jalkasärky

Voi särky

Mikä mahtaa mun jalkaani vaivata. On ollut aiemminkin paikallisempaa särkyä.Nyt on järkyttävä särky oikeassa jalkaterässä. Särky tuntuu pahimmalta isovarpaan alapuolella päkiässä sekä sisänilkassa ja jalkaholvin tuntumassa. Myös saman jalan polvitaive kolottaa. Edes särkylääke ei auta. Levossa voi hetkeksi helpottaa kunnes liikauttaa jalkaansa. Onko kellään ollut vastaavaa. Kun ei tiedä voiko joku paikka säteillä noin laajasti vai onko kaikki paikat samanaikaisesti ärtynyt? Kokemuksia? Ideoita?Neuvoja?

2

372

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • päkiäkipu

      Minulla alkoi nivelreuma juuri samoilla oireilla mitä kuvailet. En pystynyt lopulta ottamaan yhtään askelta jos en syönyt kourallista särkylääkkeitä. Suosittelen että varaat ajan pikinmiten reumalääkärille.

      • Kloll00

        Kortisonikuuri parantaa. Ei välttämättä auta mikään muu. Minulla myös äitynyt särkemään kesän aikana jalkoja monesta kohtaa, kävelykin välillä vaikeaa ja mikään muu ei auta kuin kortisoni.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Vasemmistohallitus palauttaa hintasääntelyn, esim. bensalitra vain 1e.

      Tuleva vasemmistolaisista koostuva hallitus ottaa käyttöön vanhat hyvät keinot pitää hinnat kurissa. Tähän tarkoitukse
      Maailman menoa
      19
      3903
    2. SDP:n kansanedustaja Nazima Radmyar uhriutuu somessa saamistaan viesteistä.

      https://www.is.fi/politiikka/art-2000011854410.html Miksi Razmyar ei kestä kansan palautetta oikean kansanedustajan tavo
      Maailman menoa
      240
      3817
    3. Muistatteko kuinka Marinin hallituksen aikaan kansalaisilla oli varaa kuluttaa?

      Tavallisella perheelläkin oli rahaa käydä sääännöllisesti ravintoloissa syömässä, koska vahvat ammattiliitot olivat neuv
      Maailman menoa
      133
      3440
    4. Vasemmistolainen valehteli jälleen - Purra tai persut eivät luvanneet "euron bensaa"

      Väite "euron bensasta" on ensisijaisesti poliittisten vastustajien käyttämä puhdas vale. Persut kyllä kampanjoivat näky
      Maailman menoa
      80
      3433
    5. Korpelanvaara

      Korpelanvaaran alle tulee uusi hevosurheilu keskus monen miljoonan investoinnit
      Suomussalmi
      22
      2297
    6. Muistatteko kuinka Marinin hallituksen aikaan kansalaisilla oli varaa kuluttaa?

      Tavallisella perheelläkin oli rahaa käydä sääännöllisesti ravintoloissa syömässä, koska vahvat ammattiliitot olivat neuv
      Maailman menoa
      34
      1823
    7. Antti johtaa Petteriä jo 7,1 prosenttiyksiköllä

      Tällä menolla sdp menee kokoomuksesta kierroksella ohi jo tällä vaalikaudella. https://yle.fi/a/74-20213575
      Maailman menoa
      56
      1690
    8. Osaatko arvata

      Mitä ajattelin?
      Ikävä
      37
      1620
    9. Heippa nainen

      Tykkään susta niin että halkeen 😘 Kivaa iltaa. t-mies
      Ikävä
      32
      1501
    10. Meidän täytyy tavata

      Siis se on välttämättömyys.
      Ikävä
      92
      1453
    Aihe