Mistä silikonien kuntoa pystyy arvioimaan? Meillä on 240 litrainen giant akvaario jonka iästä ei ole mitään hajua (tuli käytettynä). Mistä näkee jos silikonit on huonokuntoiset? Ja montako vuotta akvaariot yleensä kestää ennen kuin alkaa vuotamaan?
Silikonien kunto
2
159
Vastaukset
- siliiikkoooon
Hyvä kysymys, voisiko joku vastata ? alkaako se vuotaa vai repeää kerralla?
- Määääää
Silikonit ei saa repsottaa mistään vaan pitää olla kauttaaltaan kiinni lasissa. Silikonin pitää olla kimmoisaa eikä kovettunutta. Silikonin väristä voi päätellä myös kuntoa. Onko väri säilynyt vai onko muuttunut valkoiseksi tai onko levässä. Onko levä päässyt silikonin ja lasin väliin. Tuossa muutama vihje jotka kannattaa tarkistaa. Kaippa ne silikonit kestää ainakin 10-20 vuotta jos ei ole levässä eikä ole mekaanisesti jollain raapalla pilattu. Huonokuntoiset silikonit voi alkaa vuotamaan tai jopa revetä kerralla mutta jälkimmäinen vaihtoehto on harvinaista ellei jopa kokonaan pois suljettu. Jos ei osaa päätellä onko silikonit kunnossa kannattaa ostaa uusi akvaario.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Valtion alijäämä = yritystukien määrä = 10 mrd. euroa
Mutta persut eivät vaan suostu tasapainottamaan valtion budjettia, vaikka yritystuet on tiedetty haitallisiksi. Miksi p596859Suomi käyttää sosiaalietuuksiin suhteessa eniten rahaa koko maailmassa
Suomi käyttää sosiaaliturvaetuuksiin enemmän rahaa suhteessa bruttokansantuotteeseen kuin mikään muu maa maailmassa. Su3555951Grahn-Laasonen: "Kansalainen joutuu pettymään, jos demareita äänestää"
Ministeri viittaa tuoreeseen Helsingin Sanomien juttuun, jossa demarijohtajan keinoja Suomen suunnan muuttamiseksi esite543294Vähän fiksumpi Nimi kisa ? :=)
Kirjoita teidän etunimet allekkain. Jos nimissä on joku kirjain sama, poista se. Tee sama tarkistus kaikille kirjaimill292999Mikä on suurin luonne- eroavuus sinussa
Ja kaivatussasi? Vaikuttaako se huonoon vai hyvään suuntaan siinä, että teistä voisi tulla jotain?1901552Kenen haluaisit voittavan Amazing Racen: Tuomas ja Esko, Millu ja Karoliina vai Maria ja Vilma?
Amazing Race Suomi huipentuu lauantaina finaaliin. Jäljellä on kolme paria ja tiedossa on tehtäviä, jotka järkyttävät os171278Gallup: Katsotko Salkkareita tai oletko katsonut?
Salatut elämät on suomalaisten suosikkisarja vuosikymmenestä toiseen. Salkkareiden parissa viettää aikaa sukupolvet laps181016- 55937
Elämäni biisi starttaa uudessa muodossa - Voi olla pettymys faneille!
Elämäni biisi ja juontaja Katja Ståhl ovat suomalaisten suosikkeja. Lauantai-iltaisin ohjelma on vetänyt tv-katsojat arv1910Amazing Race Tomas rehellisenä Esko-appiukon, 63, tilasta: "Sairastelut ja..."
Tomas Grekov ja Esko Rotola-Pukkila ovat mukana Amazing Race Suomi -kisassa. Ja nyt vuorossa on finaali. Hankaluuksia m1887