Tuulimyllyjä syrjäkylille!

Vihreä Vitskusta!

Ei tuulimyllyistä haittaa ole, näillä elvytetään maaseutua!

14

332

    Vastaukset 14

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Perehdyppä asiaan!

      Kehottaisin perehtymään hieman asiaan, jotta teillä arvoisa rouva tai herra, kuka lienetkään olisi edes jonkinlaista tietopohjaa siitä mitä näille sivuille kirjoittelette. Hölmöläisten hommaa koko tuulimylly villitys, sanompahan vaan. Mielenkiinnolla odotan koska suljette torpastanne energiaa tuhlaavat ikkunat ja alatte kantamaan säkillä valoa sisälle?

      Suomen olosuhteissa tuulimyllyt eivät kykene kuolettamaan edes investointikustannuksiin sijoitettua pääomaa elinkaarensa aikana, saatikka sitten että ko. energiamuoto tuottaisi "viivan alle" euroja. Suomen olosuhteissa tuulimyllyn vuotuinen tehollinen toiminta-aika on arviolta n. kaksi kuukautta. Toistan, 2 kuukautta. Tykkänään toinen juttu olisi jos asuisimme esim. Hollannissa. Siellä on sellaiset tuuliolosuhteet, että tuulienergialle saadaan kannattavuutta. Meillä on hyödyntämätöntä vesivoimaa pilvin pimein, varsinkin Pohjois-Suomessa. Miksi päättäjä eivät suuntaa elvytyspakettejaan tällaisiin hankkeisiin-käsittämätöntä!

      • tietoni lisääntyi

        Kirjoititpa asiaa. "Vilttihattujen" touhua koko tuulimylly homma.


      • kuntalais aloite

        Voisivatko päättäjät varata seuraavaan talousarvioon määrärahat tuulimyllyn rakentamiseksi Viitasaaren keskuntan alueelle? Tuulimyllyn nimeksi ehdotan "Irja Röntynen". Nimiehdotustani perustelen sillä, että röntynen on aktiivisesti kirjoitellut fiksusti mediassa Viitasaarelaisten asioita.

        Tuulimylly olisi järkevä sijoitus, koska luulisin että sille saataisiin Eu-tukea jopa 1000 euroa/mylly ja kunnan osuus olisi vain 13 miljoonaa euroa.


      • Edistystä kylille!
        kuntalais aloite kirjoitti:

        Voisivatko päättäjät varata seuraavaan talousarvioon määrärahat tuulimyllyn rakentamiseksi Viitasaaren keskuntan alueelle? Tuulimyllyn nimeksi ehdotan "Irja Röntynen". Nimiehdotustani perustelen sillä, että röntynen on aktiivisesti kirjoitellut fiksusti mediassa Viitasaarelaisten asioita.

        Tuulimylly olisi järkevä sijoitus, koska luulisin että sille saataisiin Eu-tukea jopa 1000 euroa/mylly ja kunnan osuus olisi vain 13 miljoonaa euroa.

        Kehitystä ei saa vastustaa.Nämäkin tuulimyllyt kuulemma tarvitsevat myös kuituverkkoa. Myllyt tuovat elämää syrjäkylille ja varsinkin kovaa melua nukkuville peräkylille. Myllyt ovat todella hienoja ja massiivisia rakennelmia ja sopivat kuulemma varsin hyvin pakettipelloille. Ei saa tätä hienoa hanketta kaataa, kertokaa tästä myös perussuomalaisille. Tehdään Mäntylästä todellinen tuulipuisto.


      • MÖKKILÄINE
        Edistystä kylille! kirjoitti:

        Kehitystä ei saa vastustaa.Nämäkin tuulimyllyt kuulemma tarvitsevat myös kuituverkkoa. Myllyt tuovat elämää syrjäkylille ja varsinkin kovaa melua nukkuville peräkylille. Myllyt ovat todella hienoja ja massiivisia rakennelmia ja sopivat kuulemma varsin hyvin pakettipelloille. Ei saa tätä hienoa hanketta kaataa, kertokaa tästä myös perussuomalaisille. Tehdään Mäntylästä todellinen tuulipuisto.

        Kyllä tuulimyllyt ovat upeannäköisiä. Mikä se tässä maalimassa kannattaa? Ei mikään. Jos EU antaa rahaa niin perskales viekööt, laitetaan Viitasaatella tuulemaan!

        Eipä sillä.... typerä juttuhan tuo valokuitukin olisi ollu, mutta persuille on mukava rähistä, heh. Suurin osa Keski-Suomen kunnista ja kaupungeista hylkäs valokuitu homman, johon olis saatu ilimasta EU tukkea. Kumma juttu sinällää. Ohan siinä ollu tietennii se huono puol että koko tulevien kymmenten aikana olis joutunna maksamaan liittymämaksuja jos siihe olis liittynnä ja kuitu olis rakennettu. Olis ainaki pitäny selevitteä että olko se kuuskaista luotettava virma.


      • Viksu Ville
        kuntalais aloite kirjoitti:

        Voisivatko päättäjät varata seuraavaan talousarvioon määrärahat tuulimyllyn rakentamiseksi Viitasaaren keskuntan alueelle? Tuulimyllyn nimeksi ehdotan "Irja Röntynen". Nimiehdotustani perustelen sillä, että röntynen on aktiivisesti kirjoitellut fiksusti mediassa Viitasaarelaisten asioita.

        Tuulimylly olisi järkevä sijoitus, koska luulisin että sille saataisiin Eu-tukea jopa 1000 euroa/mylly ja kunnan osuus olisi vain 13 miljoonaa euroa.

        Kannatan kuntalaisoloitettasi.


      • ELÄHÄ RESSOA

        Sanosi sinulle Perehdyppä asiaan että ei sitä teällä moaseuvulla tarvii nui viisaita oatella. Eihä sitä aina tarvii kaikkie asioihin kannattavuutta miettijä. Ohan ne tuulmyllyt korreita katella. Jos ei oo tuulta ni pyöritettää tuulmyllyjä sähkömoottorilla niinku joku tais mainitakkii. Moajussitkii ostel aekonnaa niitä nelveto rattoria pihhoihisa ja niitä ol mukava katella. Isännät kasvattelivat mahojaan syömällä kunnon tirripaistia, pirttiäkkii vilijeltii ahkerarasti josta emännättii ol hyvällä peällä. Sivukylillä käyvessä sai tulijaiseks potun korpikuusen kyyneltä mutta eipä oo enneä seh alan miehiä elossakkaa.


    • Eu rahhoo tiijossa!

      Kyllä niitä tuulmyllyjä pitäs rakentoa Viitasaarelle ainaki sen verran että simeneks asti. Hölmöläisten hommoaha se taitaapi olla koko ropeli sähkö, mutta soatasha sille varmaa Eu rahhoo! Eikait ne taija pyöriä kuin kaksi kuukautta vuojessa, mutta voisha niitä siipiä pyöritteä vaikka sähkömoottorilla lopun ajan vuojesta.

      • EI soitellen sotaan!

        Eikö Viitasaaren kaupungin kannattaisi palkata erilaisista energian tuotantotavoista tietävä, puolueeton asiantuntija luennoimaan luottamushenkilöille ja viranhaltijoille. Väittäisin, että teiltä tuskin löytyy riittävästi tästä spesiaali asiasta tietoa... halua tehdä päätöksiä kylläkin. Varoitan tässä uskomasta tuulimylly yhtiöiden PUOLUEELLISIA "asiantuntijoita". Ko. tuulimylly-yhtiöiden henkilöt "laulavat työnantajansa lauluja" ja taitavat nauraa hölmöille hankkeille nurkan takana itsekin.

        Tässäkin asiassa näyttäisi käyvän kuten valokuitu-asiassa, että Viitasaari on jälleen kerran nousemassa ns. perse edellä puuhun. Minulla on ollut elämäni aikana tilaisuus istuskella luennoilla, joissa mm. lisensiaatit ja tohtoreiksi väitelleet henkilöt ihmettelivät miksi Suomessa ei hyödynnetä vesivoimaa. Ko. asiantuntijoita tiedonjanoisena ja asiasta kiinnostuneena kuunnellessani, ei voinut olla käymattä selväksi, että tuulivoimalla tuotetulle sähkölle ei löydy järjellistä selitystä Suomen tuuliolosuhteissa.

        Huom! Nyt ollaan Suomessa eikä esim. Hollannissa. Ja jos otatte kartan kauniiseen käteenne ja katsotte maantieteellistä sijaintiamme, niin huomaatte että sijoitumme vielä melkolailla keskelle Suomea. Miettinette itsekin maalaisjärjellä tuuliolosuhteitamme ja tuulimyllyjen hyötysuhteita! Ajelin meneenä viikonloppuna Vaasassa. Tulin laittaneeksi merkille, että merenrannalle sijoitettu tuulimylly seisoi asennossa kuin tinasotilas, propeli pysähdyksissä. Miettinette!


      • vihdoinkin elämää

        Kyl meilläkin on oikeus eu-tukkiin kun venäjäkään ei maitoa ennee osta. Mil myö sitten eletään. Saataishan myö ees siemenrahoja. Luvattiinhan vielä hyvät vuokrarahatkin maatilkustamme myllyjen alle.
        Viljookaan ei pelloilta mihinkään tarvita. Antakee edes tuulimyllyjä meille. Meijän tiluksien ohi ei ennee kule kuin ulkomaalaisia marjanpoimijoita. Myllyt toisivat ainakin töllistelijöitä, oikein turistirysän.


    • sanasepot liikkeelle

      Nykyään kun on muotia mm. kaikenlaiset yritysten nimenmuutokset, joista vimeisin lieneen itella joka muutti nimeään Posti Groupiksi. Mielestäni Viitasaaren nimimuutoksesta kannattaisi käynnistää ideakilpailu? Sopiva nimi pitäisi viitata jotenkin tuulimyllyihin, tuulipuistoihin tai johonkin muuhun, jonka ehdottaja näkee parhaaksi. Tässä olisi todellinen ideakilpailun paikka! Jess! Tehkää kuntalaisaloite!

    • Humpuukia, Rompoolia

      Suomenniemeä viimepäivinä kierrellessämme, katselimme ja ihmettelimme pysähdykssä olevia tuulimyllyjä. Tuli vaan mieleen, että paljon pääomaa on sijoitettu tuottamattomaan kohteeseen. Kuka lie kustantanut? Me kaikki ihmiset tietenkin ketkäs muut. Näitäkö tarvitaan viitasaarella? Muistakaat valtuutetut, että ette laita euroakaan kaupungin rahaa tällaisiin hömpötyksiin!!!

    • tyyntä on

      täyttä humbuugia koko tuulitouhu.

    • dfr

      ghj

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Tässä ovat Elämäni biisi vieraat lauantai 19.9. - Yksi vieras on kohuttu TTK-juontajaehdokas

      Elämäni biisi vieraslista on harvinaisen mielenkiintoinen lauantaina. Mukana myös kohuttu TTK-juontajaehdokas, josta ei
      Tv-sarjat
      20
      1334
    2. Mies joka on oikeasti kiinnostunut

      Ja näkee sut pitkäaikaisena kumppanina, siirtää vaikka vuoria selvittääkseen asiat eikä ota pienintäkään riskiä menettää
      Ikävä
      133
      1241
    3. 64
      1230
    4. Mikä sun salaisuus on,kun näytät niin nuorelta..

      Vaikka oot jo noin vanha!?
      Ikävä
      108
      1215
    5. Kunnanhallitus

      Miten käy täällä vuosia tuomioita jakaneelle valittajalle, hovioikeus hylännyt kaikki syytteet.
      Puolanka
      67
      1049
    6. Onko nyt kaikki asiat käyty läpi?

      Mun mielestä on👍
      Ikävä
      109
      999
    7. Rauha, sopiiko

      Ei häiritä enää toisiamme. Annetaan molemmille rauha unohtaa, pyydän tätä todella. Kiitos. Miehelle.
      Ikävä
      94
      957
    8. Miesten (epä)viehättävyydestä kysymys

      Mieltä askarruttava asia, liki dilemma. Palstallahan jotkut miesoletetut usein toteavat, että kaikki naiset tavoittelev
      Sinkut
      182
      923
    9. Minkä kappaleen

      haluaisit soivan, kun astellaan alttarille?
      Ikävä
      84
      847
    10. MiltäKaivattusi

      Näyttää? !
      Ikävä
      43
      824
    11. Ei siitä pääse yli, eikä ympäri!

      Pakko se on myöntää ja tunnustaa. Olisin halunnut p*nna sinua sydämeni kyllyydestä. Itseäni vanhemmalle naiselle
      Ikävä
      66
      791
    12. Myönnetään, tunnen lämpimiä tunteita kohtaasi

      Vaikutat tosin liian hyvältä ollaksesi totta. Komeita miehiä on maailma pullollaan mutta sinussa on jotain.....
      Ikävä
      50
      686
    13. Vieläkö tykkäät

      Minusta niin paljon että olisit valmis?
      Ikävä
      43
      656
    14. Tykkäätkö minusta

      Mies vai et? -nainen
      Ikävä
      58
      653
    15. Mitä meidän välillämme

      On käynyt näiden vuosien aikana?
      Ikävä
      70
      636
    16. Olit hyödytön.

      Mulle hyödytön..
      Ikävä
      98
      628
    17. Humppila korvasi johtajia tekoälyllä

      https://yle.fi/a/74-20215155 Humppilassa on lakkautettu teknisen ja hallintojohtajan virat. Säästöä tuli hetkessä 150
      Maailman menoa
      87
      618
    18. Perhoseni (miehelle)

      Miksi et usko, että mun rakkaus sinuun on aitoa ja vilpitöntä? Tai että se oli jo silloin? Miksi ajattelet, ettet ole r
      Ikävä
      123
      592
    19. Olen tavattavissa

      tänään klo 17-02 siinä ravintolassa. Tulethan sinäkin?
      Ikävä
      52
      564
    20. Mnot, miksi sinulle on tärkeää solvata uskovia?

      Onko sinulla joku katkeruus tai peräti viha heitä kohtaan? Kirjoituksesi nimittäin tihkuvat katkeruutta ja vihaa uskovi
      Luterilaisuus
      305
      552
    Aihe