Miten onnistuu V70 autom. vaihdevalitsimen juuressa sijaitsevan lampun vaihto????
Lampun vaihto automaattiin
2
2200
Vastaukset
- Carpe_Diem
Olen kertaalleen sen tehnyt 98-vuoden V70:een, mutta lyhytsormisena siinä oli jonkin verran työtä.
Homma eteni jotensakin tähän malliin:
Ekaksi käsijarru kannattaa vetää ylös ja sen jälkeen irrotetaan käsijarrukahvan alla keskikonsolissa oleva muovisuoja. Tämän klipsit irtoavat sivusuunnassa kuskin istuimeen päin vetämällä. Pitäisi irrota käsin mutta ruuvimeisselillä voi varovasti avittaa.
Tokaksi irrotetaan automaattivaihteen suojalevy, mikä lähtee vapauttamalla käsijarrukavan aukosta kaksi taaimmaista muoviklipsua. Tässä on pieni peili hyvänä apuna ekalla kerralla, mutta sijainti on suurinpiirtein s/e/w-valitsimen kohdalla sen molemmilla puolilla. Kyn nämä on saatu vapautettua saadaan suojalevy nostettua varovasti ylös (etupuolellakin on muistaakseni klipsut mutta näiden pitäisi nyt vapautua).
Nyt meillä on kaksi aukkoa, joiden kautta työskentelmällä voidaan irrottaa lamppu, joka sijaitsee vaihteenvalitsimen asennon osoittimen kohdalla olevan pitkänomaisen muovimötikän alapinnalla (ikään kuin kolmion alimmassa kärjessä). Lähtee muistaakseni alaspäin vetämällä, mutta siinäkin taisi olla jokin lukkoklipsu.
Lamppu on itse asiassa kokonaisuus, joka sisältää johdon ja liittimen ja joka on siis ostettava sellaisenaan. Pelkkää lamppua et siis voi ainakaan tuossa vuosimallissa vaihtaa. Eli kun saat lampunpitimen irrotettua, pitää vielä etsiä ja irrottaa liittimen puoleinen pää, mikä on tietysti inhottavan hankalasti vaihteenvalitsimen etupuolella.
Jos pitkäsormisena tästä selviät, niin homman saa koottua sitten jo huomattavasti helpommin ;o)
(Hommaan on tietysti toinen vaihtoehto, jossa koko keskikonsoli irrotetaan)- AWD-99
>(Hommaan on tietysti toinen vaihtoehto, jossa
> koko keskikonsoli irrotetaan)
Joka on helpompi (ainakin sormille) kuin tuo ohje, meni muistaakseni n.15min. Ohjeet täällä:
http://www.volvospeed.com/Repair/SV70console.htm
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Vasemmistohallitus palauttaa hintasääntelyn, esim. bensalitra vain 1e.
Tuleva vasemmistolaisista koostuva hallitus ottaa käyttöön vanhat hyvät keinot pitää hinnat kurissa. Tähän tarkoitukse854614Vasemmistolainen valehteli jälleen - Purra tai persut eivät luvanneet "euron bensaa"
Väite "euron bensasta" on ensisijaisesti poliittisten vastustajien käyttämä puhdas vale. Persut kyllä kampanjoivat näky1103830Arman Alizadin viesti puna-aktivisteille: "Pitäkää lärvinne nytkin kiinni"
Arman Alizad kritisoi vasemmiston kaksinaismoralismia. Iranissa syntynyt suosikkijuontaja Arman Alizad pakeni perheensä1753620Minja Koskela nostanut vasemmistoliiton kannatuksen ennätykseen
Koskela valittiin puolueen johtoon lokakuussa 2024, ja silloin Ylen kysely antoi puolueelle 9,3 prosentin kannatuksen.582052Antti johtaa Petteriä jo 7,1 prosenttiyksiköllä
Tällä menolla sdp menee kokoomuksesta kierroksella ohi jo tällä vaalikaudella. https://yle.fi/a/74-20213575711928Mitä on tullut
Entisen abcn rakennuksen tilalle se oli tyhjillään monta vuotta siellä oli jo nyt valot onko huoltoasema? 5:30.891259- 1291114
Palosta selvinnyt 18 vuotias munira tarvitsi tulkin kun puhui Iltalehdelle
Suomessa asuva 18 vuotias tarvii tulkin !!! Tää Suomea puhumaton on palossa kuolleen naisen veli ja asui perheen kanssa.1401050- 57963
Mikä homma?
https://share.google/NvruSS4P4EzjTWPov Poliisilla oli keskiviikkona 4. maaliskuuta yksityisasunnossa Saarijärvellä tehtä27882