Hei, tehtävänämme on haastatella maahanmuuttajaa, jolla on perhe suomessa. Tehtävä kuuluu osaamisalalle lapset ja nuoret monikulttuurisuuden luentoihin. Toivoisin, että kertoisitte ikänne, lapsien lukumäärän (iät?)
Jos tähän ei halua vastata, voi myös vastata sähköpostiini [email protected]
Onko perheessänne molemmat vanhemmat maahanmuuttaja taustaisia vain vaan toinen? Kumpaan kulttuuriin lapsenne kasvatetaan, vai oletteko poimineet molemmista jotain hyvää?
Keskusteletteko kotona paljon kasvatuksesta ja toteutatteko sitä yhteistuumin niinkuin on sovittu vai onko asiassa ristiriitoja?
Mistä olet itse saapunut suomeen ja millaisesta kulttuurista? (mimmoiset normit, arvot ja käytös säännöt siellä on ollut) Ja miten oma kulttuurisi näkyy sinun ja perheesi arjessa?
Mitä kieltä/kieliä lapsenne tulee puhumaan? Ja mikä kieli tulee olemaan hänen äidinkielensä?
Mitä vanhempiesi käyttämiä kasvatusmenetelmiä käytät itse/ mitä et ?
Toteuttatteko kotonanne jotain uskontoa ja miten se näkyy joka päiväisessä elämässänne? Tuleeko uskonnon kautta jotain kasvatukseen?
Kuka osallistuu lapsenne kasvatukseen? Kasvatetaanko lapsenne kotona (minkä ikäiseksi?) vai meneekö hän päivähoitoon, ja jos menee mitä toivotte päivähoidolta?
Hei, tarvitsisin maahanmuuttaja perheen apua koulutehtävään
koululaine
0
199
Luetuimmat keskustelut
Kuhmolainen opettaja tuomittu vainoamisesta
https://yle.fi/a/74-20248184 ”Kuusikymppinen kuhmolaisnainen piinasi naapureitaan lähes kahdeksan vuoden ajan. Nainen432040- 791351
Olet nainen ollut vaikein rasti
Eniten olet tunteitani myllännyt ja niitä kuluttanut, ja tuottanut. 🤔841341Elämäni biisi -paljastus: Tänä lauantaina 26.9. nämä julkkikset istahtavat sinisille sohville!
Katsotko Elämäni biisiä? Elämäni biisi on monen suomalaisen suosikki. Vieraslista lauantaina 26.9. tarjoilee vieraita m151224Anteeksi J-mies
Anteeksi että myötävaikutin siihen että rakastuit minuun, jota et voi koskaan saada. Viimeksi kun näimme ja katselimme t1291105Mihin Asiakirjat ovat voineet kunnasta kadota???
LUE kuinka verorahoja haaskattiin Yle: Ähtärin pandalaskelmat salattiin ja hukattiin - Satakunnan Kansa https://share.981032- 751010
Mitä muuta on olemassa kuin lisääntyminen
Jos mies ei pääse lisääntymään niin mikä hänen osansa elämässä on? mitä jää jäljelle? Hän on vain muiden palvelija kok160857Ähtäri on taas TV: n ja radion ykkösuutinen
Uusi podcast on julkaistu ja on nyt kuunneltavissa. Mot on tehnyt hyvää työtä! Mikko Savola ja kepu ei ota mitään vast56792Moottoripyöräonnettomuus
Mopomiitissä tapahtunut onnettomuus ja uutisointi. Ajoradan ylityksen vaarallisuudesta ei mitään uutisointia. Ei myöskää62753Suomen 4. seksikkäin mies Miika Nousiaisen tilalle - Pitääkö olla huolissaan palaa tv:seen
Suosittu keskusteluohjelma tekee paluun. Tällä kertaa panelistina ei jatka enää Miika Nousiainen, vaan hänen tilalleen t13739Siinä kävi mies nyt niin että tämä ämmä muuttaa ulkomaille
Vuonojen maa kutsuu, joten ei hätää. Et kuule minusta enää. 😂 Lycka till! Ämmä riittää.86729- 45701
Uusi ruokapaikka
Tuleeko Haapavedelle uusi lounaspaikka ,haetaan kokkia? Uusi firma kyseessä27698- 149692
Ampuminen kylpylässä
Onko vornasen timbe käynyt hiukan kylpemässä vai mikä tämä ampumatapaus on kylpylässä? Tuntuu aika villi meno olevan naa24687- 29673
Jos oikeasti haluat mies
Tiedät mitä on tehtävä. Luotan, että etenet jos haluat. En voi tehdä enää mitään kun ei ole numeroasi.97665Miten sinä voit?
Kysytkö kukaan sitä sinulta? Olen huomannut, että jos kohtaa empaattisen ihmisen ja hän kysyy noin, saattaa padot murtua93657- 51637