Hei, olisin kiinnostunut tietämään miten asumistuen tarkistaminen tulee hoitaa seuraavassa tilanteessa: menee töihin kuun lopussa ja ensimmäiset palkat tulee syyskuun lopussa. Keskipalkka töissä sellainen että asumistukea ei välttämättä tulojen perusteella saa ollenkaan.
Missä vaiheessa tulee tehdä välitarkistus? Meneekö jokatapauksessa syyskuun as.tuki takaisinperintään vai katsotaanko vain että lokakuun alusta ei oikeutta asumistukeen ole?
Miten siinä tilanteessa asumistuki hoidetaan jos tulot vaihtelee merkittävästi eri kuukausien aikana tyyliin 500e 1500e 700e jne. Voidaanko asumistuki hakea takautuvasti ko. kuukausille vaikka erikseen (kun oikeat palkkatulot tiedossa).
Kiitos vastauksista jo etukäteen. :)
Töihin meno ja asumistuen tarkistaminen
2
592
Vastaukset
- Kas tällä tavalla
Sinuna tekisin asumistuen tarkistuksen välittömästi, niin ei ainakaan tule liikamaksua ja takaisinperintää! Kela ottaa omansa aina, vaikka vuosien perinnällä..!
- 5548568
http://www.kela.fi/yleinen-asumistuki_asumistuen-tarkistaminen
"Jos ruokakuntaan kuuluvalla henkilöllä ei ole säännöllisiä tuloja, vaan tulot vaihtelevat kuukausittain tai kausiluontoisesti, hänen kuukausitulonsa arvioidaan Kelassa keskiarvotulona seuraaville 12 kuukaudelle. Keskiarvotulo lasketaan niiden tulojen perusteella, jotka ruokakunnan jäsenen voidaan arvioida saavan tulevan vuoden aikana."
http://www.kela.fi/tulot-ja-omaisuus_tulot
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Suomen kansa haluaa Antti Lindtmanista pääministerin
Lindtman on miltei tuplasti suositumpi kuin etunimikaimansa Kaikkonen. Näin kertoo porvarimedian teettämä kysely. http2434203Vain 21% kannattaa Lindtmania pääministeriksi
se on selvästi vähemmän kuin puolueen kannatus, mites nyt noin?1182661Miten löydän sinut
Ja saan sanottua kaiken mitä haluan sinulle kertoa? Ja kuinka kuuntelisit minua sen hetken? Kuinka voin ilmaista sen mit412412Vaikea tilanne
Hieman kolkuttaa omatuntoa, kun on osoittanut kiinnostusta väärää naista kohtaan. En ymmärrä miten toinen on voinut te1161466Yöllinen autolla kaahari Heinolan seudulla
Asukkaita häiriköivän nuoren herran autokaahaus keskustelu poistettu, onko jokin hyvävelijärjestelmä käytössä ?811462- 481189
- 781107
- 45976
- 59973
Julkinen sektori on elänyt aivan liian leveästi yli varojensa!
Viimeisen 15 vuoden aikana julkisen puolen palkat ovat nousseet n. 40%, kun taas yksitysellä sektorilla vain n. 20%. En171941