Olen 24 vuotias nainen ja odotan esikoistani 35rv menossa ja synnytys lähestyy.
Mietin, että mitä synnärille pitäisi ottaa mukaan? Mitä itse olen lukenut kirjoista niin jotkut asiat joita kehotetaan mukaan ottamaan tuntuvat aika omituisilta.
Mitä itse otitte mukaan?
Tiedän, että kaikki synnytykset ovat erilaisia mutta millaiset tunnelmat teille siitä jäi?
Itseä jännittää todella paljon koska kipukynnys on aika alhainen.
Synnytys ja mitä mukaan?
7
307
Vastaukset
- kuuen äiti
Hlö.kohtaiset hygieniatarvikkeet ja kotiutumiskamppeet. Ilman niitäki voi mennä, mies kerkee neki tuomaan jälestä, samaten kun vauvan kamppeet. Neuvolakortti on kaikista tärkein!
Mulla kaikista kuuesta hyvät kokemukset, vaikkei aina oo selvinny ilma komplikaatioita. Ammattitaitonen hlökunta osaa asiansa, luota niihin ja elä hetki ja supistus kerrallaan.kaikista pahin jos suunnittelee synnytyksen etukäteen ja sitten märisee kun meni muka pieleen, (niitäki kun yllättävän paljon)
Tsemppiä. - hhggjh
Eipä siellä mitään ihmeitä tarvi. Neuvolakortti ja hygieniatavarat, kännykkä ja laturi. Kaikki muu oli omalla kohdalla turhia. Mies toi vauvan ja mun kotiutustavarat.
- baby
Alkaa itkettää aivan ku ihmiset puhuu synnyttämisestä :') Haluan itse lasta yli kaiken :') ONNEA, vaikka ei tästä mun kommentista hyötyä olekkaan..
- klö
Heippa! Itsellän mukana äitiyskortti, minun ja vauvan kotiinlähtö vaatteet, hammasharja, dödö ja kännylaturi. Kaikki kirjat sun muut voi jättää kotiin, en itse ainakaan kerennyt muuta tekemään kun ihastelemaan vauvaa mieheni kanssa :)
- ...,,,...
Olin osastolla jo muutaman päivän ennen lapsen syntymää. Oli läppäri, levyjä, kirjoja, lehtiä. Omat vaatteet oli hyvä olla, kävin kerran päivässä ulkona kävelyllä & välillä kahviossa. Sairaalassa oli langaton netti, sai ajan kulumaan synnytyksen käynnistymistä odotellessa. Kun olin salissa toista päivää, tunnelma oli jo epätoivoinen :D Lapsi lopulta syntyi alateitse, vaikka sektiotakin jo suunniteltiin. Lapsen isä ei ollut synnytyksessä mukana, mulla oli doula. Isovanhemmat hakivat ja toivat lapsen vaatteet & turvakaukalon mukana.
- gh3exhg
omat sandaalit tai vastaavat sisäkengät
laturit, kamera ja kännykkä
neuvolakortti
hygieniajutut
ainakin nämä, sitten jos ajatellaan, että joutuu siellä tovin viipymäänkin niin itse sen viikon aikana koin hyödylliseksi
omat liivit
liivinsuojat
omat pikkarit (ne sairaalan oli ihan hirveitä)
päiväkirja/ kirjoja ja lehtiä
jos olis ollut, niin läppäri olis ollu kiva tai jotain musiikkia muutoin
pankkikortti tmv. että saa kanttiinissa käydä
Perästä mies toi sitten muksun kamppeet ja mulle vaihtovaatteet kotimatkaa varten, kun niiden aika oli.
Toisen lapsen kanssa olin vain sen 2pv sairaalassa, joten aika vähällä pärjäsi. - hyvin menee...
Pakkasin etukäteen pesutarvikkeet, kännylaturin, neuvolakortin ja kaija koon cd:n. Kaija koota synnytyssaliin ;) Supistuksien aikana annoin laulunlahjani viedä ;)
Kotiin paluuta varten pakkasin kotiin miehelle valmiiksi kassin jonka ottaa mukaan kun meidät hakee ja siellä oli sit vaatteet pienelle sekä mulle.
Moni sivusto listaa mitä olisi hyvä olla. Turhia sanon minä :)
Fiilikset sairaalan henkilökunnasta ja ammattitaidosta erittäin positiiviset, Itse synnytyksestä ei niinkään positiiviset, mutta enpä rupee pelottelemaan sua nyt viime metreillä.
Niinkuin tuossa aikaisempi neuvoi. Supistus ja hetki kerrallaan eteenpäin.
Yhden vinkin annan. Tyhmiä kysymyksiä ei ole joten jos jokin asia askarruttaa - avaa suusi. Ja muista että sinulla on oikeus vaatia mitä haluat!!!! Synnärillä voit joutua samaa asiaa vaatimaan monta kertaa ja joskus voi tulla tilanteita ettet saa esim. puudutteita heti sillä kiireisimpänä aikana sairaalassa voi olla vain jopa vain yksi anestesia lääkäri joka voi olla jossain hätäleikkauksessa kun sinä haluaisit puudutteita- Näin mulla kävi...
Mutta silloin vaadit hoitajia auttamaan sua kivun kanssa muilla keinoin siihen asti kunnes se anestesia lääkäri vapautuu.
Onnea tulevaan. Muista että päällä oleva kipeä supistus ei tule enää takaisin, tulee kyllä toinen perään, mutta sekään sama supistus ei tule enää takaisin, Jokainen supistus kertoo sinulle että olet aina lähempänä loppua. Mitä kipeämpiä supistukset on sitä lähempänä h-hetkeä olet.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Maahanmuuttajien vaikutus Suomen valtiontalouteen positiivinen
Maahanmuuttajat maksavat enemmän tuloveroja kuin saavat tulonsiirtoja. Eroavat persuista tässä suhteessa. Persuista o4034849Olen Päivi Räsäsen puolella
En oe uskovainen enkä kristillisdemograattikaan mutta onhan tuo naurettavaa laittaa Päivi syylliseksi omasta mielipit4752991Ukrainan tiedustelun huippupotti - Iski ensin yhteen satamaan, sitten toiseen
Ukrainan tiedustelupalvelu SBU kertoo johtaneensa operaatiota, jossa on isketty drooneilla Venäjän tärkeimpiin satamiin1292591Ulkomaalaistaustaiset tulevat kalliiksi yhteiskunnalle.
Selvitys: Ulkomaalaistaustaiset saivat selvästi enemmän työttömyysetuuksia ja toimeentulotukea kuin suomalaistaustaiset.1932532Nuhteettomia edustajia
Korkein oikeus tuomitsi Päivi Räsäsen kiihottamisesta kansanryhmää vastaan Kansanedustaja Päivi Räsästä (kd.) vastaan no2302529"Mieheksi ja naiseksi hän heidät loi."
Räsäsen tuomio on iso harppaus woke-valtioksi. – Tässä maassa on nyt selvästi kiellettyjä sanoja ja ajatusrikoksia. –601615Päivi Räsänen tuomittiin rikoksesta...
...kiihottamisesta kansanryhmää vastaan. Tuskin tajuaa silti vieläkään, että raamattu ei ole lakikirja. https://yle.fi/a5881520Korkein oikeus antaa Räsäselle vastauksen klo 9. Varmaan vapautus
Miten veikkaat että Päiville käypi? Päivi pitää lehdistökonferenssin klo 9.30. Koko media on läsnä. 7 v taistelu on ohii4701345Huumeliika mellastaa Suomussalmella
Varastanut S-marketissa, jopa kolme kertaa päivässä. Päätekijä pitänyt kuumeorjanaan naistaan useita vuosia. Mies potki141313Ihana sinä (m)
Oispa kiva nähdä sua. Uskomatonta, miten paljon sä pyörit mun ajatuksissa. Oonkohan mä sun mielessä? Haluaisitko nähdä v421060