veneilyn alennustila

Alla käydyn ennätyksellisen kiivaan sananvaihdon tulos on masentava. Ei siksi että joku raasu hermostui kotimaisen laatumusiikin liiallisesta esiintymisestä sataman yössä, eikä siksi että merivartiosto ei korvaansa lotkauttanut ruikkupeppujen häirikkösoitoille. Vaan siksi että se kuvastaa suomalaista veneilykulttuuria raadollisimmillaan.

Jos porun aiheuttajana olisi ollut Teppo Kölinäkki sipoon kalkkirannasta, seitsenmetrisen bellansa kanssa parin kaverin ryydittämänä, kaikki olisi hyvin. Ammattivalittajakin olisi voinut yön tunteina kahista tuulipuvussaan paikalle ja naureskella hyväntahtoisesti jotta "hyvinhän sitä mahtuu tuollainenkin revohka juhlimaan bellassa, vaikka se nyt noinkin pieni on, peräti 2 jalkaa omaani lyhyempi". Maassa vallitsisi rauha ja ihmisillä olisi hyvä tahto. Mutta kun ei, kyseessä oli vene jonka arvo ylitti kaikkien muiden satamassa olleiden venhojen yhteenlasketun kauppa-arvon. Ja kun vielä sattui niin somasti että veneen ex omistaja (aivan, sekin mahdollisuus on olemassa ettei uusi omistaja ole rekisteröinyt jahtia vielä omiin nimiinsä) pelaa jääkiekkoa ja on muutenkin hemmetin mukava heppu niin sehän ei enään käy laatuunsa ollenkaan.

Suomessa on palattu aaltojen luokkayhteiskuntaan jossa hät'hätää kokoon kyhätyillä rahoilla aloitettu arvokas harrastus onkin saanut varjokseen kateuden, vesialueiden omavaltaisen omistamisen ja kyräilyn. Viha ei itseasiassa voi kohdistua häiriöön joka kerrassaan varasti 0.0001 tuntia kesän veneilyajasta, ei. Tuo juhliva kansanosahan ei haastanut riitaa, ei sotkenut paikkoja, ei oksennellut laiturille saati tehnyt tarpeitaan muualle kuin yhteen niistä lukuisista vessoista joita paikalla olleista veneistä löytyi. Varsinainen viha kohdistuikin liialliseen yltäkylläisyyteen, toisten nauttimaan hetken hauskuuteen ja kaikkeen siihen mitä ei itseltä sillä hetkellä löytynyt.

Jos rikos ei ole liian iso vene, se on ainakin sen aiheuttamat aallot jahdin liikkuessa kaikille yhteisillä vesialueilla. Merellehän ei aallot kuulu vaan jos Patrick P. Erärutku päätyi itselleen sopivaan ratkaisuun ostamalla uppoumarunkoisen vanhan fiskarin, tulee muidenkin päätyä moiseen ratkaisuun, vain siksi että perunankeittovesi ei läiky liedellä muiden veneilijöiden liikkuessa väylällä.

Vesijetit ovat saatanasta vain siksi että ne ovat useinmiten hyväosaisten leluja, ja kulkevat inhimillisesti katsoen aivan liian lujaa. Ainakin lujempaa kuin se oma purtilo. Jenkkiveneet ovat belsebuubin keksintöjä siksi että niiden konetehot ovat omaa kaksitahti wikströmiä suuremmat. Moottoriveneet ovat saastuttavia turhakkeita vaikka tutkimusten mukaan purjehtijoiden septipäästöt ovat tuhannesti saastuttavampia. Purjehtijat ovat muuten vaan sekundahurreja tai ilmaiskellujia.

Aivan sama mikä syy mutta pääasia on että pääsee ruikuttamaan.

Olisiko jo aika palata lama-ajan ihanuuteen jossa merellä kulkivat vain ne joiden takapuoli kesti moisen huvin pienen talouskriisinkin keskellä ?
vai olisiko oikea lääke mukavuuden löytymiseen se ettei oltaisi jatkuvasti nokkimassa muita milloin mistäkin syystä ? Itse kannatan jälkimmäistä.

Niin ja muuten, sen luokkayhteiskunnan pönkittäjiä ovat juuri merten proletariaatit, satamien uuskommunistit ja muut joiden kauna ja kateus luo varjon kaikkein aurinkoisimmankin veneilypäivän päälle... (ja tällä ei ole varsinaisen politiikan kanssa nyt mitään tekemistä)

T: edelleen väylällä jahtinsa plaanissa pitävä onnellinen veneilijä 20 vuoden kokemuksella ja loistavilla navigointitaidoilla. Kauniiden nuorten naisten ympäröimänä ja vain laatujuomia baarikaapissaan pitävä, jääpalakoneensa juuri huollattanut ei uusmediamenestyjä =)
4911302
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 49

Vanhimmat

Parantumattomalle syntymäpöljälle on sinänsä aivan turha vastata.

Yleisissä satamissa on säännöt, joiden noudattamista sopii edellyttää kaikilta. Aivan kaikilta. Veneen kokoon ja varallisuuteen katsomatta.

On myös veneilyetiketti, kirjoittamattomat säännöt. Ne joko tajuaa ja sisäistää tai sitten ei.

Valitettavaa, mutta totta.

Äänestä

Olisi kiva tietää keinoista joilla ulkoilusaaret rauhoitetaan niiden alkuperäistä käyttötarkoitusta varten?

Ymmärtääkseni ulkoilusaarten järjestyssäännöissä lukee, että äänekäs käyttäytyminen on kielletty klo 23.00 -07.00 aikana. Olenko ymmärtänyt väärin?

Samainen järjestyssääntö kieltää moottoriajoneuvojen käytön ulkoilusaarissa. Agregaattihan ei ole ajoneuvo ja siksihän sitä saa varmaankin käyttää saaressa 24h/7vrk. Vai saako?

Yleinen alkoholinjuonti on julkisilla paikoilla kielletty. Veneessä on kiva otta paukkuja, mutta se ei näy. Ilo ilman viinaa on teeskentelyä ja iloa on syytä jakaa. Siksipä juomat laiturille ja näkyvää ilon jakoa 24h? Siinä jaetaan sitä esimerkkiä samalla lapsille, eikö totta?

Riittääkö musiikin soitossa se, että itse kuulisi musiikin äänen? Ei iloa pitää jakaa myös naapuriveneille, sekä mieluiten vielä riittävän kovaa ja sekin vielä yön läpi. Eikö totta?

Äänestä
  • "Yleinen alkoholinjuonti on julkisilla paikoilla kielletty. Veneessä on kiva otta paukkuja, mutta se ei näy."

    Eli grillaat makkaraa notskilla, mutta makkaraolutta käyt hörppäämässä veneessä? Onhan verhot kiinni?

    Äänestä

  • Purjehtija kirjoitti:

    "Yleinen alkoholinjuonti on julkisilla paikoilla kielletty. Veneessä on kiva otta paukkuja, mutta se ei näy."

    Eli grillaat makkaraa notskilla, mutta makkaraolutta käyt hörppäämässä veneessä? Onhan verhot kiinni?

    Olen samaa mieltä, että saaressa voi ottaa olutta, viiniä ja viinaa. Sitä voi ottaa myös grillillä.

    Ei tämä niin tiukkapipoista hommaa ole.

    Mutta jos viinanjuonti keskittyy yleiselle laiturille, musiikki pannaan täysille ja agregaatti laitetaan savuammaan 24h, niin silloin on menty överiksi.

    Oletko samaa mieltä vai et?

    Äänestä

"Alla käydyn ennätyksellisen kiivaan sananvaihdon tulos on masentava."

Niin onkin. Alkuperinen asiallinen forum poistettiin Eniron toimesta, sitä ei poistanut palstan asiallisuutta valvova sheriffi! Astuttiinkohan vahingossa jonkun isokenkäsen monoliitoille? Syy oli kuulemma se, että keskustelun aloittaja oli maininnut häirikköveneen (Princess 56:n) rekisterinumeron A-41x. Mm. palstan sheriffi ei ymmärtänyt poiston syytä.
_________________________________________________

"Ei siksi että joku raasu hermostui kotimaisen laatumusiikin liiallisesta esiintymisestä sataman yössä,"

Totta, sillä häirikköveneen musiikki koostui kerrotun mukaan mm. Paula Koivuniemestä, Frederikistä, Jampasta jne. Musiikki ei sisältänyt uuspoppia
_________________________________________________

"eikä siksi että merivartiosto ei korvaansa lotkauttanut ruikkupeppujen häirikkösoitoille."

Täytyy todella ihmetellä, miksi Merivartiosto ei puuttunut asiaan. Todennäköinen syy on ollut resurssipula.
_________________________________________________

"Vaan siksi että se kuvastaa suomalaista veneilykulttuuria raadollisimmillaan."

Veneilykulttuurin raadollisin sikamaisuus kuvastuu satamahäiriköistä, jotka pitävät äänekästä meteliä, kuseskelevat laiturilta ja näyttävät ala-arvoista meininkiä sataman lapsille.
_________________________________________________
"Jos porun aiheuttajana olisi ollut Teppo Kölinäkki sipoon kalkkirannasta, seitsenmetrisen bellansa kanssa parin kaverin ryydittämänä, kaikki olisi hyvin. Ammattivalittajakin olisi voinut yön tunteina kahista tuulipuvussaan paikalle ja naureskella hyväntahtoisesti jotta "hyvinhän sitä mahtuu tuollainenkin revohka juhlimaan bellassa, vaikka se nyt noinkin pieni on, peräti 2 jalkaa omaani lyhyempi". Maassa vallitsisi rauha ja ihmisillä olisi hyvä tahto. Mutta kun ei, kyseessä oli vene jonka arvo ylitti kaikkien muiden satamassa olleiden venhojen yhteenlasketun kauppa-arvon."

Veneen koolla ei ole merkitystä, eikä myöskään sillä onko häiriköillä Princess vai Bella. Häiriköt ovat häirikköjä ja sillä siisti. Porttikielto ulkoilusaarten mölyäville julkijuopoille!
_________________________________________________

"Ja kun vielä sattui niin somasti että veneen ex omistaja (aivan, sekin mahdollisuus on olemassa ettei uusi omistaja ole rekisteröinyt jahtia vielä omiin nimiinsä) pelaa jääkiekkoa ja on muutenkin hemmetin mukava heppu niin sehän ei enään käy laatuunsa ollenkaan."

Mahdollisuus, mikä mahdollisuus, mutta kyseisen veneen omistaja oli nyt vaan sattumalta kiekkoilija. Asian voi epäilevä tarkastaa Helsingin Maistraatista.
_________________________________________________
"Suomessa on palattu aaltojen luokkayhteiskuntaan jossa hät'hätää kokoon kyhätyillä rahoilla aloitettu arvokas harrastus onkin saanut varjokseen kateuden, vesialueiden omavaltaisen omistamisen ja kyräilyn."

Kateus kuuluu valitettavasti suomalaiseen kulttuuriin.
_________________________________________________

"Viha ei itseasiassa voi kohdistua häiriöön joka kerrassaan varasti 0.0001 tuntia kesän veneilyajasta, ei. Tuo juhliva kansanosahan ei haastanut riitaa, ei sotkenut paikkoja, ei oksennellut laiturille saati tehnyt tarpeitaan muualle kuin yhteen niistä lukuisista vessoista joita paikalla olleista veneistä löytyi."

Viha ei kohdistu tähän yhteen Kaunissaari tapaukseen vaan ylensä satamahäiriöihin, joita valitettavasti on yllättävän paljon
_________________________________________________

"Varsinainen viha kohdistuikin liialliseen yltäkylläisyyteen, toisten nauttimaan hetken hauskuuteen ja kaikkeen siihen mitä ei itseltä sillä hetkellä löytynyt."

Nauttia saa jokainen, mutta liiallisella nautinolla ei tarvitse pilata muitten nautintoja.
Jos nautintoa on helvetillinen musiikinsoittaminen, niin harrastakoon häiriköt sitä kotonaan, mitä kylläkään tuskin saavat tehdä.
_________________________________________________

"Jos rikos ei ole liian iso vene, se on ainakin sen aiheuttamat aallot jahdin liikkuessa kaikille yhteisillä vesialueilla. Merellehän ei aallot kuulu vaan jos Patrick P. Erärutku päätyi itselleen sopivaan ratkaisuun ostamalla uppoumarunkoisen vanhan fiskarin, tulee muidenkin päätyä moiseen ratkaisuun, vain siksi että perunankeittovesi ei läiky liedellä muiden veneilijöiden liikkuessa väylällä."

Ei ole rikollista omistaa suurta venettä.
Peräaaltojen teko on kiellettyä määrätyissä olosuhteissa:
_________________________________________________
"Vesijetit ovat saatanasta vain siksi että ne ovat useinmiten hyväosaisten leluja, ja kulkevat inhimillisesti katsoen aivan liian lujaa."

Olen samaa mieltä.
_________________________________________________

"Ainakin lujempaa kuin se oma purtilo. Jenkkiveneet ovat belsebuubin keksintöjä siksi että niiden konetehot ovat omaa kaksitahti wikströmiä suuremmat. Moottoriveneet ovat saastuttavia turhakkeita vaikka tutkimusten mukaan purjehtijoiden septipäästöt ovat tuhannesti saastuttavampia"

No no, rauhoitu. Turha itsesyytely ei ole hyvästä.Mielesi voi pitkässä saatossa viottua!
_________________________________________________

"Purjehtijat ovat muuten vaan sekundahurreja tai ilmaiskellujia."

En ymmärrä.
_________________________________________________
"Aivan sama mikä syy mutta pääasia on että pääsee ruikuttamaan. "

En ymmärrä myöskään tätä.
_________________________________________________

"Olisiko jo aika palata lama-ajan ihanuuteen jossa merellä kulkivat vain ne joiden takapuoli kesti moisen huvin pienen talouskriisinkin keskellä ?
vai olisiko oikea lääke mukavuuden löytymiseen se ettei oltaisi jatkuvasti nokkimassa muita milloin mistäkin syystä ? Itse kannatan jälkimmäistä."

Olet ilmeisti "syntynyt hopealusikka suussa". Tuskin olet päivääkään tehnyt työtä, koska toivot lama-aikaa takaisin.Kehittymisesi ihmisenä on jäänyt lapsen tasolle.
_________________________________________________

"Niin ja muuten, sen luokkayhteiskunnan pönkittäjiä ovat juuri merten proletariaatit, satamien uuskommunistit ja muut joiden kauna ja kateus luo varjon kaikkein aurinkoisimmankin veneilypäivän päälle... (ja tällä ei ole varsinaisen politiikan kanssa nyt mitään tekemistä)"

En ymmärrä
_________________________________________________
"T: edelleen väylällä jahtinsa plaanissa pitävä onnellinen veneilijä 20 vuoden kokemuksella ja loistavilla navigointitaidoilla. Kauniiden nuorten naisten ympäröimänä ja vain laatujuomia baarikaapissaan pitävä, jääpalakoneensa juuri huollattanut ei uusmediamenestyjä =)"

Näytää siltä, että 20:n vuoden veneilykokemus ei ole antanut Sinulle yhtään mitään. Onkohan nyt näin, että purtilosi seisoo kesät pitkät laiturissa? Muista myös nopeusrajoitukset.

Äänestä

Mieleeni minun tulevi että nyt yritetään laittaa Teemua piiloon. Onko tämän jutun alku se että Teemu on lainannut venettään apupojilleen ja he ovat päässeet leikkimään varakasta.
Sitten nuorikoilta on lähtenyt homma käsistä ja Kikka ja Frederikki populäärimusiikkilaitteista. Lopuksi Teemu on ollut vihainen apupojille ja nämä nyt yrittävät tällä tavalla paikata öykkäröintiään?

Villi arvaus vain.

Äänestä

hämmästelen, ettei sitä vielä poistettu.

Äänestä
  • Kyllä olen
    Kirjoittanut: Sir BB 28.6.2004 klo 10.21

    En ole hankolainen.
    Vietin kyllä täällä juuri syntymä päiviäni.
    Täytin kuusitoita vuotta.

    Äänestä

Olen kanssasi pitkälti samaa mieltä. Kaunissaaren häiriöistä on tiedetty jo pitkään ja onpa laiturilla useana kesänä ollut olut rempan pöytä aurinkovarjoineen. Koko kesän.

Yleinen pahennus herää vasta, kun häiriöitä aiheutetaankin isossa jahdissa hauskaa pitäen.

Suomessa kateus voittaa kiimankin...

Äänestä
  • Ei pidä?

    Miksi pitäisi?

    Miksi säännöt ovat?

    Tässä on nyt sitä makua, että juuri nuo
    2-3.10.2004 enemmän kun kukaan aikaisemmin häiriköineet paviaanit yrittää jotenkin puolustella/selitellä tehtyä pölhökustimaista öykkärikäyttäytymistään.

    Vai yrittävätkö he sumuttaa Teemua, jotta saisivat lainata hänen venettään toistekkin?

    Ehkäpä?

    Toivottavasti Teemu on niin fiksu, kuin oletan, ettei enää lainaa venettään näille kusipäille!

    Äänestä

  • hyväksyä? kirjoitti:

    Ei pidä?

    Miksi pitäisi?

    Miksi säännöt ovat?

