Synnytys ja mitä mukaan?

Tuleva äiti

Olen 24 vuotias nainen ja odotan esikoistani 35rv menossa ja synnytys lähestyy.
Mietin, että mitä synnärille pitäisi ottaa mukaan? Mitä itse olen lukenut kirjoista niin jotkut asiat joita kehotetaan mukaan ottamaan tuntuvat aika omituisilta.
Mitä itse otitte mukaan?
Tiedän, että kaikki synnytykset ovat erilaisia mutta millaiset tunnelmat teille siitä jäi?
Itseä jännittää todella paljon koska kipukynnys on aika alhainen.

7

307

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • kuuen äiti

      Hlö.kohtaiset hygieniatarvikkeet ja kotiutumiskamppeet. Ilman niitäki voi mennä, mies kerkee neki tuomaan jälestä, samaten kun vauvan kamppeet. Neuvolakortti on kaikista tärkein!
      Mulla kaikista kuuesta hyvät kokemukset, vaikkei aina oo selvinny ilma komplikaatioita. Ammattitaitonen hlökunta osaa asiansa, luota niihin ja elä hetki ja supistus kerrallaan.kaikista pahin jos suunnittelee synnytyksen etukäteen ja sitten märisee kun meni muka pieleen, (niitäki kun yllättävän paljon)

      Tsemppiä.

    • hhggjh

      Eipä siellä mitään ihmeitä tarvi. Neuvolakortti ja hygieniatavarat, kännykkä ja laturi. Kaikki muu oli omalla kohdalla turhia. Mies toi vauvan ja mun kotiutustavarat.

    • baby

      Alkaa itkettää aivan ku ihmiset puhuu synnyttämisestä :') Haluan itse lasta yli kaiken :') ONNEA, vaikka ei tästä mun kommentista hyötyä olekkaan..

    • klö

      Heippa! Itsellän mukana äitiyskortti, minun ja vauvan kotiinlähtö vaatteet, hammasharja, dödö ja kännylaturi. Kaikki kirjat sun muut voi jättää kotiin, en itse ainakaan kerennyt muuta tekemään kun ihastelemaan vauvaa mieheni kanssa :)

    • ...,,,...

      Olin osastolla jo muutaman päivän ennen lapsen syntymää. Oli läppäri, levyjä, kirjoja, lehtiä. Omat vaatteet oli hyvä olla, kävin kerran päivässä ulkona kävelyllä & välillä kahviossa. Sairaalassa oli langaton netti, sai ajan kulumaan synnytyksen käynnistymistä odotellessa. Kun olin salissa toista päivää, tunnelma oli jo epätoivoinen :D Lapsi lopulta syntyi alateitse, vaikka sektiotakin jo suunniteltiin. Lapsen isä ei ollut synnytyksessä mukana, mulla oli doula. Isovanhemmat hakivat ja toivat lapsen vaatteet & turvakaukalon mukana.

    • gh3exhg

      omat sandaalit tai vastaavat sisäkengät
      laturit, kamera ja kännykkä
      neuvolakortti
      hygieniajutut

      ainakin nämä, sitten jos ajatellaan, että joutuu siellä tovin viipymäänkin niin itse sen viikon aikana koin hyödylliseksi

      omat liivit
      liivinsuojat
      omat pikkarit (ne sairaalan oli ihan hirveitä)
      päiväkirja/ kirjoja ja lehtiä
      jos olis ollut, niin läppäri olis ollu kiva tai jotain musiikkia muutoin
      pankkikortti tmv. että saa kanttiinissa käydä

      Perästä mies toi sitten muksun kamppeet ja mulle vaihtovaatteet kotimatkaa varten, kun niiden aika oli.

      Toisen lapsen kanssa olin vain sen 2pv sairaalassa, joten aika vähällä pärjäsi.

    • hyvin menee...

      Pakkasin etukäteen pesutarvikkeet, kännylaturin, neuvolakortin ja kaija koon cd:n. Kaija koota synnytyssaliin ;) Supistuksien aikana annoin laulunlahjani viedä ;)

      Kotiin paluuta varten pakkasin kotiin miehelle valmiiksi kassin jonka ottaa mukaan kun meidät hakee ja siellä oli sit vaatteet pienelle sekä mulle.

      Moni sivusto listaa mitä olisi hyvä olla. Turhia sanon minä :)

      Fiilikset sairaalan henkilökunnasta ja ammattitaidosta erittäin positiiviset, Itse synnytyksestä ei niinkään positiiviset, mutta enpä rupee pelottelemaan sua nyt viime metreillä.
      Niinkuin tuossa aikaisempi neuvoi. Supistus ja hetki kerrallaan eteenpäin.

      Yhden vinkin annan. Tyhmiä kysymyksiä ei ole joten jos jokin asia askarruttaa - avaa suusi. Ja muista että sinulla on oikeus vaatia mitä haluat!!!! Synnärillä voit joutua samaa asiaa vaatimaan monta kertaa ja joskus voi tulla tilanteita ettet saa esim. puudutteita heti sillä kiireisimpänä aikana sairaalassa voi olla vain jopa vain yksi anestesia lääkäri joka voi olla jossain hätäleikkauksessa kun sinä haluaisit puudutteita- Näin mulla kävi...
      Mutta silloin vaadit hoitajia auttamaan sua kivun kanssa muilla keinoin siihen asti kunnes se anestesia lääkäri vapautuu.

      Onnea tulevaan. Muista että päällä oleva kipeä supistus ei tule enää takaisin, tulee kyllä toinen perään, mutta sekään sama supistus ei tule enää takaisin, Jokainen supistus kertoo sinulle että olet aina lähempänä loppua. Mitä kipeämpiä supistukset on sitä lähempänä h-hetkeä olet.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Maahanmuuttajien vaikutus Suomen valtiontalouteen positiivinen

      Maahanmuuttajat maksavat enemmän tuloveroja kuin saavat tulonsiirtoja. Eroavat persuista tässä suhteessa. Persuista o
      Maailman menoa
      403
      4849
    2. Olen Päivi Räsäsen puolella

      En oe uskovainen enkä kristillisdemograattikaan mutta onhan tuo naurettavaa laittaa Päivi syylliseksi omasta mielipit
      Maailman menoa
      475
      2991
    3. Ukrainan tiedustelun huippupotti - Iski ensin yhteen satamaan, sitten toiseen

      Ukrainan tiedustelupalvelu SBU kertoo johtaneensa operaatiota, jossa on isketty drooneilla Venäjän tärkeimpiin satamiin
      Maailman menoa
      129
      2591
    4. Ulkomaalaistaustaiset tulevat kalliiksi yhteiskunnalle.

      Selvitys: Ulkomaalaistaustaiset saivat selvästi enemmän työttömyysetuuksia ja toimeentulotukea kuin suomalaistaustaiset.
      Maailman menoa
      193
      2532
    5. Nuhteettomia edustajia

      Korkein oikeus tuomitsi Päivi Räsäsen kiihottamisesta kansanryhmää vastaan Kansanedustaja Päivi Räsästä (kd.) vastaan no
      Politiikka
      230
      2529
    6. "Mieheksi ja naiseksi hän heidät loi."

      Räsäsen tuomio on iso harppaus woke-valtioksi. – Tässä maassa on nyt selvästi kiellettyjä sanoja ja ajatusrikoksia. –
      Maailman menoa
      60
      1615
    7. Päivi Räsänen tuomittiin rikoksesta...

      ...kiihottamisesta kansanryhmää vastaan. Tuskin tajuaa silti vieläkään, että raamattu ei ole lakikirja. https://yle.fi/a
      Maailman menoa
      588
      1520
    8. Korkein oikeus antaa Räsäselle vastauksen klo 9. Varmaan vapautus

      Miten veikkaat että Päiville käypi? Päivi pitää lehdistökonferenssin klo 9.30. Koko media on läsnä. 7 v taistelu on ohii
      Luterilaisuus
      470
      1345
    9. Huumeliika mellastaa Suomussalmella

      Varastanut S-marketissa, jopa kolme kertaa päivässä. Päätekijä pitänyt kuumeorjanaan naistaan useita vuosia. Mies potki
      Suomussalmi
      14
      1313
    10. Ihana sinä (m)

      Oispa kiva nähdä sua. Uskomatonta, miten paljon sä pyörit mun ajatuksissa. Oonkohan mä sun mielessä? Haluaisitko nähdä v
      Ikävä
      42
      1060
    Aihe