Silikonien kunto

khfsrg

Mistä silikonien kuntoa pystyy arvioimaan? Meillä on 240 litrainen giant akvaario jonka iästä ei ole mitään hajua (tuli käytettynä). Mistä näkee jos silikonit on huonokuntoiset? Ja montako vuotta akvaariot yleensä kestää ennen kuin alkaa vuotamaan?

2

113

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • siliiikkoooon

      Hyvä kysymys, voisiko joku vastata ? alkaako se vuotaa vai repeää kerralla?

    • Määääää

      Silikonit ei saa repsottaa mistään vaan pitää olla kauttaaltaan kiinni lasissa. Silikonin pitää olla kimmoisaa eikä kovettunutta. Silikonin väristä voi päätellä myös kuntoa. Onko väri säilynyt vai onko muuttunut valkoiseksi tai onko levässä. Onko levä päässyt silikonin ja lasin väliin. Tuossa muutama vihje jotka kannattaa tarkistaa. Kaippa ne silikonit kestää ainakin 10-20 vuotta jos ei ole levässä eikä ole mekaanisesti jollain raapalla pilattu. Huonokuntoiset silikonit voi alkaa vuotamaan tai jopa revetä kerralla mutta jälkimmäinen vaihtoehto on harvinaista ellei jopa kokonaan pois suljettu. Jos ei osaa päätellä onko silikonit kunnossa kannattaa ostaa uusi akvaario.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Jaaha, sitä on vasemmistoryhmä käynyt häiriköimässä Purran kodin vieressä

      On näköjään iso lakana levitetty puiden väliin, jossa lukee mm. "Haista vi*** Riikka Purra". Tunkekaa leikkaukset pers..
      Maailman menoa
      186
      6276
    2. Päivi Räsänen vs. Abbas Bahmanpour

      (Bahmanpour on imaami Helsingissä) Syyttäjä siis jahtaa edelleen Räsästä tämän H-puheista, joissa hän on ilmeisesti vaa
      Maailman menoa
      65
      4753
    3. Demokratian uhka: Perussuomalaiset ja polarisoiva "me ja muut" -ajattelu

      Laurence Rees varoittaa, kuinka demokratian heikkeneminen ja autoritaaristen liikkeiden nousu voidaan liittää "me ja muu
      Maailman menoa
      92
      4571
    4. Mistä kummasta voi johtua se, että vasemmistolaiset usein häpeää itseään

      voiko se johtua esim. köyhyydestä? Ja tästä on siis ihan suomalainen tutkimus olemassa. "Suomalainen tutkimus osoittaa
      Maailman menoa
      73
      4323
    5. Palkansaajan oikeus nauttia työuransa hedelmistä

      Työeläkejärjestelmä on verrattavissa pyramidihuijaukseen, jossa alemmat tasot, eli nykyiset palkansaajat, toimivat maksa
      Maailman menoa
      85
      2759
    6. En koskaan tule sinulle tätä kertomaan

      Kun kirjoitin sinulle viimeisintä viestiä, huomasin kyynelten valuvan poskiani pitkin.
      Ikävä
      62
      2225
    7. Saatoin tehdä elämäni isoimman virheen

      Otsikko kertoo kaiken. Miksei kaikki voi olla yksinkertaisempaa?
      Ikävä
      132
      1691
    8. odotatko vielä viestiä minulta...

      Mies...? En tiedä mitä sanoa 😔 auta vähän naista ja tule enemmän vastaan
      Ikävä
      139
      1624
    9. Joroinen räjähdys

      Ja siellä räjähti sähköpakettiauto,joka teki suuret tuhot.
      Hybridi- ja sähköautot
      54
      1568
    10. Kova ikävä parittelukumppania täällä korvessa

      Mutta muuten kyllä on rauhallista.
      Ikävä
      38
      1385
    Aihe