Mitä tarvitsen

Kiitän vastauksista

Olen laittamassa akvaariota, koko 250 l. Ostan siis suunnilleen koko paketin yheltä tutultani, jolle sellainen on jäänyt syystä tai toisesta.
Mitä tarvitsen muuta?
Eli aion asuttaa sen miljoonakaloilla ja molleilla, ehkä miekkäpyrstöjä ja joku nuoliainen. Ehkä pieni monniparvi, jos löytyy tarpeeksi pieniä (max koko 4-5cm) Sopivatko nuo keskenään?

Mitä lääkkeitä, vesiaineita, testejä pitää olla ainakin? Entä veden lämpö? Ja sitten hankin mahdollisimman nopeakavuisia kasveja (tämä siis ennen kaloja) Tarvitseeko ravinteita?

Mites nuo kiertiskotilot? Onko niistä niin paljon hyötyä että kannattaa ottaa allasta valtaamaan? Minusta ne ovat rumia, näkeekö niitä päivällä? Jos ovat päivän hiekassa ja yön mussuttavat levää ym, niin sitten kai ok. Mutta olen kuullut kauhutarinoita että lisääntyvät niin että ei perässä pysy

2

92

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Mikko..

      Lääkkeitä en ole itse tarvinut akvaariossa yli kymmeneen vuoteen. Kun pitää säännölliset hoitorutiinit yllä ja huolehtii että vesi on puhdasta ja sopivaa kaloille niin ei kalat pahemmin sairastele. Ostaa tarpeenvaatiessa täsmälääkettä jos sitä joskus tarvitset

      Vedenparannusaine on hyvä olla ja pH, GH, KH, NO2, NO3 testit on hyvä olla ihan alkuun ja myöhemmin jos haluaa selvittää voiko myös kasvit hyvin niin hankkii FE, PO4, CO2 testit.

      Oikean veden lämmön eri kloille löydät helposti Googlella. Faunataren sivuilla on aika hyvin tietoa yleisimmistä akvaario kaloista. Kalan nimen kun laittaa Googleen niin se opastaa Faunataren sivuille. Miljoonakaloilla ja miekkapyrstöilla lämpötilä taitaa olla 22-26 joten puoleen väliin kun passaaa lämpötilan niin pitäisi olla kohdillaan. Lämmitin pitää olla että vesi pysyy halutussa lämpötilassa.

      Kasvit tarvitsevat ravinteita ja valoa muuten ne ei kasva. Hanavedessä ei ole kasvien tarvitsemia ravinteita.Ravinteiden määrä riippuu ihan mitkä kasvit valitset ja kuinka paljon kasveilla on valoa käytössä. Mitä himmeämpi valo sitä vähemmän menee ravinteita ja kun valoa on reilustu menee ravinteitakin reilusti ja joudutaan ottamaan jo paineellinen CO2 käyttöön. Rauhallisesti kannattaa lähteä liikkeelle ja nestemäisenä lannoitteena voisi käyttää esim. Easy-Life Profitoa ja Ferroa. Jotkut kasvit vaativat myös pohjalannoitteen joita on valittavissa ties kuinka monta. JBL 7 kuulilla voisi lähteä liikkeelle.

      Jos valitsen akvaarioon hiekkapohjan on kierteiset lähes välttämättömiä. Hiekkapohjaa ei tarvitse lapota eli vedenvaihdon yhteydessä hiekasta ei tarvita imuroida jätöksiä pois mutta hiekkaa pitää säännöllisesti möyhiä. Itse olen jättänyt tuon möyhimisen kierteisille jolloin minun ei tarvitse huolehtia pohjasta mitenkään vaan kierteiset pitävät siitä huolen. Jos et halua kierteisiä älä myöskään valitse hiekkapohjaa. Ei kierteisiä pahemmin päivällä näe ja jos niitä alkaa olemaan liikaa niitä on helppo keräillä akvaariosta pois. Jos et halua kierteisiä niin sitten valitset sorapohjan jonka lappoat aina vedenvaihdon yhteydessä.

