kauhea siporex

Miksi tällaista materiaalia kuin siporex saa käyttää laillisesti ? Aivan olematonta "kanankakkaa". Olen vuokralla teollisuushallissa, joka on ko materiaalista rakennettu. Mikään ei pysy seinissä ilman että ensin kiinnittää puuta tueksi. Esim lavuaarit ja kylmävesivaraaja tippuneet alas itsellään, kun kiinnitys ei pidä. Puhumattakaan monesta vielä kevyemmästä tavarasta. Poratut reiät ovat hetikohta kolme kertaa suuremmat kuin alussa ja jos seinään jokin kevytkin esine törmää, on siinä välittömästi reikä. Ihan hullua !
6445
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 6

Vanhimmat

Siporexia saa käyttää laillisesti koska se täyttää kaikki laatuvaatimukset. Jos kiinnitykset suunnitellaan oikein niin ei siinä mitään ongelmaa tule.

Äänestä

Huvittavaa on, että Siporex-talot ovat "kivitaloja" :D

Äänestä
  • Kevytbetoni tehdään vedestä, hiekasta, sementistä ja kalkkikivestä. Siihen lisätään paisuvaisainetta joka tekee siitä huokoista, eli samalla kevyttä ja eristävää. Materiaalit ovat siis kiviainesta (samat kuin teräsbetonissa), eli kivitalohan siitä tulee... Loistava tuote. Helppo käsitellä, muokata ja kevyt nostella. Paras tuote kivitaloon!

    Äänestä

Siporexiin, eli kevytbetoniin on rautakaupassa omat kiinnikkeet ja proput, aivan kuin puulle, teräkselle, kipsilevylle, kevytsoraharkolle ja betonillekin on omansa. Raskaat kiinnitykset kannattaa tehdä injektiomassakiinnitksellä... Pysyy varmasti kaapit ja lavuaarit. Ei kannata siis hölmöillä.

Äänestä
  • Juuri näin. Nuo aloittajan "kolme kertaa suuremmat reiät" ovat juuri niitä tilanteita joissa on vain hurautettu poralla jonkinlainen reikä seinään ja siihen ehkä joku heppoinen muoviproppu perään ja kuviteltu painavan kaapin tai lavuaarin pysyvän sillä seinässä, onhan seinä sentään "kiveä". No ei pysyisi mokomalla betoniseinässäkään joten ei pysy Siporexissakaan.

    Äänestä

  • KokemusK kirjoitti:

    Juuri näin. Nuo aloittajan "kolme kertaa suuremmat reiät" ovat juuri niitä tilanteita joissa on vain hurautettu poralla jonkinlainen reikä seinään ja siihen ehkä joku heppoinen muoviproppu perään ja kuviteltu painavan kaapin tai lavuaarin pysyvän sillä seinässä, onhan seinä sentään "kiveä". No ei pysyisi mokomalla betoniseinässäkään joten ei pysy Siporexissakaan.

    Haluatko avata hieman tuota teoriaa, ettei propulla pysy betonissa tavara kiinni? On muutaman vuoden ollut, mutta pitääkö täsäs huolestua, että kohta tippuu?

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


älytöntä kirjoitti:

Miksi tällaista materiaalia kuin siporex saa käyttää laillisesti ? Aivan olematonta "kanankakkaa". Olen vuokralla teollisuushallissa, joka on ko materiaalista rakennettu. Mikään ei pysy seinissä ilman että ensin kiinnittää puuta tueksi. Esim lavuaarit ja kylmävesivaraaja tippuneet alas itsellään, kun kiinnitys ei pidä. Puhumattakaan monesta vielä kevyemmästä tavarasta. Poratut reiät ovat hetikohta kolme kertaa suuremmat kuin alussa ja jos seinään jokin kevytkin esine törmää, on siinä välittömästi reikä. Ihan hullua !

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu