Pressukatos

Pentti-eno

Heippa. Tarkoituksenani on rakennella syksyn mittaan uusi pressukatos paatin päälle. Olen aatellu tehdä sen "väliseinätolpista" eli 39*66 kertopuupalkeista, kun ei oo mitään mahdottoman kalliita ja ovat mittatarkkoja.
Mahtaisiko jostain löytää sopivia kulmakappaleita? Olen kattellu Motonet/Biltemalinjalta valmiita teräksestä tehtyjä, mutta ovat kovasti väljiä, kun ovat tarkoitettu isommalle puutavaralle.

7

785

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • sisarenpoika

      Valmiita on 2x2:lle ja 2x4:lle. Niistäkin saa ihan toimivan katoksen.

    • särki570dc

      Mä tein viimesyksynä "kaarihallin" rimoista. Toimii, Vuosien mittaan ollu kaiken laisia virityksiä, tää on ehdottomasti paras tähän saakka, kestää tuulet ja lumet .

      http://www.puuvenekorjaamo.net/projektit/vk.htm

      näyttää monimutkaiselta tehdä noita kaaria mutta ei se loppujen lopuksi olekaan, kunhan alkaa töihin vaan. Nopea ja helppo purkaa ja kasata.

      • 10x4 metriä

        Minä tein tuollaise 3 vuotta sitten. Pirun hyvin on kestänyt eikä pysy lumet katolla.


    • 4564566

      Me aiotaan kokeillaan muoviputkesta, kulmia saa joka lähtöön kuulemma etolastakin ja putkia. Naapuriveneilijä ainakin kehui sitä..

      Veneen päälle siis harjakatonrunko pressulle, ei mitään hallia vaan vain katos
      jonka päälle pressun kätevästi. Koitan muistaa palailla asiaan sitten että
      miten meni tämän homman kanssa.

    • Pentti-Eno

      Mä olen aatellu tehdä kans ihan vaan harjakattorungon, siksi kysyin tuolle kertopuutolpalle. Kakkosnelosesta tekemällä tulee auttamatta painava, ja kakkoskakkosesta suhteessa heikko.
      Noi Exelin putket kiinnostaa kans, mutta käsittääkseni putki on aika arvokasta. Väliseinätolpat ei maksa kuin pari euroa metri, riippuen vähän, minkä pituisia tolppia on hankkimassa.
      Kaarihalli on tietty paras säilytyshalli, mutta kun se tarvii tehdä ulottuun maahan asti. Minun säilytyspaikka on aika reilusti viettävä, joten kaarihallin vaaterointi on suht hankalaa. Jos tekis kunnon anturasysteemin sille, niin sitten olisi helppoa, mutta miten mahtaa rakennustarkastaja suhtautua?
      Yksi vaihtoehto on tietenkin alumiiniputkikehikko, mutta se on kaiketi kaikkein kallein.

      • Bossu

        Täällä Paraisilla puurunkoinen halli katsotaan aina pysyväksi ja rakennusluvanvaraiseksi. Metalliputkista kyhätty taas on väliaikainen eikä siksi tarvitse lupaa. Kannattaa soittaa tarkastajalle, saattaa nimittäin tulla hallille pari tonnia lisähintaa tai voi joutua sen purkamaan, jos joutuu tarkastajien hampaisiin.


    • Ääni kaarihallille. Olen käyttänyt sitä jo monta vuotta. Tein omani 22x100 laudasta ja 2x4" lankut ovat välipalikoina. Halli on 11 metriä pitkä ja 4 m leveä. Korkeutta nelisen metriä. Mallinsin kaaret ensin Cadilla ja tein jigin pihalle, Viikon iltoina taivuttelin kaaret ja vein rantaan. Millään myrskyllä ei ole antanu periksi milliäkään ja on suhteellisen nopea pystyttää.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mitä sanoisit

      juuri nyt kaivatullesi jos uskaltaisit/kehtaisit?
      Ikävä
      190
      1955
    2. Mitä hyvää

      Mitä hyvää hän on tuonut elämääsi?
      Ikävä
      113
      1053
    3. Mikä teidän jutussa on ongelmana?

      Missä meni pieleen?
      Ikävä
      109
      1025
    4. Koillis motor

      Kyllä on mennyt palvelu alas ku lehmänhäntä, sovitut asiat ja luvatut soitot pitää hoitaa eikä tehä oharia, täysin tumpa
      Suomussalmi
      20
      747
    5. 52
      694
    6. Kauhavan häiriköijistä

      Juttua Iltalehdessä. Pakko sanoa että noi nuoret on kyllä ihan pimeitä. Putkin peltoja jupksevat kiusaamaan kun ei tietä
      Kauhava
      30
      611
    7. ABC: n kahvilan uusi nimi matkimalla

      Kahvia ja virvokkeita myytiin aikoinaan ÄKKI-VANNIN KAHVILASSA Haapavedellä ja paikalliset sanoivat sitä haussia "Tuhann
      Haapavesi
      42
      598
    8. Kylillä ei ole näkynyt? Missä luuraat nainen?

      Olisit soittanut mulle nainen. Oltais voitu nähdä vaikka laavulla. Miksi pelkäät minua? Eihän siinä ole mitään järkeä. m
      Suhteet
      174
      546
    9. Tehdäänkö tänään toiveista totta?

      Poikkea tänä illasta siinä lähellä ja annetaan silmien puhua ja sen jälkeen puhu sinä lopulta mitä ajattelet..
      Ikävä
      45
      528
    10. Auto ajoi päälle?

      Ja pakeni luin iltapäivälehdestä. ! Ken on kuski joka tuollee teki
      Kuusankoski
      9
      482
    Aihe