Millainen kumivene kalastukseen?

kalatyttö

5

4137

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Vierastan kumivenett

      Ehdotan, että heittelet rannalta tai kelluntarenkaalta.

    • turkuvesi

      Tervehdys,
      Ei huono idea, kun etsii kevyttä ja helppokäyttöistä kulkupeliä ilman moottoria.
      Kuitenkin,
      Melko arvokas kokonaisuus tulee, kun vielä sähkömoottorin ja akun tuohon hommaat. Lisäksi melko varmaan hyvin epämukava käyttää ja jopa vaarallinen.
      Muista että pieni 2hv:n peräprutku painaa(10 kg) paljon vähemmän kuin sähköperämoottori yhdistelmä ( 12M vapaa-ajan akku ja laturi)
      Mietippä esim venoottia. Voit soutaa kevyesti ja saat turvallisemmin kiinni sähköhärpäkkeen.
      Suosittelen, et käyppä testaamassa eri vaihtoehtoja jos on mahdollista niin se avartaa näkemystä.
      Ps. Mulla on ollut kumivene sähkömotti yhdistelmä kalastuskäytössä ja enää on kumivene, leluna.

      • kalatyttö

        Kiitos vinkistä!

        Minulla ei vain ole oikein mahdollisuutta kuljettaa muuta kuin pienessä tilassa kulkeutuvaa kumivenettä, joten siksi tätä mahdollisuutta pohdiskelen. Eli "kovat" veneet ovat poissa laskuista. En ole varma löytyykö ilmatäytteisiä venootteja? Saisi kuitenkin mahdollisimman tilava ja tukeva olla :)

        Mikä kumivene sähköperämoottori sinulla on ollut ja onnistuiko niillä kalastaminen?


    • turkuvesi

      Tervehdys,
      En muista minkä merkkinen mun kumivene on mutta se on ilmapohjalla jossa on levy päällä. Mulla oli siinä pikku Yamaha 12M ja vapaa-ajanakku. Homma kävi pian selväksi, että sähkis di oo mun juttu.
      Kävin kaksi kertaa Kuusamossa pikku järvillä ahven ja siika kalassa ja homma toimi loistavasti tyynellä kelillä. Huippuhienoa kun pääsi rantapusikosta järven puolelle niin aukesi paljon uusia mahdollisuuksia.
      Ymmärrän jos kanootti tai venootti ei toimi niin vaihtoehdoksi jää tuo kumivene. Silti unohtaisin sähkökoneen.

    • turkuvesi

      Vielä yksi asia tuli mieleen eli kalan irrotus/tainnutus pienessä veneessä on oma lukunsa.
      Itse toteutin haukitärppien jälkeen irrotuksen maissa jos otin kalan. Muuten irroitin kalan reunan ulkopuolella.
      Tuo kalan teutarointi kumiveneen pohjalla saa helposti aikaan ikävän kalastajan tärpin, joka voi aiheuttaa paniikkia.
      Kuusamon keikoilla mulla ei ollut moottoria vaan airot toimi hienosti.
      Ahveventen narraus aamu/iltakalassa oli hienoa touhua ja retkiruoka oli nopeasti hankittu.
      Ei se lohikala aina ole pääasia vaikka sekin mahdollisuus löytyi.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Kanki kovana; ei tiedä pornovideoista mitään

      Kaikkosen erityis­avustajan asunnossa kuvattiin pornoa. Väittää ettei tiedä asiasta yhtään mitään. https://www.is.fi/po
      Maailman menoa
      157
      6575
    2. Halaisin sua mies

      Jos voisin 💗
      Ikävä
      32
      2362
    3. Onkohan meillä kummallakin joku pakkomielle toisiimme

      Vähän luulen että on..
      Ikävä
      187
      2119
    4. Mitä tämä on

      Ajatella, olen viimeksi nähnyt sinua melkein vuosi sitten ohimennen. Ja silloinkin sinä välttelit minua. En ole kuullut
      Tunteet
      10
      1393
    5. Ei monet elä kuin alle 60 v, mikä vaikuttaa?

      gulp, gulp.. Juice Leskinen eli 56 vuotta. Matti Nykänen eli 55 vuotta. Topi Sorsakoski eli 58 vuotta.
      Maailman menoa
      112
      1360
    6. Olen valmis

      Kohtaamaan sinut tänä kesänä, jos sellainen sattuma osuu kohdalleni.
      Ikävä
      73
      1087
    7. Hyvää yötä kaivatulleni

      En pysty tekemään kokemaan mitään sielussa tuntuvaa, syvää, vaikuttavaa, ilman että rinnastan sen sinuun. Niin kävi tänä
      Tunteet
      24
      1057
    8. Nyt on konstit vähänä.

      Nimittäin tuulivoiman vastustajilla, kun pitää perättömiä ilmiantoja tehdä. Alkaa olla koko vastustajien sakki leimattu,
      Kiuruvesi
      29
      1019
    9. Tilinpäätösvaltuusto 27.5

      Samalla viimeinen kokous ennen uudenvaltuustokauden alkamista. Vanhat antavat itselleen erinomaiset arvosanat, ja siirty
      Pyhäjärvi
      44
      951
    10. Hakalan asunnossa on kuvattu aikuisviihdesivusto Onlyfansin kautta julkaistu pornovideo.

      Keskustan puheenjohtajan Antti Kaikkosen avustaja Jirka Hakala ei jatka tehtävässään. Keskustan puoluelehti Suomenmaa ke
      Helsinki
      11
      894
    Aihe