Mitä eroa näillä kahdella mallilla??

Jeppe

Eli Yamarin 430S ja 435S? Molemmat näyttävät aika identtisiltä ja tuntuisi tyhmältä että tehdas olisi tehnyt kaksi samanlaista mallia erona vain 5 cm???

Kai niillä oikeesti on jotain muutakin eroa kuin pituus vai liittyykö tuo tiettyihin vuosimalleihin tai mallin vaihtumiseen? Jollakulla on varmasti tästäkin tietoa...

Minkälainen vene käytössä tuo 430S? Mikähän olisi optimaalinen kone perään??

3

1186

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • pehtoori!

      Pohjassa ystäväiseni pohjassa! Siellä se ero piilee! Jos valita saa 435 on parempi. Vaatii hiukan enemmän tehoa kuin 430, mutta toimii muuten paremmin. Lisäksi 430 malleissa on susia kappaleita. Itse vaihdoin oman paattini pohjaan aikoinaan 50*200cm mittaisen palan, kun oli haljennut valmistusvirheen vuoksi kölin vierestä.
      Koneesta en sano muuta kuin että perämoottori, yksi kappale, ja pitkärikinen. Kukin mitoittaa tehot tarpeensa mukaan.

      • Jeppe

        Onko Pehtoorilla kokemuksia Bellan tuulilasiveneistä? Mietiskelen tässä lähinnä että minkä laittaisin, Yamarin 430 tai 435 vastaan Bella 450 TL... Ulkoasultaan Bella hieman vanhoollisemman näköinen mutta tuulilasi muotoilultaan vois olla parempi kuin Yamarinissa... Itselläni ei ole kokemuksi TL veneistä ollenkaan, siksi tässä tyhmänä kyselen..Nyt vain tuntuu että TL vene pitää saada vaikka järjellä sitä ei kai voi perustella mitenkään.


      • Timppa
        Jeppe kirjoitti:

        Onko Pehtoorilla kokemuksia Bellan tuulilasiveneistä? Mietiskelen tässä lähinnä että minkä laittaisin, Yamarin 430 tai 435 vastaan Bella 450 TL... Ulkoasultaan Bella hieman vanhoollisemman näköinen mutta tuulilasi muotoilultaan vois olla parempi kuin Yamarinissa... Itselläni ei ole kokemuksi TL veneistä ollenkaan, siksi tässä tyhmänä kyselen..Nyt vain tuntuu että TL vene pitää saada vaikka järjellä sitä ei kai voi perustella mitenkään.

        Olis kokemusta vähän molemmista (Yamarin ja Bella). Yamarinissa jyrkempi v-pohja, joten vaatii enemmän tehoa etenkin liukuunnousussa. Muuten molemmat ihan kelpo ajettavia. Bellassa hiukan suuremmat sisätilat ja sivukannet (voi kiertää veneen ympäri).
        Mulla olis joutavana tosisiisti Bella 450 Yamaha 70. Jos kiinnostaa, niin voin kertoa lisää ja lähettää kuvia sähköpostilla. Soittele tai mailaa.
        Timo Juuti
        0505850641
        timo.juuti@dnainternet.net


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Putin hoiti Suomen natoon ja myös Ruotsin

      Iso kiitos Vladimir Putinille. Hänen ansiosta pääsemme nyt Natoon. Putin halusi Naton lähelle ja nyt sai. Voimme tästä kiittää vain Putinia.
      Maailman menoa
      643
      7916
    2. Niinistö teki hetkessä Suomesta Venäjän ydinaseiden maalitaulun

      Kaiken lisäksi mies vielä lällätteli Putinille eilisessä tiedotustilaisuudessa ja käski katsomaan itseään peiliin. Kyllä vähän asiallisempaa käytöstä
      Maailman menoa
      452
      2201
    3. Voi Stefu ja sun kiivas luonteesi

      Sielä lentelee ullakkohuoneiston ikkunasta daamin vaatteet ja matkalaukut pitkin pihaa. Toisaalta,en ihmettele yhtään että tämä suhde päättyi näin,kyl
      Kotimaiset julkkisjuorut
      229
      2105
    4. Poliisi otti Stefun kiinni!

      Seiska tietää kertoa.
      Kotimaiset julkkisjuorut
      143
      1680
    5. Veikkaus: Miten The Rasmus pärjää Euroviisuissa?

      Euroviisuhuuma on ylimmillään, kun Suomi ja The Rasmus taistelee biisillään Jezebel. Bändi on tikissä, kunhan Lauri Ylösen ääni kantaa. Mitä veikka
      Viihde ja kulttuuri
      51
      1226
    6. Ohhoh! Martina Aitolehti ja seurapiirihurmuri-Jesper ekassa yhteiskuvassa - Sutinaa Mallorcalla!

      Martina Aitolehti ja seurapiirijulkkis-Jesper nauttivat toisistaan varsin vauhdikkaissa merkeissä Mallorcalla. Aitolehti ei ole esitellyt rakastaan vi
      Kotimaiset julkkisjuorut
      25
      1211
    7. Stefanilta tuli taas karu totuus Sofiasta

      Marokkolainen h*o*ra! Voi tsiisus kun mulla on hauskaa! Lumput lentää ikkunasta kun Stefu raivoaa h*uralleen🤣🤣🤣 Nyt ne popparit tulille, tästä tule
      Kotimaiset julkkisjuorut
      99
      1084
    8. Ootko onnellinen kun ei tarvitse

      nähdä tätä tyhmää naamaa enää koskaan? Multa se särkee sydämen, mutta minkäs teen. Vaikka olisi kuinka sinnikäs eikä hellittäisi, se ei aina auta.
      Ikävä
      65
      831
    9. Steppuli veressä

      Seiskan lööpissä Steppulilla naama ja nyrkit veressä. Ei tainnut ihan kamojen pihalle paiskominen riittää. Onkohan pistänyt kämpän tuusannuuskaks.
      Kotimaiset julkkisjuorut
      54
      733
    10. Oletko nähnyt eroottiset kohuleffat? Fifty Shades Of Grey -trilogia tv:stä

      Fifty Shades -trilogia starttaa, kun nuori opiskelijanainen Anastasia tapaa rikkaan liikemiehen. Seksisuhdehan siitä starttaa, höystettynä sadistisill
      Suhteet
      6
      721
    Aihe