eivät romahda – talous ei h
      Maailman menoa
      44
      2915
    2. Jos vedetään mutkat suoraksi?

      Niin kumpaan ryhmään kuulut? A) Niihin, jotka menevät edellä ja tekevät? Vai B) Niihin, jotka kulkevat perässä ja ar
      Sinkut
      106
      2691
    3. Tanskan malli perustuu korkeaan ansioturvaan

      Ja vahvoihin työllisyys- ja kotoutumispalveluihin. Suomessa Riikka on leikannut juuri näitä: palkkatukea, työttömyysturv
      Maailman menoa
      35
      2411
    4. Vain vasemmistolaiset ovat aitoja suomalaisia

      Esimerkiksi persut ovat ulkomaalaisen pääomasijoittajan edunvalvojia, eivät auta köyhiä suomalaisia.
      Maailman menoa
      50
      1918
    5. Kuka paiskasi vauvan betoniin Oulussa?

      Nimi esiin.....
      Oulu
      32
      1884
    6. Anteeksipyyntöni

      Jätän tähän anteeksipyyntöni sinulle, koska en voi sanoa sitä missään muuallakaan. Pyydän anteeksi, jos purkamani tuska
      Järki ja tunteet
      14
      1523
    7. Miten must tuntuu

      et sä ajattelet mua just nyt
      Ikävä
      32
      1473
    8. Sydämeni valtiaalle

      En täältä aio asioita kysellä. Haluan tuoda tiedoksesi, että pohjimmiltani en ihmisiä tahdo satuttaa ja ajattelen muiden
      Ikävä
      102
      1213
    9. Kun et vain tajua että

      sua lähestytään feikkiprofiililla :D Hanki aivot :D m-n
      Ikävä
      177
      1193
    10. En vain unohda

      Sitä miten rakastuneesti olet minua katsonut. Oliko tunteet liian suuria että niistä olisi voinut puhua.
      Ikävä
      72
      1041
    Aihe