Koulukuljetus

uudisasukas

Heips, olisin kysynyt miten olette järjestänyt lapsillenne koulu kuljetuksen; olemme ihastuneet Santamalassa myynnissä olevaan omakotitaloon. Ongelma on 3.-luokkalaisen tyttömme koulumatka, Nummen kouluun kun on matkaa 3,1 km. Talvella tämä matka tuntuu vähän liian pitkältä kun joutuu kävelemään kouluun vai onko mahdollista päästä maksua vastaan koulukyytiin? Toivottavasti unelmamme tästä asunnosta ei kaadu tähän koulu asiaan. Kiitos etukäteen asiallisista vastauksista!

10

337

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • taksi

      Hei,
      Valitettavasti sinun tilattava taksi. Kun kyseessä on noin lyhyt matka joudut maksamaan koko lystin itse. En haluaisi loukata mutta 3.1km on nousiaisissa lyhyt matka.

    • sdadaa

      Alle 5km matkat joutuu maksamaan (ja järjestämään) itse joka kunnassa. Ehkä sieltä päin käy muitakin ja voisi miettiä jotain kimppakyytiä vuoropäivinä.

    • käyttäjä

      taitaa kunnan nettisivuilla olla hakemus ohiajavan kuljetuksen käytöstä, jos ei ole niin koulusta ainakin saat. Jos autoon mahtuu, niin kunta laskuttaa teitä alimman linja-autolipunhinnan / suunta

    • Ulkoiluu samal.

      Meillä lapset pyöräilee kouluun ja lumen ollessa maassa hiihtävät sinne, samoin harrastuksiin. Matkaa koululle 9,7 km.

      • miekkavuoresta oikaisee

        Santamalasta kulkee paljon lapsia kävellen Nummen kouluun talvisin. Ohiajavaan taksiin voit yrittää paikkaa, jos sopii lapsesi lukujärjestykseen.


      • matkaa sinnekin
        miekkavuoresta oikaisee kirjoitti:

        Santamalasta kulkee paljon lapsia kävellen Nummen kouluun talvisin. Ohiajavaan taksiin voit yrittää paikkaa, jos sopii lapsesi lukujärjestykseen.

        Entä jos lapsesi sijoitetaan Kirkonpiirin kouluun?


    • Ulkoiluu samal.

      En ajatellut yrittää paikkaa, koska lapset tarvitsevat liikuntaa ja ei saa myöskään lelliä piloille. Ei tuo vajaa 10 kilsaa/suunta oo paha ja ei lapset hirveest oo marissu ees asian tiimoilta.

    • yn1

      Taas.

    • nostan

      Ylös

    • okkkkkkkkk

      Okei

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mihin kaivattusi

      Ja sinun juttusi kaatui?
      Ikävä
      97
      3533
    2. En löydä sinua

      En löydä sinua täältä, etkä sinä varmaankaan minua. Ennen kirjoitin selkeillä tunnisteilla, nyt jätän ne pois. Varmaan k
      Ikävä
      23
      2872
    3. Eelin, 20, itsemurhakirje - Suomalaisen terveydenhuollon virhe maksoi nuoren elämän

      Yksikin mielenterveysongelmien takia menetetty nuori on liikaa. Masennusta sairastava Eeli Syrjälä, 20, ehti asua ensi
      Maailman menoa
      112
      2431
    4. Opettelen sun jokaisen virheen

      ja rakastan sua.
      Ikävä
      43
      1875
    5. Hajoaako persut kuten 2017?

      https://www.is.fi/politiikka/art-2000011217813.html Tämä on totisinta totta. Persut on murroksessa. Osa jättää puolueen
      Maailman menoa
      242
      1623
    6. Kamala uutinen: Henkilö kuoli Tokmannin pihaan Kankaanpäässä- Jäi trukin alle

      IL 9.5.2025 Ihminen kuoli Kankaanpään Tokmannin edustalla perjantaina aamupäivästä. Poliisin mukaan henkilö oli jäänyt
      Kankaanpää
      41
      1555
    7. Mihin se sysipska hävisi?

      Katso Frida Kahlo elämäkerta ja opi.
      Ikävä
      32
      1547
    8. Mitä haluat oikeasti

      Mun ymmärtävän? Sitäkö ettet rakasta ja ole valmis mihinkään?
      Ikävä
      28
      1350
    9. Ne oli ne hymyt

      Mitä vaihdettiin. Siksi mulla on taas niin järjetön ikävä. Jos haluat musta eroon päästä niin älä huomioi mua. Muuten kä
      Ikävä
      20
      1316
    10. Mitä uskot sinun

      Ja kaivattusi välillä tulevan tapahtumaan lähiaikoina
      Ikävä
      95
      1191
    Aihe