      Ennen kuin laitat akvaarioon vedet, kalat ja kasvit niin käytä aikaa perehtymällä akvaarioharrastukseen. Tämä on pirun vaikeeta jos ei tiedä mitä tekee. Netistä löytyy hyvin tietoa ja Suomalaisella AquaWeb sivulla kannattaa käydä. Vaikka tuolta ei mitään kysyisikään niin sieltä löytyy aloittelijalle ja kokeneemmallekin hyvin tietoa. Jos sulla on jotain kysyttävää niin sen saman on varmasti joku kysynyt jo aikaisemmin eli vastauksia ongelmiin löytyy. Ihan ensiksi perehdy akvaarion kypsyttämiseen. Kun aloittaa alusta asti ihan oikein niin pääsee myöhemmin helpommalla.

      Kysy toki lisää vastailen mielellään jos näistä minun jorinoista on jotain apua.

      • acvaman

        Se on hyvä nyrkki sääntö tuo kaloja cm/litra esim.100 litran pyttyyn 100 cm kalaa. Nykyisillä bakteeri kanta aineilla onnistuu tuo akvaarion kypsytys hyvin altaaseen kannattaa hankkia kalalaji kerrallaan ei kannata heti hankkia kaikkia lajeja...ensin puitteet kuntoon pesty pohjahiekka/sora kasvit suodatin touhon 250kokoon suosittelen ulkoista suodatinta ja mieluusti vähän yliampuvaa kokoa niin riittää tehot. Netistä kannattaa ottaa selvää mitkä lajit sopii yhteen lämpöjen ph veden kovuudenkin mukaan sekä tietty se ettei ne syö toisiaan.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Janne Ahonen E R O A A

      Taas 2 lasta jää vaille ehjää perhettä!
      Kotimaiset julkkisjuorut
      170
      3253
    2. En kai koskaan saa sinua

      Koska et usko että riitäisit minulle. Olet aina pitänyt itseäsi liian risana ja heikkona. Katkot korkeutesi, ja poraat k
      Ikävä
      154
      1859
    3. Terveystalon lääkärit ylilaskuttaneet

      Tämän pörriäiset osaavat, laskuttamisen. Terveystalo myöntää asian. https://www.hs.fi/suomi/art-2000011134269.html "K
      Maailman menoa
      147
      1799
    4. Saran ökytyyli käänsi katseita.

      On nyt kyllä Sara kasvoistaan, kuvan perusteella todellakin pyöristynyt ainakin kuvan perusteella.
      Kotimaiset julkkisjuorut
      159
      1684
    5. Nyt on aika laittaa parit selkoon.

      Onko pareja täällä. Laita kirjaimet kuka tykkää kenestäkin ?
      Ikävä
      77
      1584
    6. Työttömille lusmuille luvassa lisää keppiä

      Hallitus aikoo kiristää velvoitteiden laiminlyönnistä seuraavia työttömyysturvan karensseja ensi vuodesta alkaen. Hall
      Maailman menoa
      341
      1510
    7. Tekisi niin mieli laittaa sulle viestiä

      En vaan ole varma ollaanko siihen vielä valmiita, vaikka halua löytyykin täältä suunnalta, ja ikävää, ja kaikkea muuta m
      Ikävä
      81
      1369
    8. The Summit Suomi: Maxie avaa hyytävästä tilanteesta kuvauksissa: "Veri roiskui ja tajusi, että..."

      Oletko seurannut The Summit Suomea? Tykkäätkö vai et tai mitä mieltä ylipäätään olet sarjasta? Moni katsoja on kaikonnut
      Tv-sarjat
      20
      1268
    9. Ootko huomannut miten

      pursuat joka puolelta. Sille joka luulee itsestään liikoja 🫵🙋🏻‍♂️
      Ikävä
      158
      1132
    10. Miksi ihmeessä?

      Erika Vikman diskattiin, ei osallistu Euroviisuihin – tilalle Gettomasa ja paluun tekevä Cheek
      Ateismi
      25
      1115
    Aihe