Vetotarvikkeita?

Ensi talvea ajatellen päätin että voisin jo etukäteen tutustua hiukan koirien vetotarvikkeisiin. Viime vuonna oli käytössä naapurin lainaama pulkka aisoineen, mutta tälle vuodelle pitäisi hankkia omat kamat.

Mistä löytyisi halvat, mutta hyvät aisat? Miten aisat kiinnitetään pulkkaan niin että ne pysyvät kunnolla :D ? Ja onko jotain valjassuosituksia isolle huskylle?
454
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 4

Vanhimmat

Valjaita ostaessa ota se koira mukaan niin saat sovittaa niitä ennen ostoa ja katsoa mikä koko on paras. mm youtubessa on ohjeita valjaiden koon valitsemiseen.

Meillä kun ihan normi pulkalla aloitettiin niin käytettiin ihan vain lyhyttä nahkahihnaa siten että oli pulkassa kiinni käsireijän avulla tehdyn silmukan avulla ja siihen kiinnitettiin joustava liinanpätkä kiinni x-valjaisiin kokonaisuudessaan narusysteemillä oli pituutta noin 1,5 m. ja pikkuhiljaa lisäiltiin painoa tällä hetkellä 15 kg pulkassa(koira on suht pieni 20kg lapinkoira)

https://www.youtube.com/watch?v=jgKwEdkCOUU

Äänestä

olla laiska koiranomistaja jos ei itse viitsi etsiä sopivia vermeitä harrastuksiinsa. Anna koira parempaan kotiin.

Äänestä
  • Miten omistaja on tässä tilanteessa laiska? Etukäteen kyselee vinkkejä hyviin varusteisiin, viimevuosi oli luultavasti kokeiluvuosi jolloin ei ollut varma jatkaako ja sitä varten on turha ostaa tavaroita muutaman kerran käyttöön.

    Äänestä

Niin, hyviä varusteita todellakin etsin, ja vaikka tiedänkin suurin piirtein tarvittavat välineet niin tietysti haluaisin kuulla myös muiden mielipiteitä, koska ainakaan ensikertalaisen ei kannata luottaa vain ja ainoastaan omaan arvostelukykyynsä.

Kiitti kuitenkin vinkistä sadffgs (:D), etsiskelen sopivat valjaat ja aion varmistaa ettei taakka ole alussa liian suuri. (:

Äänestä

Kommentoi aloitusta


En_jaksa_etsiä_itse kirjoitti:

Ensi talvea ajatellen päätin että voisin jo etukäteen tutustua hiukan koirien vetotarvikkeisiin. Viime vuonna oli käytössä naapurin lainaama pulkka aisoineen, mutta tälle vuodelle pitäisi hankkia omat kamat.

Mistä löytyisi halvat, mutta hyvät aisat? Miten aisat kiinnitetään pulkkaan niin että ne pysyvät kunnolla :D ? Ja onko jotain valjassuosituksia isolle huskylle?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu