APUA

Äääääää

Musta tuntuu että mulla on ahmimishäiriö. Harrastan voimistelua ja sen kautta mulle sanottiin että pitäis laihduttaa. Yritin pitkää mutta aina tuli repsahduksia eikä siitä tullu mitään. Kun en laihtunu mut heitettiin ulos meijän edustusjoukkueesta ja tää tietty vaa masens enemmän et miten musta ei oo laihduttamaan. Olin siis sillo ihan normaalipainonen mutta ois pitäny reilu 5kg laituu et oisin näyttäny hyvältä voimistelijaks. Kesän alussa päätin et nyt mä näytän valkuille ja laihdutan niiin että ne pyytää mut sitte takas joukkueesee ja se alkoki ihan hyvin mutta lopulta repsahdin taas. Aluks mun repsahdukset ei ollu mitää kunnollisii ahmimiskohtauksii et saatoin syödä yhen karkkipussin. Jatkoin lahduttamisen yrittämistä mut kun toivottui tuloksii ei tullu alko repsahdukset vaan pahentua ja tajusin vähä aikaa sitte et en osaa syödä enää ollen kaan normaalisti vaan mulla oli lähes vuorotellen päiviä että en syöny juuri mitään tai sitte ahmin. Nyt laihdutus päivät on jääny jo aika harvoiks tai sitte vaa alotan päivän että ajattelen olla syömättä mutta repsahdan ahmimaan päivän puolessa välissä. Ahmimisestakin on tullu aivan hallitsematonta että syön ja syön vaan niin kauvan että mahaan sattuu ihan liikaa ja haluaisin oksentaa mutta en pysty(vaikka sitäkin olen kyllä yrityänyt monta kertaa). Ootan vaan että maha kipu hellittää sen verra että voin syödä lisää ja syödessäki mietin vaan että mitä voisin syyvä seuraavaksi. Nytkin oon taas lihonu 2 päivässä 4kg ja olo on hirvee ku vihaan itteeni siitä että meen tekee tämmöstä ja mua ällöttää niin paljon olla tämmönen läski että välillä tuntuu että pää vois räjähtää ku ahistaa niin paljon.

Mitä mä voin tehä tälle ku en todellakaa haluu jatkaa tällästä elämää?! Mun järkyttävät syömismäärät hävettää nii paljo etten pysty puhuu kellekkää. Miten mulla ei voi muutenkaa olla sen verra itsekuria että pystyisin hallitsemaan tätä. Kohta en enää kehtaa lähtee kotoo minnekkää ku en haluu et kukaan näkee mus tämmösenä läskinä.

4

238

    Vastaukset 4

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • jaaaaaa

      Et ole lihonut 4kg 2päivässä. Se on vaan turvotusta, joka johtuu suurista hiilari määristä ja hormoonitasojen seilaamisesta kun olet syönyt enemmän. Tuo ahmiminen kertoo jo että et syö tarpeeksi. Unohda laihdutuskuurit, nillä vaan lihoaa. Ja jos alat oksentelemaan teet kaikista suurimman virheen. Keho kyllä kaappaa kalorit, mutta kaikki hyödyllinen jää imeytymättä. Ja se tie johtaa vain alakuloisen laihaläskin näköisen variksenpelättimen elämään. Haluatko sitä?
      Ala syömään silloin kun on nälkä ja syö niin että tulet kylläiseksi, ne ahmimiset jää pian pois takaan sen. Käy ostamassa probiootteja, ne auttaa vatsaa.
      Vie peilit ja vaa-at helvettiin pariksi kuukaudeksi, jos se myös helpottaisi sinua.

    • -jos et ole laskenut itse kaloreita, pyydä ravitsemusterapeuttia tekemään sulle ateriasuunnitelma. Kouluterkkarilla on varmasti myös jotain vinkkejä ruokavalion suhteen
      -lopeta nälkäkuurit. Ne vaan lisää ahmimisen riskiä, eikä muutenkaan tee hyvää keholle (sulla varmasti löytyy lihasta, josta kanttii pitää kiinni!)
      -säännölliset ruoka-ajat. Kannattaa syödä väh. 3 tunnin välein. Älä ikinä jätä aamupalaa väliin, se starttaa aineenvaihdunnan ja antaa virtaa aamuun
      -vältä koukuttavia ruokia. "No jos vain yksi..." -ajattelutapa kannattaa unohtaa. Se. Ei. Toimi.
      Toivottavasti näistä oli apua sulle! :)

      • ptkiiiitoooos

        "-vältä koukuttavia ruokia. "No jos vain yksi..." -ajattelutapa kannattaa unohtaa. Se. Ei. Toimi."
        Tää on hyvä pointti, mutta tosi vaikea toteuttaa ja ristiriidassa siihen, että ei rajoita syömisiään liikaa. Jos jotain tekee oikein kovasti mieli ja sen kieltää itseltään, sitä tekee vain entistä enemmän mieli. Sitten kun on sinnitellyt sen pari viikkoa tai kuukaudenkin ilman, repsahtaa syömään ja siitähän se alamäki ja kierre sitten alkaakin. Mutta toisaalta homma voi lähteä käsistä jo heti alkuun, kun ottaa sen ekan yhden viettoman palan. Eli kuten todettua, kumpikaan ei oikein ole sen parempi - ja sehän tässä BEDissä onkin niin vaikeaa. Ei vaan yksinkertasesti löydä sitä normaalia syömistä. Joskus mä itse toivon, että olis varaa palkata joku personal trainer, joka liikunnan sijaan vahtis kädestä pitäen 24/7 mun syömisiä. Olis koko ajan kertomassa mitä saa syödä ja toppuuttelemassa heti kun olis tarve.


    • bediläinen

      Et todellakaan sairasta BED-syömish.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Olen tumma ja tulinen

      Ja vielä suora - en ollut sinua varten. n to m
      Ikävä
      179
      1339
    2. Tunnustuksia

      Haluatko tunnustaa jotain, mitä on sydämelläsi?
      Ikävä
      85
      1246
    3. Mitä kysyisit

      Mihin haluaisit vastauksen häneltä eli mitä kysyisit?
      Ikävä
      96
      977
    4. Sä et vaan töllö tajua että rakastuin

      Mikä stana siinä on niin vaikea ymmärtää?! Täh
      Ikävä
      48
      833
    5. Suhde sinuun on ollut yhtä draamaa

      ilman draamaa ja suhdetta. 😅 Oikeasti ei naurata. Nainen, olet pitänyt minut pihdeissäsi. Tunne on välillä vahva ja su
      Ikävä
      40
      733
    6. Haluatko, että kierrän sinut kauempaa

      Kun näyttää, ettet minusta innostu. Voisit edes täällä kertoa selvät sävelet.
      Ikävä
      83
      609
    7. Yritit nainen sammuttaa kiinnostukseni

      mutta se tehtävä epäonnistui. Se oli sitä bitch -mode vaihetta silloin. Lopputulos on nyt se, että rakastan sinua tällä
      Ikävä
      30
      538
    8. Mikä on vahvuutesi palstalla?

      Oletko kuullut asian joltain toiselta vai oletko itse sitä mieltä? Itse luen avarakatseisuuden omaksi vahvuudekseni. Yr
      Sinkut
      111
      520
    9. Kyllä mä tiedän et me kuulutaan yhteen ja se on tähtiin kirjoitettu!!

      En vain halua satuttaa sua. Olen aivan perseestä epävakaan ja ADHD oireiluin vuoksi. Ja kun olisi aika "vapauttaa" ne su
      Ikävä
      44
      498
    10. Tunnetta ja sinua on vaikea kuvailla

      Paremmin se varmaan aukeaa muulla tavalla. Olen merellä, jossa kovin usein puhkeaa rajuilma ja huomaan taistelevani hu
      Ikävä
      33
      475
    Aihe