Islamopas: hiusmuoti

Amina kysyy hiusten värjäyksestä, kynsilakasta ja muusta meikistä. Moderaattori ummuyusuf vastaa, ja minua naurattaa!

http://www.islamopas.org/keskustelu/viewtopic.php?t=16

Suosikkini:

"Ja mitä useasti näkee, on se tyyli että korkealle takaraivoon ollaan muodostettu kyttyrä, siis varmaan poninhäntä suomeksi, mutta itseasiassa tämä on yksi merkki Tuomiopäivän lähestymisestä kun naisten päässä on kuin kamelin kyttyrä. Insha Allaah koitan löytää tämän hadithin jos joku nopea ei sitä laita tänne minua ennen."

HADITH kehiin Ummu! En malta odottaa, että saan sen tännekin esille!
8471
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 8

Vanhimmat

...sen lähestymisestä oli profeetan mukaan muistaakseni tuon lisäksi 72, eli 73, ja ne ovat kaikki toteutuneet.

Profeetta mm. ennusti joidenkin naisten käyttävän vaatteita jotka eivät peitä mitään, jotka "peittävät mutta eivät peitä", eli näkyvät läpi tai muuten vain paljastavat kaiken.

Lisäksi hän ennusti mm. että teillä tulevat kännissä olevat aiheuttamaan paljon tuhoa, mikä varmasti kuulosti käsittämättömältä kameli-kuskeille (kameli menee suoraan vaikka kuski kännissä).

Äänestä
  • olenkin jo luvannut olla piinamatta sinua, haluaisin nyt kyllä nähdä todisteet noille väitteillesi. Toivon että tänään tulee hauska päivä :)

    Äänestä

  • Jaaha... Kameli kulkee suoraan vaikka kuski olisi kännissä. Minä väitän, että menee se autokin suoraan vaikka kuski olisi kännissä. Olen nimittäin ajanut useampaan otteeseen autoa ainakin reilun parin promillen pierussa enkä ikinä ole ajanut kolaria.

    Äänestä

Mahdatko olla aikuinen?

Äänestä
  • siis minä vai?

    Äänestä

Loppuosa tuosta vastauksesta oli kuitenkin merkittävä. Sinä todettiin Allahin näkevän ulkokuoren läpi ja sydän ja sen puhtaus on kaikkein tärkein.

Äänestä

joka kyseenalaistaa hiusten värjäykset ja meikit???????

miksi sitten lestadiolaisetkaan ei saisi värjätä hiuksiaan/meikata/laittaa permanettia?

mä tiedän... tiedätkö sinä????????

Äänestä
  • ..kun saavat laittaa permanentin,mutta eivät värjätä.

    Tupakkaakin saavat vetää niin paljon kuin sielu sietää,eihän se synti ole ehei.

    Yhden olutpullollisen nauttiminen sen sijaan on.

    Ja se televisio, nettiä kyllä saa käyttää.

    Harmi että Raamatustakin vie uskottavuutta se,ettei siellä kyseisiä vempaimia mainita ollenkaan.

    Nyt ollaan siinä tilanteessa, että joudutaan ihan itse pähkäilemään,mikä on sallittua ja mikä ei.
    No, kaipa ne Oulun herrat parhaiten tietävät, tupakkatauoilla kun asioita mietiskelevät.

    Lisäksi käytössä käsittääkseni on eräänlainen kyttäys-ja nuhteluperiaate.

    Äänestä

Ketjusta on poistettu 3 sääntöjenvastaista viestiä.

Kommentoi aloitusta


Teppo1 kirjoitti:

Amina kysyy hiusten värjäyksestä, kynsilakasta ja muusta meikistä. Moderaattori ummuyusuf vastaa, ja minua naurattaa!

http://www.islamopas.org/keskustelu/viewtopic.php?t=16

Suosikkini:

"Ja mitä useasti näkee, on se tyyli että korkealle takaraivoon ollaan muodostettu kyttyrä, siis varmaan poninhäntä suomeksi, mutta itseasiassa tämä on yksi merkki Tuomiopäivän lähestymisestä kun naisten päässä on kuin kamelin kyttyrä. Insha Allaah koitan löytää tämän hadithin jos joku nopea ei sitä laita tänne minua ennen."

HADITH kehiin Ummu! En malta odottaa, että saan sen tännekin esille!

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu