Vaaka, joka ei valehtele

Tarvitsisin painon tarkkailuun vaaa án, joka ei valehtele. Johtuukohan siitä, että vaaássa on mm. muisti ym toimintoja. Sellaistakin olen ajatellut, onko syy vpoimakkaasti turvonneissa jaloissa, ovat sellaiset pullavat!

Todellisuudessa paino vaihtelee turvbotuksen takia jopa useita kiloja päivässä ja siksi tarvitsisin mittaustulosta päivittäin.

Löytyykö jostain tarkkoja vaakoja?

Jään odottamaan!
4397
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 4

Vanhimmat

Ei vaa´alla ole merkitystä, jos käytät samaa vaakaa koko ajan. Mittauserot ovat silloin täysin luotettavia. Jos sinulla on kaksi vaakaa käytössä, niin silloin erot eivät ole luotettavia, mikäli jatkuvasti vaihdat vaakaa. itselläni on kaksi vaakaa, joiden ero kiloissa on peräti kuusi kiloa, vaikka kävelisin suoraan vaa´alta toiselle. Siksi käytän vain toista vaakaa vakituisesti.

Äänestä
  • > Ei vaa´alla ole merkitystä, jos käytät samaa vaakaa koko ajan. Mittauserot ovat silloin täysin luotettavia.

    Ei nyt ihan noin. Kyllä jollain tietyllä vaa'allakin on oma epävarmuutensa. Olen huomannut että oma "lasidiagnostiikkavaakani" on hyvin herkkä sille, miten sillä seisoo. Vaa'an pitää olla jäykällä ja tasaisella alustalla. MIKESillä on julkaisu aiheesta, löytyy hakemalla "henkilövaaka epävarmuus."

    Äänestä

> Löytyykö jostain tarkkoja vaakoja?

Kyllä löytyy. Katso esim. Precisa gravimetrics. Ja mittaustulosten luotettavuuden varmistamiseksi vaa'at pitää tietysti kalibroida säännöllisesti, kalibrointeja tarjoavat monet firmat Suomessakin. Markettien henkilövaakojen hintoihin verrattuna kaksi numeroa lisää, mutta kyllä varmasti on tarkkuutta! Työmaalla on paljon vaakoja, joista monet antavat viisi numeroa ja tarkin taisi antaa kuusi tai seitsemän.

Äänestä

Tuskinpa sentään useita kiloja pelkän turvotuksen takia päivässä vaihtelee...tai no jos vatsa turpoaa kun ahtaa kilotolkulla sinne lihaa tai leipää, niin sitten kyllä. Syy ei ole jaloissa, vähennä suolaa ja liiku enemmän, turvotusta tulee jos ei liiku.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


sairas nainen kirjoitti:

Tarvitsisin painon tarkkailuun vaaa án, joka ei valehtele. Johtuukohan siitä, että vaaássa on mm. muisti ym toimintoja. Sellaistakin olen ajatellut, onko syy vpoimakkaasti turvonneissa jaloissa, ovat sellaiset pullavat!

Todellisuudessa paino vaihtelee turvbotuksen takia jopa useita kiloja päivässä ja siksi tarvitsisin mittaustulosta päivittäin.

Löytyykö jostain tarkkoja vaakoja?

Jään odottamaan!

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu