kristillisdemokraatit eivät soisi sukupuolensa
korjanneiden synnyttävän
9168
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 9
Vanhimmat
Lisääntymisen rajoittamisessa ainoa asia, joka tulee ottaa huomioon on lapsen turvallisuus ja terveys. Korjaushoitojen vaikutusta lapsen kantamiseen pitäisi tutkia ja tehdä lopullinen päätös lapsen terveyden kannalta. Lapsen terveys on tärkeämpi kuin vanhemman oikeus biologisesti omaan lapseen!
"Lakiluonnoksessa ehdotetaan naimattomuusvaatimuksen poistamiseksi kahta erilaista mallia, joista toisessa avioliitto tai rekisteröity parisuhde pysyisi muuttumattomana sukupuolen vahvistamisen jälkeenkin, jos osapuolet sitä yhdessä pyytävät.
Käytännössä lakimuutos mahdollistaisi samaa sukupuolta olevien avioliiton. Ihmisoikeusjärjestöt kannattavat tätä mallia."
Tätä en kyllä ymmärrä. Niin kauan kuin kaksi naista tai kaksi miestä eivät voi mennä naimisiin, saman tulee koskea aivan kaikkia. Jos haluat jatkaa avioliittoa samaa sukupuolta edustavan puolison kanssa, aja tasa-arvoista avioliittoa kaikille. Tällä ei ole (pitäisi olla) mitään tekemistä kummankaan transtaustan tai -taustattomuuden kanssa. Miksi erivapaudet olisivat ihmisoikeusasia?
Tasa-arvoinen avioliittolaki on transsukupuolisille tärkeämpi kuin homoseksuaaleille. Sen vuoksi transsukupuoliset haluavat muita tärkeämmin saada lain voimaan. Valitettavasti krisut ja persut etunenässä yrittävät ampua lain alas eduskunnassa. Tästä translain muutosehdotuksesta saavat vielä lisää vettä myllyynsä. Jo alkuperäisen translain eduskuntakäsittelyssä käytettiin törkeää kieltä (ei uskoisi kansanedustajista), saa nähdä mitä nyt kuullaan.
Miksi avioliittolaki on tärkeämpi transsukupuolisille?
Lain 563/2002 ensimmäisen pykälän kolmas momentti ja toinen pykälä muuttuisivat tarpeettomaksi. Muut edut on samat kuin homoseksuaaleilla.
Kieltämättä naimattomuusvaatimuksen säilyminen tilanteessa jossa, jossa tasa-arvoinen avioliittolaki hyväksyttäisiin asettaisi transihmiset eriarvoiseen asemaan jälleen. Jos taas avioliittolain muutos ei mene läpi ja translaista poistuisi naimattomuusvaatimus ja lakiluonnoksen mukaisesti olisi mahdollista säilyttää avioliitto juridisen sukupuolen muututtua, asettaisi se transihmiset etuoikeutettuun asemaan seksuaalivähemmistöön nähden. Pidän molempia lakimuutoksia tärkeinä ja avioliittolain muuttuminen aiheuttaisi painetta mainitsemasi lainkohdan muuttamiseen mutta onko tämä nyt se syy miksi näet että avioliittolain muuttaminen olisi tärkeämpää sukupuolivähemmistölle kuin seksuaalivähemmistölle?
Mm. Saksassa transsukupuolisen henkilön avioliitto säilyy muuttumattomana vaikka pariskunta onkin jatkossa samaa sukupuolta.
eiks toi lisääntymiskyvyttömyys vaatimus ole aika turha, kun kyllähän esim. transtaustainen nainen voi siittää lapsen, jos kiveksiä ei oo leikattu ja keskeyttää hormonihoidot ja varmaan transmiehetkin pystyy tulemaan raskaaksi jotenkin(?)
Mikään nykyinen laki ei kiellä sitä, että transtaustainen siittää/synnyttää lapsen ja EU ei tule sallimaan uusia lakeja jotka kieltäisi.
Jos omat "vehkeet" toimii, translaki ei pysty estämään lasten hankkimista. Mutta joissakin tapauksissa keinohedelmöityksestä on kieltäydytty perustuen translakiin. Jopa tallennettuja sukusoluja on hävitetty.
Suomessa ei suoriteta trans miehillä munasarjojen toimintaan vaadittavia toimenpiteitä ja mitä nyt lääkärin kanssa puhuin niin se riippuu osittain suomen steriilointivaatimuksista (ulkomaille kuulemma saan kuitenkin matkustella ja hankkia tarvittavat toimenpiteet, mutta lapsen rekisteröinnissä kuulemma tarvittaisiin mustaa magiaa ja muuta noituutta).
EU on huomannut Suomen ongelmalliset translait ja on vaatinut muutosta, mutta mitään ei vielä ole tapahtunut. Ongelmahan on se, että mm. jos on munasoluja tai spermaa jossain klinikalla säilössä niin ne voidaan hävittää ilman henkilön omaa suostumusta.
Suomi tulee kyllä trans-jutuissa roimasti takana jos katsotaan EU:n ihmisoikeusvaatimuksia ja muita EU-maita.