Oon nyt vasta kutosella mutta mua ahistaa tää aihe. Täs pari syytä miks:
- Pelkään mennä yksin linkoilla(koska oon nolannu itteni nii monesti linkoissa)
- mun lähellä ei asu ketään joka olis ees tsäässejä samalle luokalle.
Kaikki mun kaverit menee siis ruotsalaiselle luokalle KAIKKI (tanssista, koripallosta yms.)
- Kaverini pyysi että voisinko minä jäädä hänen kanssa normaalille luokalle. noh haluaisin mennä mutta kaikki muut menee ruotsiluokalle.
- Mun sisko on silloin 9 luokalla.
- Mun sisko sano et oli toivonu sen kaverii mut ei ollu päässy, niin musta tuntuu et me ei päästä mun kaverin kaa samalle luokalle, ja joudun yksin jollekkin randolle luokalle.
- Oon ollu samalla luokalla 6vuotta ja oon tosi kiintyny siihe luokkaan.
- Toki yks vaihtoehto olisi että meen ruotsiluokalle ja nään kaikki mun kaverit siellä, mutta ei se ruotsi hirveesti nappaa.
Pliis auttakaa mua, muo yhtäkkii rupes ahistaa tää aihe ja tärisen vaan ja menetän yöunia
Yläaste ahdistaa?
3
161
Vastaukset
- Döppidöö
Onhan sinulla sitten kai se yksi tuttu kaveri normaalilla luokalla? Vähän nihkeää ruotsiluokalle mennä jos ei nappaa, vaikka ymmärrän kiusauksen kun kaikki tutut sielä. Usein yläasteelle siirtyessä luokalla on muitakin kenellä ei ole tuttuja ryhmässä ja heistä voi helposti saada kaverin. Miksipä ei valmiisiin kaveriporukoihinkin voisi liittyä, vaikka se tietenkin on hankalampaa. Ilman kavereita yläaste on rankka kokemus, mutta siitä selviää niinkin. On onneksi vain sen muutaman vuoden, ala-asteeseen verrattuna lyhyt pätkä. Joten miten vain päätät tehdä, se ei ole maailmanloppu. Elämä jatkuu, älä ressaa liikaa :) Parastahan on jos saisit jonkun opettajan kanssa jutella asiasta ja kysäistä onko mahdollista vaihtaa koulua kuinka helposti, jos tulee yksinäistä vaikka normaaliluokalla tai ruotsi käy liian rankaksi. Ainakin kiusaamisen ym. takia voi vaihtaa koulua.
- rohkeestivaa
Huh osaan samaistua täydellisesti sun tilanteeseen, muistan kuinka kauheeta oli aatella yäastetta, ja kuinka pelottavaa se oli käydä tutustumassakin. :D Muuutta: todellisuus on tämä, siellä lakkaa olemasta jänskää ja ehdit kyllä tympiintyäkin koko paikkaan. Varmasti saat kavereita ja linja-autollakin on ihan helppo kulkea, kun siihen tottuu.Ei menneisyyden nolouksilla oo mitään merkitystä enää, voit ottaa oppia niistä ja unohtaa ne, jos ne ahistaa. Mitä ihmeen haittaa siitä on et sun sisko on siellä? eiks se oo just kiva että on joku tuttu naama siellä :)
Joka tapauksessa onnea ylä-asteelle, kyllä sieltä hengissä selviää, kaikki pelottelutarinat oli mun tapauksessa ainakin täyttä pötyä. Kyllähän siellä joku hömelö saattaa mokkeriks nimittää, mutta ei haukku haavaa tee. :3- auon päätä
Miksi sinulla on ylä viiva aste? Ala-aste kirjoitetaan viivalla koska muuten ois "alaa ste" ja yläaste on normi yhdyssana.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 1087841
Siekkilässä ajettu ihmisten yli- mitä tapahtui? Länsi-Savo ei ole uutisoinut asiata
Manneja, vaiko matuja?1246198- 835247
- 1414593
Alavuden sairaala
Säästääkö Alavuden sairaala sähkössä. Kävin Sunnuntaina vast. otolla. Odotushuone ja käytävä jolla lääkäri otti vastaan113250- 623054
- 582968
Törkeää toimintaa
Todella törkeitä kaheleita niitä on Ylivieskassakin. https://www.ess.fi/uutissuomalainen/8570818112482- 612457
Hei........
Pelkkä sun näkeminen saa mut hymyilemään pitkin iltaa. Oot niin 🤩😘 Edellinen poistettiin.562086