Kasvien määrä

Kustannus?

Montako kasvia tarvitaan perustettavaan akvaarioon, koko 120x45x40, reilu 200l?
Jos valitsen noita nopeakasvuisia, niin voinko ajatella ottavani vain sinne tänne (muutama taakse, pari keskisvivuille ja eteen jokunen pieni) ja että ne leviävät. Miten nopeasti? Ja mistä voisi tilata edullisesti?

1

170

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • flgkgkekjg

      Aika epätarkka kysymys. Voit ostaa kerralla akvaarion täyteen kasveja tai sitten ostaa vain muutaman ja odottaa että ne kasvavat ja leviävät koko akvaarioon. Leviämis ja kasvuvauhti on ihan kasvista kiinni ja siitä paljon kasveilla on valoa ja ravinteita käytössä. Hankit sitten paljon tai vähän kasveja kannattaa etukäteen perehtyä siihen mitä kasvit vaativat kasvaakseen ettei kasvit kuole muutamassa viikossa kun olet ne akvaarioon hankkinut.

      Halvimmalla saat kasvit toisilta harrastajilta. Kun kasvit kasvat hyvit harvennettavaa tulee parhaimmillaan ämpärillinen viikossa. Jotkut harrastajat antavat kasveja ilmaiseksi tai puutävät niistä nimellisen korvauksen. Käy Aqua-Webissä katsomassa mitä on tarjolla.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Kuolemanrangaistus

      Mielestäni kuolemanrangaistus on väärin kaikissa tilanteissa. Vaikka joku olisi murhannut 10 ihmistä, hänen surmaaminen
      Laki ja rikos
      126
      7130
    2. Miksi persut eivät häädä mamuja pois Suomesta?

      Sitä vartenhan persut äänestettiin valtaan. Nyt valta on persuilla. Mamut nostaa työttömyyskorvauksia. Persut huutaa mam
      Maailman menoa
      90
      4937
    3. Riikka Purra ei estä tehomaksun käyttöönottoa

      Sähkön hinnoittelua koskevan määräyksen on määrä astua voimaan vuoden 2029 alusta, Energiavirastosta kerrotaan. Määräyk
      Maailman menoa
      73
      3791
    4. Sinä olet minun forEver

      Sinä olet minun sielussain, sydämessäin, huulillain, sinä olet ain, Sinä olet vieressäin, kainalossain, sylissäin, ain,
      Ikävä
      27
      3024
    5. Sanna Marinille pedataan paluuta pääministeriksi?

      Näyttäisi mylly lähteneen käyntiin nyt toden teolla. Nykyiset oikeistodemarit haukutaan vasemmistodemareiden toimesta ni
      Maailman menoa
      45
      2596
    6. Jos kaikki lopulta kuolevat, onko edes pahimmillakaan rikoksilla mitään väliä?

      Kaikki kuolevat lopulta. Siksi ihmisten tekemillä rikoksillakaan ei lopulta ole mitään merkitystä. Joidenkin mielestä t
      Filosofia
      28
      1989
    7. Mies joka vetäytyy osoittaa teoillaan

      Ettei halua olla tekemisissä. Mies joka ei vastaa viesteihin, ei halua sua. Mies joka jättää sut epätietoisuuteen, ei
      Ikävä
      209
      1515
    8. Martinan prinsessahäät peruuntui

      Seiska uutisoi Kauneus ja Terveyslehden artikkeliin perustuen mihin nämä häät kosahti.
      Kotimaiset julkkisjuorut
      325
      1334
    9. Nainen, kaiken aikaa olin yläpuolella

      Ja olen edelleen kaiken yläpuolella. Ja niin on aina oleva. :/
      Ikävä
      167
      1133
    10. Vakavasti psyykkisesti sairas on pakkohoidossa - Ja asuu silti kotona

      Miten käy, kun vakavasti psyykkisesti sairas "hoidetaan" kotona? Norjassa psyykkisesti sairaiden vuodepaikkojen määrä on
      47
      1126
    Aihe