matkailuautolla saarille?

olemme ystäväni kanssa suunnitelleet matkaa läpi euroopan ja sitten espanjasta laivalla saarille, siis auto mukana. ja nimenomaan gran canarialle.
onko kellään kokemusta samankaltaisesta reissusta?

ja sitten perillä aiomme majoittua autossa. onko siellä sellaista aluetta, missä matkailuauton saa parkkeerata, pidemmäksikin aikaa varsinkin.
hygienia- , pyykinpesu ym kyllä hoituu, vaikkei varsinaista leirintäaluetta olisikaan.

kertokaas ihmiset kokemuksii,jos semmoisia löytyy.
123145
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 12

Vanhimmat

Oma kokemusta ei ole, mutta vinkiksi: tästä mainiosta blogista löydät matkakertomuksen ja kokemuksia ajosta matkailuautolla Teneriffalta Suomen ja takaisin: http://riittamatkustaa4.kotisivuni.org/

Äänestä
  • Hei sori, mutta eikös aloittaja kysellyt asuntoauton kanssa matkaamisesta Gran Canarialla? Riitan blogissa on keskitytty reittiin Tenerifeltä Euroopan halki Suomen susirajalle ja takaisin.

    Äänestä

Leirintäalueet ovat joko täynnä paikallisten kalustoa tai ovat paikassa ei missään.

Ulkomaalaiset ovat parkkeeranneet Inglesissä suurille parkkipaikoille, Puerto Moganissa ennen kylää olevan ostarin parkissa.

Pyykin saa pesetettyä pesuloissa hyvin edulliseen hintaan.

Vettä ja vessan tyhjennysautomaatti löytyy El Doctoralista.

Järjestyssääntöjä muutettiin viime vuonna niin, että pitkäaikaista parkkeerausta matkailukulkimilla ei suvaita San Bartolome de Tirajanan alueella johon PdIngleskin kuuluu.

Äänestä
  • Vanhanrouvan kirjoitus oli kivasti kirjoitettu, mutta tuo kämppäri on tosiaan sen 8km rannasta ei missään, laaksossa jonne keskipäivällä paistaa arska muutaman tunnin.

    Se Arquinequinin kämppärin uudempi rantaosakin on jo kanarioiden valtaama, ja sisään/ulospääsyajat on erikoiset, ehkä alkuviikosta sinne pääsisi?

    Järjestyssäännöissä kiellettiin myöskin pyykin kuivatus ulkosalla, patsaana esiintyminen, ym. mutta elo jatkuu kuten ennenkin.

    Armas kalliimpi kuin Trasmediterranea, jälkimmäiseen kuuluu huono ruoka, Armaksen huono ruoka maksaa erikseen ;)

    Äänestä

mikäli et asu canarialla ja saa 50 % alennusta matkastasi niin kannattaa ensin kysellä laivamatkan hintoja saattaa yllättää suomen ja saksan väliä seilanneet minihintoineen.
espanjan rannikolta canarialle ei ole subventoituja hintoja.

samalla hinnalla 4 henkilöä lentää edestakaisin helsinki canarian saaret helsinki.

Äänestä
  • "samalla hinnalla 4 henkilöä lentää edestakaisin helsinki canarian saaret helsinki."

    Asuuko ne neljä myös vaikkapa 4 kuukautta samalla hinnalla kuin ketjun aloittaja?

    Äänestä

Auton ja parin matkustajan vieti ja takastulo maksaa Espanjasta saarille sen 1500€ ja dieselit Suomesta ja takas sen 1000€ tiemaksut ja yöpymiset ym päälle. Lennot saa menentullen 500€ ja majoitusta löytyy varmasti kohtuuhintaisest paremmilta paikoilta kuin joku parkkialue tai kälynen leirintäalue.
Aikaa tärväytyy matkoihin ja ruuhkin mukavasti loma-ajasta ja sen vois käyttää paremminkin lekotellessa vaikka rannalla.

Äänestä

kiitos vastauksista.
siis: tarkoituksemme ei ole ajaa päätäpahkaa euroopan läpi, vaan kierrellen katsellen eri maita euroopassa.. aikaa meillä on periaatteessa loppuelämän verran :D ja rahaa sen verran kuin sitä tarvitaan :D
reissuun lähdemme kohtapuoliin. laivalla talliinnaan ja siitä se voi matka alkaa pitkin via balticaa..
suunnitelma olisi olla perillä about marraskuussa.autoa ei takaisin ajeta.. ehkä sen joku haluaa vaikka ostaa perillä itselleen..

Äänestä
  • Miten matka onnistui? Olisi hauska tietää, kun itselläkin on vähän vastaavia suunnitelmia.

    Äänestä

  • Hienoa :D, :D, jne DDDDDDD

    Äänestä

  • Hanu10 kirjoitti:

    Miten matka onnistui? Olisi hauska tietää, kun itselläkin on vähän vastaavia suunnitelmia.

    Luuletko oikeasti saavasi vastauksen neljä vuotta vanhaan postaukseen?

    Äänestä

Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.

Kommentoi aloitusta


onnistuukohan.. kirjoitti:

olemme ystäväni kanssa suunnitelleet matkaa läpi euroopan ja sitten espanjasta laivalla saarille, siis auto mukana. ja nimenomaan gran canarialle.
onko kellään kokemusta samankaltaisesta reissusta?

ja sitten perillä aiomme majoittua autossa. onko siellä sellaista aluetta, missä matkailuauton saa parkkeerata, pidemmäksikin aikaa varsinkin.
hygienia- , pyykinpesu ym kyllä hoituu, vaikkei varsinaista leirintäaluetta olisikaan.

kertokaas ihmiset kokemuksii,jos semmoisia löytyy.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu