biologinen tasapaino

tytttid

hei, mulla on ollut nyt päälle neljä viikkoa nanoakvaario 25l. Kaikki on mennyt hienosti eikä ongelmia ole. Parin vkon jälkeen akvaarion kasaamisesta (jolloin ajattelin sen jo kypsyneen) hommasin sinne taistelukala naaraan ja lapsuuskodissa olevassa akvasta otin kerritetran poikasen, joka oli sinne jäänyt kun muut kalat oli myyty ja kerritetrat oli kuteneet ennen lähtöä.
Kalat voi hyvin nanossani ja nyt muutama pvä sitten huomasin pinnalla bakteerikalvon ja kasvien pinnalla vähän piilevää. sehän tarkoittaa ettei biologinen tasapaino ole vielä täysin käynnistynyt. tässä muutaman päivän aikana bakteerikalvo hävinnyt melkein kokonaan eikä piilevääkään niin paljon. kysymys siis että onko akva saavuttanut tasapainon? vesiarvot mainiot, nitriittiä ekan vkon aikana hiukan liikaa joten vedenvaihtoo useemmin, nyt on sopivalla tasolla. kyselkää, kerron paremmin.

7

2060

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • aloittajatyttid

      niin ja kasveja nanossa on vedensuosikkia, jaavansaniaista, papukaijalehtee ja pistiaa.

    • Määä.

      Kun ne vesiarvot on mainoit niin mitkä ne arvot on numeroina. Nitriittiä ei akvaariossa saa olla yhtään eli sopiva taso on pyöreä nolla. Jos nitriittiä edelleen on ei akvaario ole vielä kypsä. Millainen valaistus ja lannoitus akvaariossa on kasveille.

      25l akvaario on niin pieni että voi olla ettei sitä saa koskaan tasapainoon.

    • Määä.

      Ai niin. Miten teit kypsytyksen? Miten lisäsit bakteerit akvaarioon?

      • alottajatyttid

        esiarvot: nitraatti 0, nitriitti 0, gh 10, kh 3 ja ph 6.8.
        Tilasin akvaariopaketin eli mukana oli vedenparannusaine ja bakteeri puteli. en siis mikää aloittelija oo vaikka tälle palstalle kirjottelen, aattelin et kuuluu tänne. monet kypsyttelyt takana jo.
        Kyseessä Fluval chi nano akvaario, ledi valot ja päällä kaunis vesiputous jutska. kasveille lannoitteena juuriin laitettavia tabletteja ja reheviä on.


    • Määä.

      Mitä ilmeisemmin akvaario on kypsä koska aikaisemmin nitriittiä oli mutta enään nitriittiä ei akvaarioon muodostu. Tai sitten olet vaan poistanut nitriitin vedenvaihdoilla eikä tarvittavia bakteereja ole päässyt muodostumaan mitkä muuttaisivat nitriitin nitraatiksi. Vai onko nitraattia ollut missään vaiheessa. Nitraattiahan olisi hyvä olla hieman. Arvon ollessa nolla niin voi olla kasvit tykkää pitemmällä ajalla huonoa. Kasveille kannattaa lannoite antaa myös nestemäisessä muodossa.

      Palataan kysymykseen. Ulkopuolisen on mahdotonta sanoa onko akvaariosi tasapainossa. Kun ei tiedä akvaariostasi ja hoitorutiineistasi mitään niin ei kukaan voi sanoa akvaarion tasapainosta mitään. Aika vasta näyttää onko tasapaino löytynyt. 4 viikkoa kalat ja kasvit kasvaa vaikka hanavedessä. Vasta myöhemmin kasvit kuihtuvat jos olosuhteet ei ole niille hyvät. Jos taisteluka on 4 viikkoa pysynyt hengissä ei siitäkään pysty tekemään johtopäätöksiä. Veljellä oli taistelukala boolimaljassa reilu 2 vuotta. Maljassa oli ainoastaa ilmastinkivi ja vettä vaihtoi kun jaksoi. Eli taistelukala eli hanavedessä boolimaljassa 2 vuotta ennen kuin joutui vessanpönttöön.

      Itsellä on noin 20l nano joka on poikasaltaana ja miljoonakalojen lisääntymisaltaana. Tuota en saaaut millään muulla konstilla tasapainoon kuin kierrättämällä kerranpaivässä puolet vedestä isommassa 700l akvaariossa. Nanosta ämpärillinen vettä pois ja isosta akvaariosta samanverran tilalle ja nanon ämpärillinen vettä takaisin isoon akvaarioon. Tämä siis joka päivä.

    • fghfghfhfg

      Heitetään tytttidille vastakysymys niin ehkä hän ymmärtää ongelman.

      Mulla on 4 viikkoa ollut 300l akvaario jossa on platyja 10 ja intiaanisulkia 20. Kaikki on mennyt hienosti eikä ongelmia ole ollut. Kasveina on vedensuosikkia ja punarotalaa. Vesiarvot on mainiot.

      Osaatko tytttid sanoa onko akvaarioni saavuttanut tasapainon?

      • alottajatyttid.

        kiitos määä. selventävästä vastauksestasi!


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Vihamielisyys naisia kohtaan on jo yllättävän suuri ongelma

      Esiintyy laajemmassa mittakaavassa, mitä vain tällä palstalla. Mistä tuo ilmiö nyt oikein johtuu, ja saa alkuvoimansa?
      Sinkut
      319
      1761
    2. Odotan sitä hetkeä

      kun nähdään taas. Tiedän, että sinäkin odotat. Kun se päivä koittaa, katseesi hakee minua. Ehkä arkailemme toisiamme väh
      Ikävä
      75
      1264
    3. Olen melko vakuuttunut

      etten tule olemaan koskaan täysin onnellinen ilman sinua. En uskonut, että näin kävisi kenenkään kanssa. Kunnes sain kok
      Ikävä
      83
      1257
    4. Leijonat Maailmanmestareita!

      Ihanaa Leijonat, ihanaa!!!
      Maailman menoa
      133
      1136
    5. Muistatko kaivattusi

      Syntymäpäivän? Päivämäärä riittää. 🌹
      Ikävä
      74
      883
    6. Minkälaisessa asennossa

      Haluaisit kaivattusi kanssa olla?
      Ikävä
      84
      843
    7. Sinä siellä lähistöllä

      Tahtoisin tutustua paremmin 💫
      Ikävä
      48
      823
    8. Postimerkki kirjeeseen ja kortiin maksaa jo 3 euroa!

      https://yle.fi/a/74-20229241 Kyllä tämä on järjetön hinta, Posti tuhoaa itsensä tällä hinnalla, täytyyhän Postin "Herro
      Maailman menoa
      117
      777
    9. Mulla on ikävä

      sua nainen ja niitä katseita ❤️ Lupaatko, että katseemme kohtaa taas?
      Ikävä
      48
      770
    10. Sitä saattaa vähän hölmöillä

      rakkauspäissään, jos tunteita on enemmän kuin osaa käsitellä. Alkuhölmöilyt on söpöä ja sallittavaa.
      Ikävä
      60
      716
    Aihe