Platyn selkäevä rispaantunut, ui heikosti, ei syö, lillii vain pohjassa, suomuissa pari "rikettä"? Onkos tämä nyt se ichtyo...mikäs se nyt oli? Ja mitä pitäisi tehdä? Hoitaa koko akvaario vai poistaa kala aktiivisen eutanasian kautta vai odotella kunnes kupsahtaa, vai toivoa ihmeparannusta? Muut kalat voivat (vielä!) hyvin.
ichtyo...mikä lienee tauti?
hui
4266
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 4
Vanhimmat
Ichthyophthirius multifiliis -alkueläimen aiheuttaman loisinfektion, eli tuttavallisemmin pilkkutaudin, kyllä yleensä erottaa maallikkokin varsin helposti päällepäin juuri niistä tunnusomaisista valkoisista pilkuista. Loiseen on lääke, mutta hoitamattomana tappaa ja näkyvässä vaiheessa on jo todennäköisesti levinnyt kaikkiin altaan kaloihin.
Platyilla kyllä hyvin usein pahoinvoinnin takana on sopimattomat vesiolot (ts liian pehmeä ja /tai hapan vesi ja/tai puuttellinen perushoito) joka näkyy esim sienitauteina. Mikä lie altaasi kemiallinen tila, koko, hoitorutiinit ja minkähänlainen kalasto tuon platyn seurana vaikuttaa?
Ennen hätiköityjä päätöksiä kannattaa tutustua vaikkapa tähän sivustoon:
http://www.aquahoito.info/suomi/taudit/index.html
viimeksi mitaten ph oli 7,5, kaloina 2 millistä, 8 platya, 3 kuparimonnista ja partis 1kpl. Viikottainen vedenvaihto vain 10%, koska kaloja on ollut vähän, nyt kalaston määrän kasvaessa täytyy lisätä vaihtoa. Sisäsuodattimen putsaus pari kertaa kuussa ja eri aikaan kun veden vaihto. Liikaa ei ruokita. Luulisin siis hoitorutiinien olevan jokseenkin okei, vaikka aina voi varmaan parantaa...
Mutta mikäs sille kalalle tuli? Pilkkutautia se ei taida olla. Ehkäpä se akvan ainoana koiraana joutui liian koville;P
Yhdyn blubiin siinä että syynä on huonot vesiolot. PH on tietty aina hyvä tietää, mutta pelkästään sillä ei pitkälle pötkitä. Tarvitaan tietää myös akvaarion koko, suodattimen merkki, malli ja teho, NO3 ja nyt kun on synnyttäviä hammaskarppeja, niin myös GH ja KH, muussa tapauksessa olisin tiennyt 98% todennäköisyydellä että vesi on pehmeää. Kun akvassa on synnyttäviä, niin olet vissiin joutunut kovettamaan vettä...tahtoo tietää paljonko kovuus on nyt.
Liian pehmeästä vedestä seuraa jos jonkin näköisiä ongelmia synnyttäville. Niitä en nyt luettele, mutta se voi olla syy platyn ongelmiin, siis se perimmäinen syy. Pilkkutautia sillä ei ole, sen nyt näkisi otsallaankin. Veikkaan useita tulehduksia pitkin kalaa. Ensiapuna auttaa vesiarvojen hilaaminen pikkuhiljaa oikeiksi. Ei ole syytä lääkitä ennempää kuin sairastumisen syy on poistettu jos ei sittenkään vielä ala paraneen niin voit ottaa platyn sairaala-akvaan (20-litrainen riittää tähän) ja lääkitä siellä jollain Furanolpitoisella lääkkeellä (ei ole mitään syytä lääkitä koko akvaarioo ja tappaa samalla osaa typpibakteereista).
Sulla ei vissiin ole sitten muita kuin pH testi, olisit varmasti sanonut muut testitulokset samaan hengenvetoon. Osta se Seran (tai muun valmistajan) 5 testin paketti. Siinä on pH, KH, GH, NO2 ja NO3. Tuut kuitenkin tarviin ainakin sitä GH ja KH testiä jatkuvasti, kun sulla on eläviä synnyttäviä (GH saisi olla kivasti yli 10 astetta ja KH myös).
10% vedenvaihto kuulostaa aika hurjan vähäiseltä! Luulenpa että veden nitraattipitoisuus on korkea ja kalat kärsii jo senkin vuoksi. jos tuo vaihtomäärä riittää, allas on sitten vähintään 500 litrainen? kun puhut sisäsuodattimesta, se viittaa siihen että allas on pieni (koska suuressa olisi myös ulkosuodatin). et sitten koskaan ole nitraattia mitannut?