    Tässä on nyt sitä makua, että juuri nuo
    2-3.10.2004 enemmän kun kukaan aikaisemmin häiriköineet paviaanit yrittää jotenkin puolustella/selitellä tehtyä pölhökustimaista öykkärikäyttäytymistään.

    Vai yrittävätkö he sumuttaa Teemua, jotta saisivat lainata hänen venettään toistekkin?

    Ehkäpä?

    Toivottavasti Teemu on niin fiksu, kuin oletan, ettei enää lainaa venettään näille kusipäille!

    Rannikon asukkaat on aina osanneet liikkua merellä ja käyttäytyä satamissa, eli hiljaa metelöimättä ja luontoa kunniottaen. Raharikkaat muoviveneiden omistajat eivät tiedä siitä kulttuurista mitään. Pysykää juntit vaan hesassa ja "seilatkaa" suomenlinnan lautalla, niin hyvä tulee!

    Äänestä

Onpa hurjan trollin joku vetäissyt, jotta keskustelu julkkisveneenomistajan jahdin sikailijoista jatkuisi. Toivottavasti kuitenkin keskitytään itse asiaan, eli ei tähän yksittäiseen tapaukseen, vaan yleensä retkisatamien käyttäytymissäännöstöön. Turha niuhottaminen sikseen, mutta sika on sika, vaikkei olisi Vagner!

Äänestä
  • Keskustelkaamme keinoista poistaa epäterve järjestyssääntöjen vastainen käyttäytyminen ulkoilusaarista!

    Äänestä

  • mieltä kirjoitti:

    Keskustelkaamme keinoista poistaa epäterve järjestyssääntöjen vastainen käyttäytyminen ulkoilusaarista!

    Poistetaan retkisatamista poijut. Silloin 99 %uunoista ei osaa parkkeerata laituriin.

    Äänestä

  • Keino kirjoitti:

    Poistetaan retkisatamista poijut. Silloin 99 %uunoista ei osaa parkkeerata laituriin.

    Samalla voisi poistaa aisat ja laiturit.
    Näin varmistettaisiin häiriköiden poissaolo.

    Äänestä

Tämä aihe Kaunissaari on poistettuine forumeineen on jo saavuttanut yhteensä n. 25 000 lukijaa.

Voisí melkein tulkita, että aihepiiri kiinnostaa!

Koska täytyy 100 000 lukijan raja; tammikuussako?

Äänestä

Avaaja kuuluu selvästi öykkäreihin.Olisit pysynyt poissa.Haluako näin yrittää sotkea Teemua tuohon öykkärilaumaan?Niin,että ei pääsisi unohtumaan.Te olitte syyllisiä ei Teemu.Veneen koolla ei ollut muuta merkitystä,kuin siihen sopi paljon näitä asfalttiöykkäreitä.Pysykää ensi kesänä tukevast kadulla.

Äänestä
  • On se hyvä et jotkut vielä viitsii järjestää kunnon bileitä ja soittaa hyvää musaa. Ja jengi kehtaa ruikuttaa vaikka pitäis olla iloisia, helvetti mitä jeesustelijoita.

    Äänestä

  • Krisu kirjoitti:

    On se hyvä et jotkut vielä viitsii järjestää kunnon bileitä ja soittaa hyvää musaa. Ja jengi kehtaa ruikuttaa vaikka pitäis olla iloisia, helvetti mitä jeesustelijoita.

    vai jengi haluu kulla hyvää musaa.No jos se ei ollut jengin mielestä hyvää,tai ajoitus ja paikka oli väärin valittu.Eihä mömmöjengikään saa tehdä aivan mitä haluaa.Eikö säännöt olekkaan teikäläisille?Mummoillekko ne on tarkoitettu?

    Äänestä

  • Krisu kirjoitti:

    On se hyvä et jotkut vielä viitsii järjestää kunnon bileitä ja soittaa hyvää musaa. Ja jengi kehtaa ruikuttaa vaikka pitäis olla iloisia, helvetti mitä jeesustelijoita.

    Kyllä nyt mennään jo liian pitkälle, kekkereitä saa pitää jos jonkin laisia, mutta jos saaressa on järjestysssäännöt, niin niitä tulee kyllä noudattaa.

    Yksi ihminen ei voi pitää 50 venekuntaa hereillä koko yötä.

    Jos on liia vaikea noudattaa saaren järjestyssääntöä, niin voihan saaren ohi ajaa. Jos on liian vaikea ajaa ohi, niin jääkää maihin!

    Äänestä

Kommentoin sen verran, että mielestäni säännöt ovat samat kaikille. Julkisuuden henkilöt usein tunnistetaan (heidän asunnot, autot, veneet).
On heidän asiansa taaplata asiallisesti tai sitten ei. Se luo tietysti mielikuvaa joka on
positiivista tai negatiivista. Jos Teemu oli mukana tai antoi tietäen paattinsa häiriköille, niin hän menettää kyllä pisteitä minun silmissäni. Otanpa yhteyttä Teemuun, niin katsotaan, mitä hän vastaa !

Äänestä
  • Kävikö teemulle nykäset, eli mopo käsistä?

    Äänestä

  • utelias kirjoitti:

    Kävikö teemulle nykäset, eli mopo käsistä?

