Miten eriseurat syntyvät? Täälläkin on silloin tällöin mainittu, että on tulossa hajaannuksia ja eriseuroja. Että esimerkiksi ehkäisykysymys olisi yksi joka ajaisi tämän nykyvanhoillisuuden hajalle.
Miten tällainen eriseura sitten syntyy? Onko ensin hoitokokouksia, ja jos tulosta ei synny, ts. väki ei palaa ruotuun, niin sittenkö lähdetään erilleen?
Eriseuran
8
709
Vastaukset
- Eliza
Joskus eriseura on jo, vaikkei se näy. Jokin saa sen näkymään, se tulee ilmi. Jokin saa sen lähtemään, ihan oma-alotteisesti. Kun lestsdiolaisuuteen on liitytty ilman elävään uskoon tuloa, on laumassa kuolleessa uskossa olevia. Heillä ei ole elävän uskon voimaa vastustaa eriseuran henkeä, he ovat helppo saalis. Ja hyvä vaan että menevät.
- voi hyvä ihme
kommenttisi:
"...Ja hyvä vaan että menevät. "
...paljastaa sinusta ainakin sen, että sinä itse et todellakaan ole Kristuksen hengessä... - usk.m
voi hyvä ihme kirjoitti:
kommenttisi:
"...Ja hyvä vaan että menevät. "
...paljastaa sinusta ainakin sen, että sinä itse et todellakaan ole Kristuksen hengessä...Eliza ei todellakaan ole vanhoillislestadiolainen.
- Larssi
voi hyvä ihme kirjoitti:
kommenttisi:
"...Ja hyvä vaan että menevät. "
...paljastaa sinusta ainakin sen, että sinä itse et todellakaan ole Kristuksen hengessä...Älkää nyt noin tuomitko, jos väärin sanoo...toisaalta, jos joku on epäuskoinen ja eriseurainen, niin turhaanhan sellainen hajottaa seurakuntaa...Vai?
- Naispuolinen Job
Larssi kirjoitti:
Älkää nyt noin tuomitko, jos väärin sanoo...toisaalta, jos joku on epäuskoinen ja eriseurainen, niin turhaanhan sellainen hajottaa seurakuntaa...Vai?
voi olla synnin luvallisuus, mikä lopulta synnyttää eriseuran.
Korjatkaa jos olen väärässä. - Huuli pyöreänä
Naispuolinen Job kirjoitti:
voi olla synnin luvallisuus, mikä lopulta synnyttää eriseuran.
Korjatkaa jos olen väärässä.Olet aivan oikeassa ja se oli suurin syy vanhoillisilla lähteä omaksi tokaksi ja unohtaa Rovasti Laestadiuksen ja Juhani Raattamaan opetukset alkuheräyksen ajoilta... Ei kelvannut enää se opinmuoto Oulun miehille.
- Naispuolinen Job
Huuli pyöreänä kirjoitti:
Olet aivan oikeassa ja se oli suurin syy vanhoillisilla lähteä omaksi tokaksi ja unohtaa Rovasti Laestadiuksen ja Juhani Raattamaan opetukset alkuheräyksen ajoilta... Ei kelvannut enää se opinmuoto Oulun miehille.
alettiin toteuttamaan lihanvapauden oppia vastoin Raamattua. Ei se ole mikään Lestadiuksen tai Raattamaan oppi, vaan perustuu Raamattuun.Siis oikea oppi.
- Huuli pyöreänä
Naispuolinen Job kirjoitti:
alettiin toteuttamaan lihanvapauden oppia vastoin Raamattua. Ei se ole mikään Lestadiuksen tai Raattamaan oppi, vaan perustuu Raamattuun.Siis oikea oppi.
Aivan, juuri noin ja noilla sanoilla.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 1026508
Riikan kukkaronnyöri on umpisolmussa
Kulutus ei lähde liikkeelle, koska kansalaiset eivät usko, että: – työpaikka säilyy – tulot eivät romahda – talous ei h844954Tanskan malli perustuu korkeaan ansioturvaan
Ja vahvoihin työllisyys- ja kotoutumispalveluihin. Suomessa Riikka on leikannut juuri näitä: palkkatukea, työttömyysturv1073218Epäily: Räppäri yritti tappaa vauvansa.
https://www.mtvuutiset.fi/artikkeli/epaily-mies-yritti-tappaa-vauvansa/9300728 Tämä on erittäin järkyttävä teko täysin p303062Anteeksipyyntöni
Jätän tähän anteeksipyyntöni sinulle, koska en voi sanoa sitä missään muuallakaan. Pyydän anteeksi, jos purkamani tuska262265Sydämeni valtiaalle
En täältä aio asioita kysellä. Haluan tuoda tiedoksesi, että pohjimmiltani en ihmisiä tahdo satuttaa ja ajattelen muiden1191636Oletko tyytyväinen
Tämän hetkiseen tilanteeseenne? Odotatko, että lähennytte vai yritätkö päästä yli ja eteenpäin?961231Mikseivät suomalaiset kuluta? istutaan vaan säästötilirahojen päällä..
...Ihan haluamalla halutaan että maa menee konkurssiin? Ihan käsittämätöntä, ennätymäärät säästöjä sekä konkursseja sam3391222Jos oikeasti haluat vielä
Tee mitä miehen täytyy tehdä ja lähesty rohkeasti 📞 laita vaikka viestiä vielä kerran 😚1311136- 48904