Mitä apua olette saaneet ientulehtukseen? Itselläni on takahampaan ikenessä ja vuotaa verta aina hampaita harjatessa. Hammaslääkäriin en pääse, kun jonot on niin hirveät, että pääsisin aikaisintaan ensi kesänä (mitä se sitten enää haittaa). Pelottaa hiukan, että mitä vaaraa tästä on raskaudelle.. Nyt on menossa 14 6 rv.
Ientulehdus
4
1047
Vastaukset
- ........
Kerääntynyt ja kovettunut plakkihan aiheuttaa ientulehdusta, --> tulee hammaskiveä joka ärsyttää ienrajaa. Sitä ei yleensä itse saa pois, vaan täytyy hammashoitajan "rapsutella" se pois.
Mutta raskauden aikana ientulehdus on herkempi syntymään ihan vain huonommasta harjauksesta johtuen, jolloin plakki on ärsyttämässä ientä.
Voisit yrittää harjata huolellisesti ko.hampaan alueen, ja hammaslankaa käyttämällä saa hyvin ientaskutkin puhdistettua.sinnehän pöpöt pesii.
Hiukan on sellaista tietoa minulla ettei hoitamaton ientulehdus ole hyvä sikiöllekään. Koska tulehdusta aiheuttavaa bakteeria kulkeutuu elimistöön. josta vauvakin voi saada osansa. Esim. (sydänvikasilla pitäisi olla hampaat kunnossa,tästä syystä, koska sydänlihakselle ei tee hyvää bakteerit.)
Ja jostain olen lukenut että se voi aiheuttaa ennenaikaista synnytystä.Mutta tässä saattaa olla jo kyse sitten paljon pitem´pi aikaisemmasta tulehsuksesta ja pahemmasta.
Eli siis tehosta puhdistusta, yritä saada tulehdus kuriin, jos ei oireet katoa, niin varaa aika hammashoitajalle,nekin tekevät hammaskiven poistoa, niille saa ajan yleensä pian. - lilli
Mutta eikös raskaana olevat pääse jonon ohi? Minulla on sellainen mielikuva, että hoito on kyllä maksullista nykyään, mutta pääsisi jonojen ohi... tosin eihän hammaslääkäri ientulehdukselle kai voi mitään tehdä, mutta kai sieltä neuvoja saa mikä voisi auttaa.
- ..........
olen samaa mieltä että jonon ohi pitäisi päästä.
Ja kyllä hammalääkärissä voidaan ientulehdusta hoitaa,juuri sillä että hammaskivi poistetaan ärsyttämästä ienrajaa. (sitä ei itse saa pois) - Laura
Nykyään ei jonojen yli kotikaupungissani pääse. :( Neuvolan täti kehotti kääntymään yksityisen puoleen. Kela kuulemma korvaa osan hinnasta.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Riikan kukkaronnyöri on umpisolmussa
Kulutus ei lähde liikkeelle, koska kansalaiset eivät usko, että: – työpaikka säilyy – tulot eivät romahda – talous ei h52742Jos vedetään mutkat suoraksi?
Niin kumpaan ryhmään kuulut? A) Niihin, jotka menevät edellä ja tekevät? Vai B) Niihin, jotka kulkevat perässä ja ar1062571Tanskan malli perustuu korkeaan ansioturvaan
Ja vahvoihin työllisyys- ja kotoutumispalveluihin. Suomessa Riikka on leikannut juuri näitä: palkkatukea, työttömyysturv172291Vain vasemmistolaiset ovat aitoja suomalaisia
Esimerkiksi persut ovat ulkomaalaisen pääomasijoittajan edunvalvojia, eivät auta köyhiä suomalaisia.461875- 321453
Anteeksipyyntöni
Jätän tähän anteeksipyyntöni sinulle, koska en voi sanoa sitä missään muuallakaan. Pyydän anteeksi, jos purkamani tuska141443- 1771163
Sydämeni valtiaalle
En täältä aio asioita kysellä. Haluan tuoda tiedoksesi, että pohjimmiltani en ihmisiä tahdo satuttaa ja ajattelen muiden1011144Persu ajoi autoa
Ajoi lapsen yli https://www.iltalehti.fi/kotimaa/a/597a7468-3d1d-455e-bed2-21c1efc31ac1201063Oletko tyytyväinen
Tämän hetkiseen tilanteeseenne? Odotatko, että lähennytte vai yritätkö päästä yli ja eteenpäin?81948