Navigaattorit, PARAS ÄÄNI OHJAUS???!!!!????

Wilma79

Hei!

Olen autoilun aloitteleva tyttönen ja autoilua helpottaisi kummasti, jos olisi hyvä navigaattori!!!

Mikä olisi siis riittävä/edullinen ja hyvä?

Vaatimuksia olisi:
1)SELKEÄ ÄÄNI OHJAUS siis, että neuvoo riittävän aikaisin kääntymään eikä just viime hetkellä!!!
2) SUOMEN KARTTA TÄYSIN RIITTÄVÄ. Päivityksistä en ymmärrä mitään, mutta että niitä saisi jostain edullisesti tai ilmaiseksi.
- HELPPO KIINNITTÄÄ
-HINTA JA LAATUSUHDE KOHDALLAAN. JOS VOISITTE KERTOA MERKKEJÄ JA MALLEJA NIIN ALAN METSÄSTÄMÄÄN:)

AUTTEKEE!!!!KIITOS!!!!

11

713

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Vaihtoehto

      Nokian älypuhelimissa on Here-ohjelma, joka on navigaattori.

      • Wilma79

        En omista älypuhelinta..ihan perus mummo luuri:)


    • kaikilla pärjää

      Kaikki navit pystyy tuohon. Mitä kalliimpi niin enemmän toimintoja ja jopa valita opastajan äänen jne. Suuri näyttö helpottaa, sillä sitäkin joutuu katsomaan hankalimmissa paikoissa, pelkkä ääniopastus ei aina riitä.
      Autosi lasi ja etäisyys vaikuttaa jonkin verran kiinnitykseen, niitä pitää vaan tutkia ja miettiä mikä kiinnitys sopisi autoosi parhaiten.

    • Omppu5

      Hanki kunnon älyluuri,saat sen mukana kunnollisen navin ja paljon muutakin,niitä on turha pelätä. Itselläni on iPhone 5 ja vaikka siinä on jo tehtaalla laitettu Ompun oma navi,asensin siihen juuri Tom Tomin Nordic-kartoilla olevan oikean navigaattoriohjelmiston,hintaa naville tuli 40€ ja ikuiset kartat Suomenkielisillä valikoilla. Nyt autoa vaihtaessani en enään asentanut siihen vanhaa Tomppaani,jossa ilmeni jo vuoden jälkeen akku ongelmia. Muuten Tomppakin on ihan hyvä peli ja myös Ompussani hyvä karttaohjelmana,akut ovat aiemmissa malleissa olleet ainakin ongelma niissä.

      • Wilma79

        Olen syntynyt väärälle vuosikymmenelle, en halua älypuhelinta. Mitä tomppaa suosittelisit tai mikä tomppa sulla on ollut?


      • Omppu5
        Wilma79 kirjoitti:

        Olen syntynyt väärälle vuosikymmenelle, en halua älypuhelinta. Mitä tomppaa suosittelisit tai mikä tomppa sulla on ollut?

        Itselläni oli ja on edelleen (tosin laatikossa) 720 Go,jossa on bluetooth-ominaisuus,jolloin voi olla puhelimeen yhteys ajon aikana eli toimii handfreenä lainkin mukaan sallitusti. Se oli aikoinani ostopäätöksessä kriteerinä. Laite itsessään on kartoilaan ym. aivan hyvä ja kelvollinen,vain huono akku-teknologia pilaa laitteen käyttöä. Tosin itselläni oli telineessä autossa ja jatkuvassa virrassa auton käytön aikana,mutta olen kuullut että kaikilla tämäkään ei auttanut laitetta enää toimimaan. Nykytompan akuista en osaa sanoa mitään,oma laitteeni taitaa olla ostettu joskus 2007 tai 2008.Ohjelmisto on kelvollinen arkikäyttöön ja suomenkielinen,niin varmaankin on muillakin valmistajilla kylläkin. Makuasioita paljonkin nämä navit ovat.


    • Kaavat kangistuu

      "Wilma79"
      "Olen autoilun aloitteleva tyttönen"
      "Olen syntynyt väärälle vuosikymmenelle, en halua älypuhelinta."
      => Ristiriitaista!

      Olen syntynyt 50-luvulla ja minulla on älypuhelin. Monella muullakin ikäiselläni on ja sitä käytetään muuhunkin kuin soittamiseen tai tekstailuun.
      On mulla myös navigaattorina Tom Tom 630 GO, jota käytän ja jota ei enää valmisteta.

      • Wilma79

        KIITOS!!!!


      • Wilma79

        KIITOS!!!!!


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Riikan perintö: ennätysvelka, ennätystyöttömyys ja ennätysverotus

      Tavallisen keskituloisen suomalaisen verotus on kireintä vuosikymmeniin, ja ensi vuonna palkansaajien käteen jää vieläki
      Maailman menoa
      218
      3654
    2. Mies, näen sinua hetken

      ja olet mielessä ikuisuuden. Toisia näen ikuisuuden ja he eivät jää mieleen hetkeksikään. Muistan jokaisen kohtaamisen
      Ikävä
      14
      3529
    3. Riikka Purra on ihana, jämpti

      Hän yrittää saada Suomen taas kuntoon. Sanoo asiat suoraan, eikä piiloudu kapulakielen taakse. Riikan kaltaisia päättä
      Maailman menoa
      91
      2618
    4. Antti Lindtman kiitti valtiovarainministeri Purraa

      Ministeri Purra kertoi ottavasa vastuun EU:n alijäämämenettelyyn joutumisesta. Hän myös sanoi tietävänsä, että Lindtman
      Perussuomalaiset
      12
      2199
    5. Henkilökohtaisia paljastuksia Dubaista - Kohujulkkis Sofia Belorf on äitipuoli ja puoliso!

      Tiesitkö, että Sofia on äitipuoli ja rakastava puoliso? Sofia Belorf saa oman sarjan, jossa seurataan hänen Bling Bling
      Kotimaiset julkkisjuorut
      60
      2170
    6. Suomalaisten enemmistö on (ateisteja / fiksuja / sosialisteja)

      Tai jokin noiden yhdistelmä, koska S-ryhmän markkinaosuus päivittäistavarakaupasta on yli 50 prosenttia.
      Maailman menoa
      11
      1919
    7. Sorsa: kuvaputki - Lipponen: kaasuputki - Marin: ryppyputki

      Nuo kolme demaria ovat poikkeuksia Suomen poliittisessa historiassa. Ovat ainoita, jotka ovat kyenneet nostamaan puolue
      48
      1745
    8. Mitä ajattelet

      Siitä henkilöstä jota kaipaat? Sana vapaa!
      Ikävä
      90
      1601
    9. Kenen luo menisit nyt

      jos se olisi mahdollista?
      Ikävä
      84
      1233
    10. Mikä kaivatussasi

      kolahti? 💥
      Ikävä
      72
      1163
    Aihe