    Koska Teemu ei kuulu lähikaveripiirini enkä löytänyt 'järkeviä' yhteystietoja, niin käänyin
    Lastenklinikan Kummien puoleen todeten, että heidätkin mainittiin verkkokeskustelussa.
    Jos ei muutamaan päivään kuulu mitään, niin
    soitan ja kysyn perään...
    Raportoin sitten !! ;-))

    Äänestä

  • old_profile_18747 kirjoitti:

    Koska Teemu ei kuulu lähikaveripiirini enkä löytänyt 'järkeviä' yhteystietoja, niin käänyin
    Lastenklinikan Kummien puoleen todeten, että heidätkin mainittiin verkkokeskustelussa.
    Jos ei muutamaan päivään kuulu mitään, niin
    soitan ja kysyn perään...
    Raportoin sitten !! ;-))

    vierähti jo ;)

    Äänestä

  • utelias kirjoitti:

    vierähti jo ;)

    Olet oikeassa.
    Telepatia toimikin, joten soitin eilen
    lähettämäni sähköpostiviestin perään, joka oli
    jäänyt mappi Ö:hön... :-(
    Puhelinkeskustelun tulos oli, ettei kyseinen
    taho halua toimia 'viestinviejänä' ihan omista intresseistään johtuen. Ymmärrettävää. Ehdottivat Jääkiekkoliittoa.
    Minä en kuitenkaan tee asian suhteen enempää, mutta ehdottaisin tälläisissä tapauksissa
    kissan nostamista pöydälle verekseltään eli esimerkiksi viranomaisilmoitusta, yhteyttä iltalehtiin, jolloin 'vastuuhenkilö' reagoi tai on reagoimatta.
    Selvää lienee, ettei Teemu tmv. julkisuudenhenkilö itse kommentoi jossain Suomi24:ssa tapahtumia. Luulen, että he elävät
    tilanteessa jossa karavaani kulkee ja koirat haukkuvat koko ajan syyttä tai syystä !

    Äänestä

Vai minkä tähden rehvastelet tuolla tavoin?

Eikös aikaisemmin mainittu juuri tarpeiden tekemisestä laiturilla? Yritätkö nyt vääntää asiaa villaisella?

Äänestä
  • Minä tunnen Teemun vain julkkiksena enkä ole
    ollut Kaunissaaressa pitkiin pitkiin aikoihin
    enkä todennäköisesti aio mennäkään. Enkä minä rehvastele mitään vaan olin yhteydessä Lastenklinikan kummeihin, jotka joko ottavat tai
    ovat ottamatta yhteyttä Teemuun ja sitten tiedottavat tai sitten eivät. Kaikesta voi vetää johtopäätöksiä. Ajattelin vaan nostaa kissaa näin pöydälle ettei tarvitse lätistä mutu-periaatteella. Olet mielestäni anteeksipyynnön velkaa...

    Äänestä

  • old_profile_18747 kirjoitti:

    Minä tunnen Teemun vain julkkiksena enkä ole
    ollut Kaunissaaressa pitkiin pitkiin aikoihin
    enkä todennäköisesti aio mennäkään. Enkä minä rehvastele mitään vaan olin yhteydessä Lastenklinikan kummeihin, jotka joko ottavat tai
    ovat ottamatta yhteyttä Teemuun ja sitten tiedottavat tai sitten eivät. Kaikesta voi vetää johtopäätöksiä. Ajattelin vaan nostaa kissaa näin pöydälle ettei tarvitse lätistä mutu-periaatteella. Olet mielestäni anteeksipyynnön velkaa...

    Kun nimimerkki "föralla" vastasi viestillään "oletko sinä juuri teemu seläntee..." nimimerkin "kahden metr..." viestiin "veneilyn alennustila", niin miksi sinä siitä vedät herneet nenään.

    1) Vai oletko sinä "a.k.o" myös nikki "kahden metr..."?

    2) Vai etkö näe kuinka viestit on järjestäytyneet? (ne saat näkymään kun painat tuota painiketta 1 oikeassa ylänurkassa tekstin "viestien esitystapa:" jälkeen.

    3) Onko minulta jäänyt huomaamattaa jotain?

    Ihmettelee,
    Ja Kummastelija

    Äänestä

  • old_profile_18747 kirjoitti:

    Minä tunnen Teemun vain julkkiksena enkä ole
    ollut Kaunissaaressa pitkiin pitkiin aikoihin
    enkä todennäköisesti aio mennäkään. Enkä minä rehvastele mitään vaan olin yhteydessä Lastenklinikan kummeihin, jotka joko ottavat tai
    ovat ottamatta yhteyttä Teemuun ja sitten tiedottavat tai sitten eivät. Kaikesta voi vetää johtopäätöksiä. Ajattelin vaan nostaa kissaa näin pöydälle ettei tarvitse lätistä mutu-periaatteella. Olet mielestäni anteeksipyynnön velkaa...

    Kun tarkkaan katsot niin huomaat että vastasin nimimerkille "kahden metrin peräaalto".

    Mielestäni sinä olet asialinjalla. Voin kyllä pyytää Anteeksi, jos niin tahdot?

    Äänestä

  • föralla kirjoitti:

    Kun tarkkaan katsot niin huomaat että vastasin nimimerkille "kahden metrin peräaalto".

    Mielestäni sinä olet asialinjalla. Voin kyllä pyytää Anteeksi, jos niin tahdot?

    Katsoin väärin. :-(
    Minä olen esiintynyt aiemmin AKO:na ja nyt rekisteröityneenä A.K.O:na.
    Minulla on yksi nimimerkki niinkuin
    nimikin ! ;-)

    Äänestä

  • old_profile_18747 kirjoitti:

    Minä tunnen Teemun vain julkkiksena enkä ole
    ollut Kaunissaaressa pitkiin pitkiin aikoihin
    enkä todennäköisesti aio mennäkään. Enkä minä rehvastele mitään vaan olin yhteydessä Lastenklinikan kummeihin, jotka joko ottavat tai
    ovat ottamatta yhteyttä Teemuun ja sitten tiedottavat tai sitten eivät. Kaikesta voi vetää johtopäätöksiä. Ajattelin vaan nostaa kissaa näin pöydälle ettei tarvitse lätistä mutu-periaatteella. Olet mielestäni anteeksipyynnön velkaa...

    Teemu lähtenyt maasta World Cupin jälkeen, joten
    ei ollut maassa ko.ajankohtana. Se siitä!

    Äänestä

  • Ari kirjoitti:

    Teemu lähtenyt maasta World Cupin jälkeen, joten
    ei ollut maassa ko.ajankohtana. Se siitä!

    Hieno homma.

    Toivotaan, että nämä satamahäirikötkin lähtis maasta.

    Äänestä

Miten häiriköinti saadaan lopetettua ulkoilusaarista?

Mitä voisivat tehdä:
- poliisit?
- merivartiosto?
- saarten valvojat?

Miten edellä olevia saadaan informoitua uskottavasti vallitsevista ongelmista?

Mitä muuta voitaisiin tehdä?

Ehdotuksia ja kannaottoja!

Äänestä
  • sinun kysymykseen loppuikin keskustelu?

    Äänestä

  • miten saisimme viranomaiset vastuuseen siitä, että me veneilijät möykkäämme satamissa, niikö.

    Äänestä

  • Osku kirjoitti:

    miten saisimme viranomaiset vastuuseen siitä, että me veneilijät möykkäämme satamissa, niikö.

    No jo on tiukkapipoista hommaa jos jotkut pitää hauskaa niin sitä nyt kadehtimaan. Eikö eukko antanut korkata keskari pulloa vai kiehuko kalasoppa pohjaan.
    Vai eikö kuidutettu fiskari ollutkaan enää sataman upein botski....

    Äänestä

  • Kapteeni kirjoitti:

    No jo on tiukkapipoista hommaa jos jotkut pitää hauskaa niin sitä nyt kadehtimaan. Eikö eukko antanut korkata keskari pulloa vai kiehuko kalasoppa pohjaan.
    Vai eikö kuidutettu fiskari ollutkaan enää sataman upein botski....

    mutta kyllä yleisillä paikoilla pitää olla
    jokin 'laki ja järjestys'.
    Ehdotus: sanoppa naapurillesi (jos asut kerros-,
    rivi- tai paritalossa), että laittaa poppikoneen kahvat kaakkoon koko yöksi ensi viikonloppuna. Sitten kerrot palstalla maanantaina mitä löysäpipoisena tykkäsit !
    Eiks je ! ;-)

    Äänestä

  • Kapteeni kirjoitti:

    No jo on tiukkapipoista hommaa jos jotkut pitää hauskaa niin sitä nyt kadehtimaan. Eikö eukko antanut korkata keskari pulloa vai kiehuko kalasoppa pohjaan.
    Vai eikö kuidutettu fiskari ollutkaan enää sataman upein botski....

    Nyt se on kapu silviisii, että teidän perkeleitten häiriköinti ainakin Kaunissaaressa on loppu.

    Voit olla häirikköpaviaanina myös varma, että tieto menee Teukalle asti!

    Äänestä

  • Kapteeni kirjoitti:

    No jo on tiukkapipoista hommaa jos jotkut pitää hauskaa niin sitä nyt kadehtimaan. Eikö eukko antanut korkata keskari pulloa vai kiehuko kalasoppa pohjaan.
    Vai eikö kuidutettu fiskari ollutkaan enää sataman upein botski....

    Kumpaa häirikkövenettä ajat;Pricess 56:sta, vai sitä toista mustaa häirikkövenettä?

    Mustaa häirikkövenettä ei kylläkään aivan vielä ole määritelty, mutta kohta on ja tiedot ilmestyy tälle palstalle!

    Vene pitää satamaa itäisessä Helsingissä -> pitää käydä tsekkaamassa tarkka tyyppi ja rekkari!

    Äänestä

  • Kapteeni? kirjoitti:

    Kumpaa häirikkövenettä ajat;Pricess 56:sta, vai sitä toista mustaa häirikkövenettä?

    Mustaa häirikkövenettä ei kylläkään aivan vielä ole määritelty, mutta kohta on ja tiedot ilmestyy tälle palstalle!

    Vene pitää satamaa itäisessä Helsingissä -> pitää käydä tsekkaamassa tarkka tyyppi ja rekkari!

    Voi teitä poloisia kai se nyt kotihäirintä on vähän eri asia kun venesatamassa tapahtuva ilonpito, veneilyhän pitää olla hauskaa ja siihen liittyy aina hauskanpito eikä jököttäminen ja kyräily tuulipuvuissa, kyttäillään että kuka siellä nyt rikkoo lakia ja pitää hauskaa. Voitte olla varmoja että minä kun tulen paikalle niin hauskanpito alkaa, mukaankin voi liittyä jos eukkonne antaa luvan.
    Tuleppas katteleen rekisteri numeroa, voin näyttää sinulle miltä nykyaikainen HUVIvene näyttää voi olla avartava kokemus.

    Äänestä

  • Kapteeni kirjoitti:

    Voi teitä poloisia kai se nyt kotihäirintä on vähän eri asia kun venesatamassa tapahtuva ilonpito, veneilyhän pitää olla hauskaa ja siihen liittyy aina hauskanpito eikä jököttäminen ja kyräily tuulipuvuissa, kyttäillään että kuka siellä nyt rikkoo lakia ja pitää hauskaa. Voitte olla varmoja että minä kun tulen paikalle niin hauskanpito alkaa, mukaankin voi liittyä jos eukkonne antaa luvan.
    Tuleppas katteleen rekisteri numeroa, voin näyttää sinulle miltä nykyaikainen HUVIvene näyttää voi olla avartava kokemus.

    Olihan tuo esimerkkini kärjistetty ja en ole sitä mieltä, ettei satamissa voisi pitää hauskaakin.
    Mutta kyllä sinäkin ymmärrät, että siinä pitää olla kohtuus ja toisten huomioiminen mukana. Lisäksi joissain satamissa on määritelty hiljaisuuskin. Eihän voi olla, että yhden kahden veenporukan hauskanpitäminen häiritsee koko satamaa ?!? Pitäisi kait etsiä siihen sopiva
    paikka, jossa ei häiritse muita. Toisaalta örvellys luonnonsatamissa on mielestäni tosi yököttävää. Oisko se kulman kuppila parempi paikka kuunnella poppikoneita ja omaakin ääntä vaikka karaoken merkeissä..? Omalta kohdaltani tulen toimimaan häiriötilanteissa siten, että huomautan asiasta rakentavan ystävällisesti, sitten tarvittaessa tiukemmin. Jos ei auta, sitten soitan venepoliisin tai merivartioston paikalle.
    Ja jos tullaan silmille, niin peräytymistä ja
    sovittelua viimeiseen asti, sen jälkeen VN:n opit käyttöön harkiten... ;-)

    Äänestä

  • Kapteeni kirjoitti:

    Voi teitä poloisia kai se nyt kotihäirintä on vähän eri asia kun venesatamassa tapahtuva ilonpito, veneilyhän pitää olla hauskaa ja siihen liittyy aina hauskanpito eikä jököttäminen ja kyräily tuulipuvuissa, kyttäillään että kuka siellä nyt rikkoo lakia ja pitää hauskaa. Voitte olla varmoja että minä kun tulen paikalle niin hauskanpito alkaa, mukaankin voi liittyä jos eukkonne antaa luvan.
    Tuleppas katteleen rekisteri numeroa, voin näyttää sinulle miltä nykyaikainen HUVIvene näyttää voi olla avartava kokemus.

    Vautsi?
    Mikä botski sulla on Kapteeni?
    Vastaatko tähän viestiin puhelinnumerolla ja
    oikealla nimelläsi?
    Tulisin niin mielellään tsiikaan venettäsi!

    Äänestä

  • Kapteeni kirjoitti:

    Voi teitä poloisia kai se nyt kotihäirintä on vähän eri asia kun venesatamassa tapahtuva ilonpito, veneilyhän pitää olla hauskaa ja siihen liittyy aina hauskanpito eikä jököttäminen ja kyräily tuulipuvuissa, kyttäillään että kuka siellä nyt rikkoo lakia ja pitää hauskaa. Voitte olla varmoja että minä kun tulen paikalle niin hauskanpito alkaa, mukaankin voi liittyä jos eukkonne antaa luvan.
    Tuleppas katteleen rekisteri numeroa, voin näyttää sinulle miltä nykyaikainen HUVIvene näyttää voi olla avartava kokemus.

    Yöhön yltävä mesominen ei enää juuri kotirauhanhäirinnästä poikkeaa, etenkin kun kaupungin virkistysalueilla on järjestyssäännöt, joissa määritellään yörauhan aika. Toisin sanoen ne säännöt tarkoittavat sitä, että ihmisillä on oikeus nukkua ja odottaa, että muut eivät nukkumisen estävästi metelöi, aivan kuten kotonakin.
    Bailatahan saa, mutta vähän pitää katsoa aikaa ja paikkaa: on eri asia, soittaako musiikkia

    Äänestä

  • old_profile_18747 kirjoitti:

    Olihan tuo esimerkkini kärjistetty ja en ole sitä mieltä, ettei satamissa voisi pitää hauskaakin.
    Mutta kyllä sinäkin ymmärrät, että siinä pitää olla kohtuus ja toisten huomioiminen mukana. Lisäksi joissain satamissa on määritelty hiljaisuuskin. Eihän voi olla, että yhden kahden veenporukan hauskanpitäminen häiritsee koko satamaa ?!? Pitäisi kait etsiä siihen sopiva
    paikka, jossa ei häiritse muita. Toisaalta örvellys luonnonsatamissa on mielestäni tosi yököttävää. Oisko se kulman kuppila parempi paikka kuunnella poppikoneita ja omaakin ääntä vaikka karaoken merkeissä..? Omalta kohdaltani tulen toimimaan häiriötilanteissa siten, että huomautan asiasta rakentavan ystävällisesti, sitten tarvittaessa tiukemmin. Jos ei auta, sitten soitan venepoliisin tai merivartioston paikalle.
    Ja jos tullaan silmille, niin peräytymistä ja
    sovittelua viimeiseen asti, sen jälkeen VN:n opit käyttöön harkiten... ;-)

    Kyllä on aikoihin eletty että oikein VENEPOLIISI JA MERIVARTIOSTO hätiin kun joku pitää hauskaa.
    Kiskokaa se wikström käyntiin ja putputelkaa kuidutetuilla kipoillanne muualle keitteleen perunasoppaa jos hauskanpito ottaa palloon.

    Mitä ihmeen akkoja tähän veneilyyn on tullut mukaan. Jaa että VN opit kylläpä PELOTTAAAAA

    Äänestä

  • Kapteeni kirjoitti:

    Kyllä on aikoihin eletty että oikein VENEPOLIISI JA MERIVARTIOSTO hätiin kun joku pitää hauskaa.
    Kiskokaa se wikström käyntiin ja putputelkaa kuidutetuilla kipoillanne muualle keitteleen perunasoppaa jos hauskanpito ottaa palloon.

    Mitä ihmeen akkoja tähän veneilyyn on tullut mukaan. Jaa että VN opit kylläpä PELOTTAAAAA

    Kapteeni; ihailen typerää käyttäytymistäsi.
    Se saa minut kuumaksi.
    Anna veneesi veneesi rekkari, nimesi ja puhelinnumerosi.
    Käyn kuumana!

    Äänestä

Moi veljet!
"Nukkumisaikaa" jäljellä n. 6 kk ja veneet vesille!

Siksi olisi hienoa, että miettisimme keinoja, miten saisimme veneilystä entistä nautittavanpaa.

Nautittavutta on:
- vapaus
- rauha
- naukkujen otto
- saaren ympäri kävely
- grillaus
- kalastus
- saunominen
- uusien ihmisten tapailu

Miten varmistamme, etteivät satamahäiriköt ensivuonna Kaunissaaressa tai missään muuallakaan pilaa ylläolevaa?

Siihen pyydän ystävällisesti kommentteja / aktiviteetteja!

Aktiviteetit / yhteydenottoja ennenkaikkea seuraaville tahoille:
- saarten /kaupungien saarivahdeille
- merivartiostolle
- poliisille
- venelehteen
- jne

Äänestä

Miksi on tarina lopahtanut Jakomäen Princess 56:n häirikköpaviaaneista?

Miksi on veisuu loppunut Jakomäen T-laiturin länsipään möhömaha/juoppolalleista ?

Oli niin mukava lueskella juttuja noista örisijöistä!

Olkaa hyviä ja kertokaa lisää juttuja noista irtolaisista, jotta tämä pitkä pimeä talvi ohitettaisiin nopeammin !!!

Häiriköt voi mielellään myös itse kommentoida, jotta saatais taas tosi riemukasta eloa tälle palstalle!

Äänestä
  • Älä kaveri hermostu.
    Kohta tulee venemessut ja kevät.

    Sitten tulee jo kohta paviaanitkin Kaunissaareen häiriköimään.

    On oikein ikävä noita paskahousuja.
    Saivat aikaan niin vireän keskustelun.

    Äänestä

Tästä Jakomäestä on jauhettu nyt niin paljon, että myös minun on pakko alkaa uskoa, että se on syvältä hanurista

Äänestä

Kommentoi aloitusta


kahden metrin peräaalto kirjoitti:

Alla käydyn ennätyksellisen kiivaan sananvaihdon tulos on masentava. Ei siksi että joku raasu hermostui kotimaisen laatumusiikin liiallisesta esiintymisestä sataman yössä, eikä siksi että merivartiosto ei korvaansa lotkauttanut ruikkupeppujen häirikkösoitoille. Vaan siksi että se kuvastaa suomalaista veneilykulttuuria raadollisimmillaan.

Jos porun aiheuttajana olisi ollut Teppo Kölinäkki sipoon kalkkirannasta, seitsenmetrisen bellansa kanssa parin kaverin ryydittämänä, kaikki olisi hyvin. Ammattivalittajakin olisi voinut yön tunteina kahista tuulipuvussaan paikalle ja naureskella hyväntahtoisesti jotta "hyvinhän sitä mahtuu tuollainenkin revohka juhlimaan bellassa, vaikka se nyt noinkin pieni on, peräti 2 jalkaa omaani lyhyempi". Maassa vallitsisi rauha ja ihmisillä olisi hyvä tahto. Mutta kun ei, kyseessä oli vene jonka arvo ylitti kaikkien muiden satamassa olleiden venhojen yhteenlasketun kauppa-arvon. Ja kun vielä sattui niin somasti että veneen ex omistaja (aivan, sekin mahdollisuus on olemassa ettei uusi omistaja ole rekisteröinyt jahtia vielä omiin nimiinsä) pelaa jääkiekkoa ja on muutenkin hemmetin mukava heppu niin sehän ei enään käy laatuunsa ollenkaan.

Suomessa on palattu aaltojen luokkayhteiskuntaan jossa hät'hätää kokoon kyhätyillä rahoilla aloitettu arvokas harrastus onkin saanut varjokseen kateuden, vesialueiden omavaltaisen omistamisen ja kyräilyn. Viha ei itseasiassa voi kohdistua häiriöön joka kerrassaan varasti 0.0001 tuntia kesän veneilyajasta, ei. Tuo juhliva kansanosahan ei haastanut riitaa, ei sotkenut paikkoja, ei oksennellut laiturille saati tehnyt tarpeitaan muualle kuin yhteen niistä lukuisista vessoista joita paikalla olleista veneistä löytyi. Varsinainen viha kohdistuikin liialliseen yltäkylläisyyteen, toisten nauttimaan hetken hauskuuteen ja kaikkeen siihen mitä ei itseltä sillä hetkellä löytynyt.

Jos rikos ei ole liian iso vene, se on ainakin sen aiheuttamat aallot jahdin liikkuessa kaikille yhteisillä vesialueilla. Merellehän ei aallot kuulu vaan jos Patrick P. Erärutku päätyi itselleen sopivaan ratkaisuun ostamalla uppoumarunkoisen vanhan fiskarin, tulee muidenkin päätyä moiseen ratkaisuun, vain siksi että perunankeittovesi ei läiky liedellä muiden veneilijöiden liikkuessa väylällä.

Vesijetit ovat saatanasta vain siksi että ne ovat useinmiten hyväosaisten leluja, ja kulkevat inhimillisesti katsoen aivan liian lujaa. Ainakin lujempaa kuin se oma purtilo. Jenkkiveneet ovat belsebuubin keksintöjä siksi että niiden konetehot ovat omaa kaksitahti wikströmiä suuremmat. Moottoriveneet ovat saastuttavia turhakkeita vaikka tutkimusten mukaan purjehtijoiden septipäästöt ovat tuhannesti saastuttavampia. Purjehtijat ovat muuten vaan sekundahurreja tai ilmaiskellujia.

Aivan sama mikä syy mutta pääasia on että pääsee ruikuttamaan.

Olisiko jo aika palata lama-ajan ihanuuteen jossa merellä kulkivat vain ne joiden takapuoli kesti moisen huvin pienen talouskriisinkin keskellä ?
vai olisiko oikea lääke mukavuuden löytymiseen se ettei oltaisi jatkuvasti nokkimassa muita milloin mistäkin syystä ? Itse kannatan jälkimmäistä.

Niin ja muuten, sen luokkayhteiskunnan pönkittäjiä ovat juuri merten proletariaatit, satamien uuskommunistit ja muut joiden kauna ja kateus luo varjon kaikkein aurinkoisimmankin veneilypäivän päälle... (ja tällä ei ole varsinaisen politiikan kanssa nyt mitään tekemistä)

T: edelleen väylällä jahtinsa plaanissa pitävä onnellinen veneilijä 20 vuoden kokemuksella ja loistavilla navigointitaidoilla. Kauniiden nuorten naisten ympäröimänä ja vain laatujuomia baarikaapissaan pitävä, jääpalakoneensa juuri huollattanut ei uusmediamenestyjä =)

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu