Mieltä lämmitti lukea Päivämiestä. Kakkossivun kolumnissa mm. todettiin että Hurtigin tutkimukseen on syytä tutustua. Hyvä näin. Asiat asioina. Kun kohu on laskeutunut niin voidaan todeta että taitaa maltillinen osa vanhoillislestadiolaisuudesta kuitenkin selvitä tästäkin.
Päivämies 20.8.2014
Nimetön vl
11560
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 11
Vanhimmat
Pääkirjoitus käsittelee julkisuuskuvaa. Kuinka voi olla uskottava julkisuuskuva? Pitääkö väärät päätelmät korjata
Miksi pitäisi lukea srk-valtakunnan roskittajia (A. Hahon suviseurapuheesta)
Monet muutkin puhujta ovat puhuneet srk-liikeen insestin ja pedofilian paljastajia pimeyden enkeleiksi.
Tuomitaankko Päivämiehessä siis Hahot, Lääköt ja kumppanit eriseuraisiksi ?
Eriseurassa ovat nuo nyt kun on uusi linja NYT.
Kaikki vanhan linjan kannattajat ovat eriseuraisia ja menossa ...
Omaa kohtaa kannattaa valvoa! Etten olisi kuollut tai mädäntyneen kalan kaltainen, vaan elävä.
olikos tämä aho muuten HOITOmiehiä muistaako kukaan??
Matti Lääkkö oli yksi niistä suurisuisimmista herjaajista ja nimitti Johanna Hurtigia ja Mari Leppästä "isiensä häpäisijöiksi."
Kuinkas se suu nyt pannaan, kun totuus ei pala tullessakaan, mutta miten on tällaisten herjaajien kanssa? Kuuluvatko ne kuuluisat vain vl:lle varatut taivaspaikat myös tällaisille susille?
Pidän oveaauki kuumaan ja kylmäänpaikkaan näille oman eruntavottelijoille rikostensalaajille ja lastenhyväksikäyttäjille Pääsee sinne myös ilkeilevät hoitomiehet.
Hengellisesti sairas lahko=Srk laisuus.
HAHO, siis Aarno Haho on yksi kovimman linjan hoitokokousvetäjiä. Haho ei säästellyt sanojaan kun se julisti yksille hempeyden hengestä, toiselle kuivasta hengestä ja kolmansille lakihengestä helvettiä ja synteihinsä sitomista. Jos et just oikeilla sanoilla osannut katua ja anella anteeksi olemattomia tekoja, niin seurakunta hylkäsi, tuomitsi ja käänsi selkänsä.
Sitä oli hoitokokoukset 70-80-luvuilla pienissä sontasiionin seurakunnissa. Että kiitollinen kai siitä pitää olla kun on saanut oikean kotikasvatuksen ja rakkauden?
Lastensuojelukeskustelussa.
"Äiti toi esille, että mies edelleen paljon poissa kotoa. Mies on liittynyt suviseurojen järjestäjäporukkaan ja saanut melkoisen vastuun. Äiti pahoitteli, että mies joutuu olemaan säännöllisesti poissa kotoa iltoja, ja kesää kohti miehen menot lisääntyvät. Mies itse oli tyytyväinen saamaansa tehtävään. Tiedosti, että poissaolot vaikeuttavat vaimonsa jaksamista, mutta mies ei ollut valmis luopumaan tehtävästään, koska koki asian tärkeäksi itselleen. KK kertoi, että mies todella viettää aikaansa muualla kuin perheensä parissa."
Miehen toiminta on kylläkin ymmärrettävää, vaikka perhe kärsiikin. Talkoissa vallitsee leppoisa tunnelma. Ei siellä yleensä mestari karju tekemään nopeammin. Lisäksi talkootyö on veljien piirissä arvostettua. Se tarjoaa syyn olla poissa kiljuvien lasten ja ehkä kireän vaimon luota.
Tässä on eräs ylenmääräisen talkootyön ongelma. Monien synnytysten ja lastenhoidon väsyttämä äiti väsyy entistä enemmän, kun joutuu jatkuvasti vastaamaan yksin perheestään. Tässä olisi vakava miettimisen paikka johdolle. Jos mies on talkoissa tärkeä avainhenkilö, niin hänelle olisi ainakin saatava jotain talkooapua kotiin.