oottakaapa kuinka pian putinin valkoiset rekat saapuu vartiuksen kautta kainuuseen, eipä se kovin kaukana liene.
Venäjän uhka Suomussalmella
fakta homma
18549
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 18
Vanhimmat
Saattaa siinä oottavan aika pitkäksi käydä.
Suomi on sentään Suomi.
Eiköhän kuitenkin ensisijaisesti yritetä naapurin kanssa elellä sovussa ja rauhassa - Se on meille suomalaisille ja suomussalmelaisille se ensimmäinen ja tärkein päämäärä! Luotetaan herrojen presidenttien Putinin ja Niinistön neuvottelutahtoon ja yhteistyöhaluun! Ei ruveta rikkomaan maidemme hyvää yhteistyötä pelkillä perättömillä yksittäisillä propagandajututuilla! Siunattuja olkoot molemmat maat-suuri Venäjä ja pieni Suomi, jatkoi molempien presidenteille ja kansoille rauhaa, yhteistyötahtoa ja -halua, ja siunausta tulevaisuuteen! Koetetaan elellä yhteistyössä ja rauhassa toistemme kanssa! Rukoillaan viisautta elää rauhassa kaikkien naapureidemme kanssa!
ei se kuule putini paljon rukoilijoita kuuntele.
Ei Se mittään,jos Putin ei rukoilijoita kuuntele-Se on pääasia,että Jumala kuulee Putinin puolesta rukoillut rukoukset!Ja jos joku voi,niin Jumala voi! Samoin kuin Suomen puolesta rukoillut pyynnöt: että saataisiin,naapurin kanssa elää,rauhassa! Niin Se vanha kansa Suomussalmella rukoili Talvisodan aikaan, ja naapurit "näki" puista ampuvia "käkiä". Nyt rukoillaan rauhaa kumpaankin maahan! Eletään rauhassa naapureiden kanssa! Siunataan naapureita Jumalan siunauksella!
Venäjä on jo valloittanut Suomussalmen luovuttamalla satoja naisia vaimoiksi.
Oot fakta niin sekaisin mielipiteittesi kanssa että ei muuta kuin Suur SUOMEA TAAS RAKENTAMAAN, ihmetellä täytyy tietämättömyyden suuruutta. Näin voi käydä kun lukee vain Ilta-Sanomaa!
Suomi ei tarvitse enää väkivalloin Vienan metsiä. Venäjä myy puutavaraa normaalin kaupan puitteissa.
Venäjä ei pihtaa enää Vienan metsiä. Se myy Suomelle puuta kun hinnoista sovitaan.
Ukrainassa naton neuvonantajat ehkä neuvovat Jatsenjukin hallitusta väärin eikä ongelmien ratkomiseen päästä.
Aselepo olisi alku, neuvottelut etnisten ryhmien oikeuksista toisivat päätöksen.
Koetetaan kaikin puolin rakentaa rauhaa jo Suomussalmella olevien venäläisten kanssa! Meistä kun ei ole yksikään toinen toistaan parempi -samoilla kalkkiviivoilla lähdetään ja palataan! Välitetään toisistamme
Eihän meillä suomussalamisilla ole mitään häteä! Tänne on ryssä ennenkin pysähtynyt, vaikka Ouluun oli aikomus mennä...
Niitä kuuluisia viimeisiä sanoja: Kun on ennenkin...
Olokaate Suomussalmelaiset rauhassa, Puolankalaiset laittavat takaisin, kuten 74 vuotta sitten,,
http://www.iltasanomat.fi/ulkomaat/art-1288734557155.html
Näkyykö PUTLERin kannattajien uhoilunauhoja venäläisten autoissa?
http://www.iltasanomat.fi/ulkomaat/art-1288682867559.html
Lue kirja Luvattu maa kirj.Sari Näre ja Jenni Kirves pääset ehkä Venäjän vihoista ja
tutustu muutenkin naapuriimme, huomaat eri tendenssin millä siellä lähestytään maa
ilmaa. Ja lakkaa pitämästä Ilta-Sanomaa tietolähteenä.
Persuko siellä yrittää lietsoa venäläisvihaa.
Venäläistä kansaluonnetta tuntevana voin sanoa, että ihmisystävällisyydessä he ovat paljon suomalaisperäisiä korkeammalla. Vihanlietsoja ei kelpaa edes heidän kenkiensä puhdistajaksi.
Hallituksen solmima isäntämaasopimus Naton kanssa sitoo Suomen lännen sotapolitiikkaan. Uhka tulee sieltä, jos on tullakseen.
Uhka tulee oikeesti avaruudesta asteroidi vai mikä lie steroidi vai liekö ollut doubbinki vai mikähän lie vai liekö sittenkään.
http://tvrain.ru/articles/chto_sluchilos_s_desantnikami_vse_materialy_dozhdja-374606/
Näistähän ei uutisoida täällä, mutta uutisoidaan kuitenkin Venäjällä.
Pitäisikö ihmisarvo yrittää lakkauttaa lopullisesti meilläkin?
Aika pitkällehän tuo ihmisarvottomuus on jo Suomussalmella kyllä viety....
Kaikki typerykset, jotka kannattavat suomenruotsalaisia arvoja. Marsalkka Mannerheim johti meidät typerään sotaan, jossa menetettiin monta hyvää miestä.
Lopettakaa Stubbin ja vänrikki nappulan Haglundin tukeminen. Älkää ärsyttäkö suurta karhua. Putin on suuri presidentti.
165cm korkokengät jalassa