Puoli vuotta hammastarkastukseen jonotettuani minua lähestyttiin kirjeellä.
Olette suun terveydenhuollon jonossa.Teillä on nyt mahdollisuus varata aika hammaslääkärin vastaanotolle suun ja hampaiden tarkastusta varten.Pitkän jonotusajan vuoksi ohjaamme teidät Kontinkankaan hammashoitolaan,Aapistie 3, 2krs.
Tästä aiheutuu lisäkustannuksia, varsinkin jos hampaat vaativat useamman hoitokerran. Pitääkö siihen nyt vain alistua,että julkiset lähipalvelut häviävät yksitellen. Joku yleinen seulontatutkimuskin oli aiemmin siirretty keskustan terveysasemalle.
Hammashoito ei enää lähipalvelu
9
456
Vastaukset
- Lähipalvelut poistoo
Saman kirjeen sain minäkin ja on suorastaan kornia, että samana päivänä taisi Kalevassa (20.8) terv.palv. päälikkö Eija Sipilä kertoa, että potilaita EI OHJATA terveysasemalta toiselle, vaikka jonot olisivat toisella asemalla lyhemmät.
Lähetetyt kirjeet kertovat mielestäni vallan muuta käytäntöä.
Matkat maksaa ja matkoihin menevä aika on toisesta asiasta pois ja näin lapsiperheessä lasten hoito järjestettävä erilailla, sillä Oulussa ei ihan pikaisesti käydä, jos vaikka linja-autolla joutuisi menemään.
Naisten rintasyöpäseulat yms. ovat myös siirtyneet Ouluun, vaikka ne aikoinaan hoituivat helposti Haukiputaalla.
Eipä siinä sitten tarvi ihmetellä, jos näiden ns. seulojen kävijämäärät laskeneet vuosien myötä, vaikka ne näkisin olevan hyvin tärkeitä naisten terveydentilan seurannassa, mutta monelle Ouluun saakka lähteminen on suurikin kynnyskysymys.- Tuuttintöö
Soskut ja lapset saa kunnallisessa ajan, muuten saa oottaa
- Tenho Orava
Oulun hammashoito keskitetään tuonne aapistielle jonne aloitetaan rakentamaan vuodenvaihteessa massiivinen hammashoitokeskus. Tuliko jotain 200 jakkaraa missä porata. Sote uudistuksen tarkoitus on luopua nykymuotoisista palveluista.
Lääkärit löytyvät jatkossa Kontinkangaan keskittymästä.
Kunnat eivät itse osanneet hoitaa talouttaan kuntoon, palkat, lomat ja heikko työn tuottavuus ajoi keskittymiseen.
Voi demarit ja kepu mitä aikaan saivat vuosikymmenten aikana. - Linnutliverteli
Eihän Haukiputaalle jää mitään, ei edes vanhuksille osasto hoitoa.
- Puheet uusiksi.
Näinhän siitä kerrottiin tämän päivän Kalevassa, että tänä vuonna lähtee 20 laitospaikkaa ja ensi vuonna loput 36 paikkaa.
Laitoshoitoa tarvitsevat sijoitetaan muihin Oulun yksiköihin esim. Rajakylä, Kiiminki tai muut kanta-Oulu alueet tai ties minne.
Kornilta tuntuu, sillä itse olin n. vuosi sitten ns. Oulun hyvinvointi- palveluiden tiedotustilaisuudessa, jossa vanhustyön johtaja Anna Haverinen kertoi huolestuneelle kuntalaiselle laitospaikkojen pysyvyydestä Haukiputaalla.
Kommenttina Haverinen sanoi kysyjälle, että ollos huoleti, kyllä se sinulle luvattu laitospaikka on ja pysyy Haukiputaalla, ihan turhaan kannat huolta.
Näin ne sanomiset muuttuu, todella "hyvää" vanhuspalvelua tarjotaan palveluiden kehittämisen nimissä, valitettavasti. - nikkenaklerton
Puheet uusiksi. kirjoitti:
Näinhän siitä kerrottiin tämän päivän Kalevassa, että tänä vuonna lähtee 20 laitospaikkaa ja ensi vuonna loput 36 paikkaa.
