Huhujen mukaan Sonylta on vihdoinkin tulossa kaareva kenno. Se mullistanee melkoisesti kameran ja objektiivien ominaisuuksia, rakennetta ja hintaa. Kenno on entisiä herkempi (40–100%) ja objektiivit paljon yksinkertaisempia.
Jos rungon hinta ei ole pilvissä niin seuraava kamerani on kaarevakennoinen.
Olen jo vuosia hämmästellyt miksei tuollaista ole aiemmin tehty vaikka jo filmikameroissa oli vastaavia ratkaisuja.
Tulossa
8
269
Vastaukset
- Nojokosaa
Noita mullistavia kaarevakennoisia Sonyja halpoine huippuobjektiiveineen alkaa varmaan pian löytyä kaupoista, vai miten niille kävi? Kannattaneeko enää tavallista littanakennoista järkkäriä hankkia?
- guugluuta
Google katsaus...
ensimmäinen sonyn ottama (?) curved-sensor kuva vuodelta 2014 : https://petapixel.com/2014/07/04/first-photo-taken-sony-curved-sensor/
Canon ja Nikon tutkii asiaa:
Canon : https://petapixel.com/2016/12/09/canon-files-2-curved-sensor-patents-one-can-control/
Nikon : https://petapixel.com/2017/07/21/nikon-patents-35mm-f2-lens-full-frame-camera-curved-sensor/
Mutta tämä sanomalehtikatsaus ei nyt kerro, kannattaako jäädä odottamaan. Veikkaan että odottavan aika on pitkä, ja odotusajaksi kannattaa hankkia joku kuvauslaite. Onhan nämä nykykameratkin melko hyviä. - guugluuta
... ja nyt vasta huomasin, ketjun aloitus olikin tehty vuonna 2014, lukenut varmaan samoja juttuja joita löysin.... eli ehkä kannatta katsella rauhassa mutta ei odotella rauhassa.
- curved
Täytyykin hommata jo se kaareva näyttö.
- kummaa
Minä olen aina hämmästellyt sitä miksi kuvat eivät ole pyöreitä vaikka objektiivin linssi on!
- MrMercator
Pitääköhän tuollaisen kaarevan kennon kuvaa jotenkin projisoida jottei tule geometrisiä virheitä? Samalla lailla kun maapallon pinnalla olevia rantaviivoja on projisoitava jos niistä haluaa tasolla olevan kartan. ?
Kaarevuus tietysti antaa laajemman terävyysalueen koska terävän alueen etäisyys pysyy vakiona. Lisäksi se saattaa parantaa ainakin reuna-alueiden herkkyyttä kun valo tulee suorassa kulmassa kennolle. Onko tuo kaarevuus kuitenkaan sama esim laajakulmalla ja pitkällä putkella, sitä tässä jää arvelemaan vai tehdäänkö siitä kompromissi joka on yhdellä optiikan pituudella noin kohdallaan ja muut saavat tyytyä siihen?
Sekin tietysti kiinnostaa onko se kaareva kahteen suuntaan eli osa pallon pintaa vai vaan kompromissinä vaakasuuntaan?
Entä kalansilmällä?
- 102030405060
Vähän tuoreempaa juttua viime vuodelta:
https://petapixel.com/2017/06/01/microsoft-develops-curved-sensor-greatly-improves-image-quality/
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Lindtman I vasemmistohallitus aloittaa viimein Suomen kuntoon laittamisen
Tässä nyt on 3 vuotta seurattu irvokasta kärsimysnäytelmää nimeltään "valtion budjetin tasapainotus by äärioikeisto", ja2022784Missä viipyy persujen lupaama euron bensa?
En edes muista milloin bensapumpussa olisi ollut ykkösellä alkava litrahinta. Missä siis viipyy persujen lupaama euron b1622483Kirje, PellePelottomalle.
Tärkeää olisi luoda ystävyys, että se, jota rakastaa, on samalla paras ystävä ja luotettavin, jolle voi ja uskaltaa luot1061162- 64951
Martinan hevoset.
Tämä todella kaunis ja ketterä harmaa hevonen jolla monet kilpailut voitetaan ei ole Martinan.Tytär ratsastaa sillä tait251889Mistä löytyy naisseuraa sinkkumiehelle?
Kertokaapas kokeneemmat mistä löytyis naisseuraa sinkulle. Ihan ois eukko nyt tosissaan hakusessa. Tanssipaikat kun on a20879Voi teitä naisia
Suudeltiin ja nukuttiin toisissamme kiinni mutta pillua ei tullu, ei edes aamulla. t.38vmies99870Persut jakavat tekoälyllä tehtyjä kuvia maahanmuuttajista somessa
Eivät mainitse, että ovat tekoälyllä tehtyjä. Eivät näe asiassa mitään ongelmaa. Valehtelijapuolue taas vauhdissa. Unka305865Onneksi tapasin sut
Ilman sua olisin jatkanut pään lyömistä seinään eli samanlaisten miesten etsimistä. Tajusin, mikä menee pieleen vasta ku93739Hyvä meininki
TTP:ssa väkeä tosi runsaasti paikalla. Hyvää ruokaa jälleen ja munkit ja sima erinomaista. Kiitos yrittäjälle! Hieno Vap22738