Mitä hiirelle ruuaksi?

Elsa Sofia

Että siis, voisitteko kestoa mikä on hyvää ja monipuolista ruokaa hiirille?




P.S Voiko hiirille antaa mitään ruokaa luonnosta?

1

1322

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Hiiren perusruokaa on siemenseos tai pelletti, joka on mieluiten tarkoitettu nimenomaan hiirille tai rotille. Hyvässä ruuassa ei ole väriaineita, ja ainesosat on ilmoitettu selkeästi, esim "vehnänjyviä, kuivattua maissia, kauraa, yrttejä..." ei " viljaa, kasviksia, eläinperäisiä sivuaineita...". Lisäksi hiiri tarvitsee pieniä määriä tuoreruokaa. Sallitut kasvit on yhteisiä muiden jyrsijöiden kanssa, joten voit hyvin googlettaa esim. "sallitut ruuat marsu". Mikään marsulle sallittu ei ole hiirille kielletty. Kannattaa painottaa vitamiinipitoisimpia kasviksia, kuten yrttejä, ulkotuoretta, paprikaa ja juureksia. Erityisesti hiiri tykkää piltti-soseista :) Tuoreiden kasvisten lisäksi hiirelle on hyvä antaa toisinaan lisäproteiinia, kuten lihaa, kananmunaa, tuoreita herneitä, keitettyä linssiä tai papua. Kaiken kaikkiaan hiiri syö päivässä noin ruokalusikallisen. Lisänakerrettavaksi voi antaa kuivaa ruisleipää, puunoksia ja heinää (hiiret käyttävät sitä myös peesänrakennukseen!)

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Jaaha, sitä on vasemmistoryhmä käynyt häiriköimässä Purran kodin vieressä

      On näköjään iso lakana levitetty puiden väliin, jossa lukee mm. "Haista vi*** Riikka Purra". Tunkekaa leikkaukset pers..
      Maailman menoa
      169
      6137
    2. Päivi Räsänen vs. Abbas Bahmanpour

      (Bahmanpour on imaami Helsingissä) Syyttäjä siis jahtaa edelleen Räsästä tämän H-puheista, joissa hän on ilmeisesti vaa
      Maailman menoa
      61
      4673
    3. Demokratian uhka: Perussuomalaiset ja polarisoiva "me ja muut" -ajattelu

      Laurence Rees varoittaa, kuinka demokratian heikkeneminen ja autoritaaristen liikkeiden nousu voidaan liittää "me ja muu
      Maailman menoa
      50
      4436
    4. Mistä kummasta voi johtua se, että vasemmistolaiset usein häpeää itseään

      voiko se johtua esim. köyhyydestä? Ja tästä on siis ihan suomalainen tutkimus olemassa. "Suomalainen tutkimus osoittaa
      Maailman menoa
      64
      4269
    5. Palkansaajan oikeus nauttia työuransa hedelmistä

      Työeläkejärjestelmä on verrattavissa pyramidihuijaukseen, jossa alemmat tasot, eli nykyiset palkansaajat, toimivat maksa
      Maailman menoa
      68
      2682
    6. En koskaan tule sinulle tätä kertomaan

      Kun kirjoitin sinulle viimeisintä viestiä, huomasin kyynelten valuvan poskiani pitkin.
      Ikävä
      61
      2182
    7. Saatoin tehdä elämäni isoimman virheen

      Otsikko kertoo kaiken. Miksei kaikki voi olla yksinkertaisempaa?
      Ikävä
      133
      1652
    8. odotatko vielä viestiä minulta...

      Mies...? En tiedä mitä sanoa 😔 auta vähän naista ja tule enemmän vastaan
      Ikävä
      133
      1550
    9. Joroinen räjähdys

      Ja siellä räjähti sähköpakettiauto,joka teki suuret tuhot.
      Hybridi- ja sähköautot
      48
      1463
    10. Kova ikävä parittelukumppania täällä korvessa

      Mutta muuten kyllä on rauhallista.
      Ikävä
      34
      1318
    Aihe