kukkapurkit

Kiitokset kaupungin ahkerille " viherpeukaloille" ( ,huom ovat miehiä )kun ovat pitäneet niin hyvässä kunnossa keskustan kukkaistutukset. Toista ovat pensaikot rikkaruohoineen,mutta niitten hoitohan kuuluukin vieraspaikkakuntalaisille.
12264
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 12

Vanhimmat

Pitäis tuo halvatun sekametsä ja pusikot hävittää taajamasta ja istutella jotain hieman nätimpää tilalle. Ja kiinteistöjen omistajille vaikka sanktion uhalla pakote huoltaa talojaan ja julkisivuja. Karmean näköisiä ja jopa vaarallisia röttelöitä liikekiinteistöjä koko keskustan alue täynnä. Voisi edes maalia hieman sutia sinne tänne ja puhdistella pihoja. Eikö ne yrittävät pyhäkkäät saa talkoita aikaan kun muuten ovat olevinaan niin yhteisöllisiä? Vai onko niitä enää olemassakaan kaiken riitelyn ja eripuran keskellä?
Pakko sanoa että Haapajärvi on valovuoden edellä ympäristön huollossa ja laittelussa.

Äänestä

Tänä vuonna Rönkön puutarha teki kauniit kukkalaitteet. pääkadulle.
Ottakaapa kuvat talteen, että ensi vuodelle voidaan laittaa samat.
Kaupungintalon portaille myös tällaiset isot ruukut, eikä pieniä sokerikpalatötteröitä.

Äänestä

Huomaa että juoppoja on ollut vähemmän tänä kesänä.

Äänestä
  • Minusta ne on taas lisiny. Ainakin ku torin ohi on ajellu..

    Äänestä

Voisin väittää toisin,yleensä kukkapurkit on hajoitettu ensimmäisenä viikonloppuna kun ne laitetaan,.siitä päättelin,.,
Alkoholi ei sovi kaikille.

Äänestä
  • Makasiinitorin ohi ajaessa huomaa tietenkin tuon "perusmiehityksen" alkaen klo 7:00 arkiaamuisin, sunnuntai on kaikkilla kirkkopäivä silloin ei ole soveliasta päivystää joka on hienotunteista heiltä.

    Äänestä

Harmittomia hamppareita,ei ne ainakaan kukkapurkkeja riko.

Äänestä
  • Meneppä kesällä sinne lasten kanssa jäätelölle....

    Äänestä

Olen samaa mieltä liikenteenjakajien istutuksien hoitamattomuudesta. Mutta eikö me jokainen voitais tehdä rikkaruohoille jotakin rukkaset kouraan ja töihin talkoolla. Kaupunki vois tarjota hernesoppaa ja kahvia talkoolaisille. Onhan sitä harrastettu ennenkin Väisäsen aikoina.Muistuuko mieleen kellekkään? Ei työntalon resurssit riitä joka puskaan.

Äänestä

Suurin osa tulee vain syömään ja juomaan.

Äänestä
  • Ripuli haisee

    Äänestä

makkaraa ja virvokkeita.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


monivärinen kirjoitti:

Kiitokset kaupungin ahkerille " viherpeukaloille" ( ,huom ovat miehiä )kun ovat pitäneet niin hyvässä kunnossa keskustan kukkaistutukset. Toista ovat pensaikot rikkaruohoineen,mutta niitten hoitohan kuuluukin vieraspaikkakuntalaisille.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu