Koiralle hoitopaikka 4-6 viikoksi?

em.mi

Olen suunnittelemassa Aasiaan reissua tammi-helmikuussa, yhteensä jopa 6 viikkoa olisin reissussa. Koiralleni tarvitsisin tälle ajalle hyvän ja asiantuntevan hoitajan.

Koirani on kohta 2,5 vuotias doggi-mastiffi uros. Koira on perusluonteeltaan dominoiva ja tarvitsee kokonsa ja luonteensa vuoksi asiantuntevan hoitajan joka on edes jollain tasolla perehtynyt/kiinnostunut koiran koulutuksesta. Koulutuksessa on käytetty fiksua (ei väkivaltaan perustuvaa) johtajuuskoulutuksta eli koira ei nuku sängyssä, mene ovista ensin, ota ruokaa ilman lupaa, päätä lenkillä minne päin mennään ym. vaan ihminen päättää. Koulutus on tuottanut tulosta ja koira on mennyt paljon eteenpäin vuoden aikana murrosiän myllerryksessä.

Koira on kuitenkin epäileväinen vieraita kohtaan ja tarvitsee tutstumiseen aikaa ja että saa pääsee itse ensin haistelemaan ja toteamaan että kyseinen ihminen on ok. Ei pääsääntöisesti vedä lenkeillä, toisen ärisevien uriosten kanssa noin puolessa tapauksissa yrittää aloittaa rähinän.

En luota toisten urosten kanssa ja ei ole tottunut lapsiin. Ei siis mielellään lapsiperheeseen tai toisten urosten kanssa samaan talouteen. Nartuilta kestää mitä vaan, nartut vaan eivät yleisesti kestä koiraani koska on niin kiinnostunut heistä.

Perustottelevaisuudet kunnossa, eli istu, paikka, täällä, ei ota, oma paikka jne. On tottunut olemaan yksin, ei tuhoa ja on todella laiska (nukkuu päivät).

Koira voi tuntua todella hankalalta mutta en halua kaunistella koiran käytöstä niin että hoitajalle mahdolliset ongelmat tulisivat sitten yllätyksenä. Ja vaikka minun kanssa toimiessa koira käyttäytyisikin hyvin, voi kokeilua olla hoitajan kanssa.

Jos kiinnostut/tiedät jonkun laittakaa mailia [email protected] niin kerron mielelläni rakkaastani lisää. Koska talveen on vielä aikaa, mielelläni tutustuttasin koiran ja hoitajan toisiinsa syksyn aikana. Asun keski-Suomessa mutta auton avulla pystymme ajamaan pidemmällekkin jos hyvä hoitaja ilmenee. Ja koira rakastaa autolla matkustelua :)

4

199

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Hmm!

      Ihmisen joka tuollaisen koiran itselleen hankkii, pitäisi kyllä ymmärtää että siinä ei silloin paljon taida matkailemaan päästä. Muutenkin on erittäin vastuutonta antaa jollekin täysin vieraalle ihmiselle hoitoon koira jota vielä pitäisi kouluttaakin. Mitens tuota, JOS käy niin että tuossa sitten tapahtuu lomasi aikana vahinko taluttajalle ja koirasi rynnii karkuteille ja tappaa jonkun ihmisen, mukulan tai koiran, miten luulet ikänä pystyväsi korvaamaan sen? Ja vaikka vahinko olisi pienempi ja raatelisi jonkun ihmisen rakkaan rotupuudelin, niin onkohan edes vakuutusta vai pitäisikö hoitajan ottaa sekin puolestasi?

      Parempi taitaisi olla vaan kun siirrät matkasi alkamisajankohtaa vähintään muutamalla vuodella eteenpäin ja menet vasta kun koirasi on edes aikuinen ja osaa takuulla käyttäytyä kenen seurassa tahansa.

    • Tutuntuttu4you

      Hoitajaa ei kannata hakea tällätavalla netistä. Tuttavani haki ja saikin mielestään hyvän hoitajan. Hoitaja ei ollut tuttu saatikka tutuntuttu. Kun tuttavani palasi matkalta olivat häipyneet niin koira kuin hoitajakin. Liki vuoden etsinnän jälkeen koira ilmestyi nettiin myytävänä-palstalle. Tuttavani sai onneksi koiransa takaisin mutta hoitajaa ei ole näkynyt .
      Kysy esim. paikallisesta koirakerhosta, 4H-yhdistyksestä yms.

    • Tässä artikkelissa

      http://www.iltalehti.fi/uutiset/2014082418598286_uu.shtml

      saattaa olla juurikin kyse siitä että koiruus ollut hoidossa. Taluttaja mennyt paniikkiin ja paennut kun muuta ei keksinyt. Et varmaan halua että koirallesi tapahtuu jotain tai koirasi tekee viattomalle ihmiselle tai jonkun koiralle jotain?

    • Ankrieli

      Jos olet pääkaupunkiseudulta, niin vie koirahoitola Miracleen Veikkolaan Kirkkonummelle. Koiramme oli siellä kaksi viikkoa ja viihtyi tosi hyvin.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Ootko nainen noin mustis musta

      Onhan se toki imartelevaa kun olet kaunis ja kaikkea muutakin, mutta ehkä vähän kummallista, kun ei varsinaisesti olla t
      Ikävä
      89
      7239
    2. Sen kerran kun siellä käyn

      Voisit olla paikalla💚💛☘️
      Ikävä
      35
      3831
    3. Kumpa tietäisin. Miehelle.

      Vieläkö toivot jotain viestiä, vai suutuitko taas...kun...🤔
      Ikävä
      45
      3430
    4. Kauan säkin jaksoit

      Minun perässä juosta. Kunnes pahoitit mielen. Kuinka monta anteeksipyyntöä olet vailla? 🧐
      Ikävä
      40
      2572
    5. Joel Harkimo ja Janni Hussi eroavat

      Tämä on ilon päivä 😊
      Kotimaiset julkkisjuorut
      209
      2413
    6. rakastan sinua!

      Tule ja ota, kasvetaan yhdessä paremmiksi ❤️❤️❤️❤️ kaikki anteeksi ❤️❤️❤️
      Ikävä
      41
      2362
    7. Sä olet nainen kuuluisa..

      ..etkä mitenkään hyvällä tavalla.
      Suhteet
      123
      2256
    8. Miksi kaipaat

      Ja olet elämässäni vielä kaiken tämän jälkeen? Eikö kaikki ole jo selvää välillämme?
      Ikävä
      29
      2169
    9. Mietin tässä T....

      Oletko jo kesälomalla.?Keli on ihanaa, ja sinä nautit veneilystä.... Edelleen käyt mielessä.... En ole unohtanut sinua..
      Suhteet
      24
      1888
    10. Siis hetkonen

      Rakastetaankohan me kummatkin toisiamme, ja aletaan tajuamaan se pikkuhiljaa 🤯
      Ikävä
      40
      1829
    Aihe