Laitoshoitoa tarvitsevat sijoitetaan muihin Oulun yksiköihin esim. Rajakylä, Kiiminki tai muut kanta-Oulu alueet tai ties minne.
Kornilta tuntuu, sillä itse olin n. vuosi sitten ns. Oulun hyvinvointi- palveluiden tiedotustilaisuudessa, jossa vanhustyön johtaja Anna Haverinen kertoi huolestuneelle kuntalaiselle laitospaikkojen pysyvyydestä Haukiputaalla.
Kommenttina Haverinen sanoi kysyjälle, että ollos huoleti, kyllä se sinulle luvattu laitospaikka on ja pysyy Haukiputaalla, ihan turhaan kannat huolta.
Näin ne sanomiset muuttuu, todella "hyvää" vanhuspalvelua tarjotaan palveluiden kehittämisen nimissä, valitettavasti.Sitä saa mitä tilaa. Kyllähän tämän tiesi kun Ouluun liityttiin että näivettyyhän se Haukipudas ihan varmasti ja kaikki palvelut huononee tai loppuu kokonaan. Siitä suuri kiitos M.Roivaiselle ja muille Haukiputaan tappajille.
- myös viestin saanut
Tuo pitkä jonotus aika olikin loppujen lopuksi siellä aapistiellä kun asiaa haukiputaan hammashoitolasta kyselin ja kun minulle asiaa nimenomaan ykskantaan oli näillä jonotus ajoilla perusteltu, niin näihin seikkoihin vedoten sai ajan haukiputaan hammashoitolaan noin viikkoa aijemmin mitä aapisstielle olisi saanut.
- kojihjvg
Kansalaisia kyykytetään.
- Maija1979
Allekirjoita ja puolusta lähipalveluita!
https://www.kansalaisaloite.fi/fi/aloite/985
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Hallitus pyrkii rajoittamaan kaupan omien halpamerkkien myyntiä
Helsingin Sanomien mukaan hallitus valmistelee lakihanketta, joka suitsii kaupan valtaa ja rajoittaa omien halpamerkkien2353514- 623158
Björn Wahlroos, maataloustuet lakkautettava
Sanoo pankkimies. Mitäs persut ja muut tukinulliem perskärpäset tähän? "Wahlroos listaa kansallisen maataloustuen. – I682703Persut päättivät hiilivoiman kieltämisestä Suomessa
Moni on jo unohanut kuka hyväksyi hiilivoimaloiden kieltämisen Suomessa: persut Sukupuolineutraalit liikennemerkitk362576Työvoimatoimisto
Nyt kysyisin miksi pitää käydä työvoimatoimistossa paikanpäällä, kun he eivät muuta tee kuin laittavat koneelle uudet ve852175Muistattekos kuinka kokoomus ja persut vinkuivat sähkön hinnasta?
Oppositiossa vuonna 2022, kun sähkön hinta uhkasi nousta 20 senttiin kilowattitunnilta? Nyt ovat hiiren hiljaa, kun pitä851929Nalle Wahlroos ei ulise kuten Teemu Selänne sähkölaskuista
Nalle "hah hah" nauroi saamistaan sähkötuista, kun taas Teemu-poika itkeä tirautti kovasta sähkön hinnasta. Nalle nauro201897Vain persut vastustivat hiilivoimaloiden alasajoa
Persut vastusti jyrkästi hiilen kieltolakia ja on myöhemmin vaatinut hiilivoimaloiden pitämistä käytössä. He perusteliva401842Mikä aate kaiken pahan takana?
Se laiskistuttaa kansat, opettaa vaatimaan etuisuuksia, syleilee maailmoja eikä omaa kansaa.931721Mietin sua liikaa
Mietin nytkin sitä, että millaista se olisi tulla kotiin, kun sinä olisit täällä vastassa. Tai niin päin, että sinä tuli691073