Koiralle hoitopaikka 4-6 viikoksi?

em.mi

Olen suunnittelemassa Aasiaan reissua tammi-helmikuussa, yhteensä jopa 6 viikkoa olisin reissussa. Koiralleni tarvitsisin tälle ajalle hyvän ja asiantuntevan hoitajan.

Koirani on kohta 2,5 vuotias doggi-mastiffi uros. Koira on perusluonteeltaan dominoiva ja tarvitsee kokonsa ja luonteensa vuoksi asiantuntevan hoitajan joka on edes jollain tasolla perehtynyt/kiinnostunut koiran koulutuksesta. Koulutuksessa on käytetty fiksua (ei väkivaltaan perustuvaa) johtajuuskoulutuksta eli koira ei nuku sängyssä, mene ovista ensin, ota ruokaa ilman lupaa, päätä lenkillä minne päin mennään ym. vaan ihminen päättää. Koulutus on tuottanut tulosta ja koira on mennyt paljon eteenpäin vuoden aikana murrosiän myllerryksessä.

Koira on kuitenkin epäileväinen vieraita kohtaan ja tarvitsee tutstumiseen aikaa ja että saa pääsee itse ensin haistelemaan ja toteamaan että kyseinen ihminen on ok. Ei pääsääntöisesti vedä lenkeillä, toisen ärisevien uriosten kanssa noin puolessa tapauksissa yrittää aloittaa rähinän.

En luota toisten urosten kanssa ja ei ole tottunut lapsiin. Ei siis mielellään lapsiperheeseen tai toisten urosten kanssa samaan talouteen. Nartuilta kestää mitä vaan, nartut vaan eivät yleisesti kestä koiraani koska on niin kiinnostunut heistä.

Perustottelevaisuudet kunnossa, eli istu, paikka, täällä, ei ota, oma paikka jne. On tottunut olemaan yksin, ei tuhoa ja on todella laiska (nukkuu päivät).

Koira voi tuntua todella hankalalta mutta en halua kaunistella koiran käytöstä niin että hoitajalle mahdolliset ongelmat tulisivat sitten yllätyksenä. Ja vaikka minun kanssa toimiessa koira käyttäytyisikin hyvin, voi kokeilua olla hoitajan kanssa.

Jos kiinnostut/tiedät jonkun laittakaa mailia [email protected] niin kerron mielelläni rakkaastani lisää. Koska talveen on vielä aikaa, mielelläni tutustuttasin koiran ja hoitajan toisiinsa syksyn aikana. Asun keski-Suomessa mutta auton avulla pystymme ajamaan pidemmällekkin jos hyvä hoitaja ilmenee. Ja koira rakastaa autolla matkustelua :)

4

224

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Hmm!

      Ihmisen joka tuollaisen koiran itselleen hankkii, pitäisi kyllä ymmärtää että siinä ei silloin paljon taida matkailemaan päästä. Muutenkin on erittäin vastuutonta antaa jollekin täysin vieraalle ihmiselle hoitoon koira jota vielä pitäisi kouluttaakin. Mitens tuota, JOS käy niin että tuossa sitten tapahtuu lomasi aikana vahinko taluttajalle ja koirasi rynnii karkuteille ja tappaa jonkun ihmisen, mukulan tai koiran, miten luulet ikänä pystyväsi korvaamaan sen? Ja vaikka vahinko olisi pienempi ja raatelisi jonkun ihmisen rakkaan rotupuudelin, niin onkohan edes vakuutusta vai pitäisikö hoitajan ottaa sekin puolestasi?

      Parempi taitaisi olla vaan kun siirrät matkasi alkamisajankohtaa vähintään muutamalla vuodella eteenpäin ja menet vasta kun koirasi on edes aikuinen ja osaa takuulla käyttäytyä kenen seurassa tahansa.

    • Tutuntuttu4you

      Hoitajaa ei kannata hakea tällätavalla netistä. Tuttavani haki ja saikin mielestään hyvän hoitajan. Hoitaja ei ollut tuttu saatikka tutuntuttu. Kun tuttavani palasi matkalta olivat häipyneet niin koira kuin hoitajakin. Liki vuoden etsinnän jälkeen koira ilmestyi nettiin myytävänä-palstalle. Tuttavani sai onneksi koiransa takaisin mutta hoitajaa ei ole näkynyt .
      Kysy esim. paikallisesta koirakerhosta, 4H-yhdistyksestä yms.

    • Tässä artikkelissa

      http://www.iltalehti.fi/uutiset/2014082418598286_uu.shtml

      saattaa olla juurikin kyse siitä että koiruus ollut hoidossa. Taluttaja mennyt paniikkiin ja paennut kun muuta ei keksinyt. Et varmaan halua että koirallesi tapahtuu jotain tai koirasi tekee viattomalle ihmiselle tai jonkun koiralle jotain?

    • Ankrieli

      Jos olet pääkaupunkiseudulta, niin vie koirahoitola Miracleen Veikkolaan Kirkkonummelle. Koiramme oli siellä kaksi viikkoa ja viihtyi tosi hyvin.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Kaipaamasi miehen nimi?

      Ja maakunta tai kaupunki?
      Ikävä
      28
      5651
    2. Olit ihan

      Kiihkona silloin. Sen näki ja lähes tunsi. Ei tainnut olla kaukana et olisit vetänyt lähellesi jos siihen olisi hetki tu
      Ikävä
      33
      3613
    3. Oletko keskustellut kaivatustasi muiden

      Kanssa lähiaikoina? Jos, onko keskustelu ollut positiivista tai negatiivista? Vaikuttaako keskustelut mielipiteeseesi ka
      Ikävä
      53
      3522
    4. Ennen ei ollut persuja ja työttömyyttä, lääkäriinkin pääsi

      Ennen oli kaikilla töitä Kauppiaille kelpasi kun saivat voittoa Yritystukia ei ollut Lääkäriin pääsi kaikki haluklaat Nu
      Maailman menoa
      26
      3417
    5. Trump huonommassa kunnossa kuin Usasta virallisesti sanotaan?

      "Terveys on vakaa mutta ei normaali".Uskallan melkein sanoa,että Trumpin terveydentilaa kaunistellaan.Myös se että se nu
      Maailman menoa
      124
      3006
    6. Kyllä on Vasemmistoliitosta Koskelan johdolla tullut todellinen ääripuolue

      se on niin tulipunainen kuin olla voi, ja selvästi haluaa jatkuvasti eripuraa, ja repiä kansaa kahtia. Siinä on jo vuod
      Maailman menoa
      32
      2727
    7. Antifasismi - mitä se on?

      Se on äärivasemmistolaista anarkistista toimintaa joka käyttää fasisminvastaisuutta keppihevosena oikeuttaakseen toimint
      Maailman menoa
      22
      2419
    8. Suomen veroaste 5 %-yks liian matala

      Palauttamalla kokonaisveroaste 1990-luvun tasolle saadaan hyvinvointivaltion palvelut rahoitettua ilman velan ottoa.
      Maailman menoa
      121
      2392
    9. Millaista läheisyyttä

      Toivoisit ikävästi kohteesi kanssa?
      Ikävä
      44
      2390
    10. MTV: Harvinainen haastattelu! Vappu Pimiä kommentoi vihdoinkin uutta TTK-juontajaa

      TTK-juontajaspekuloinnit käyvät edelleen kuumana. Kenet sinä haluaisit uudeksi TTK-juontajaksi? Kommentoi alle! Lue,
      Suomalaiset julkkikset
      14
      2205
    Aihe