miksi?

kolmen pojan äiti

Oletteko huomanneet että monet kotiäidit täälläkin ja muualla ovat kovin huolissaan toisten lapsista "kun naapurin ville ei vieläkään osaa puhua" tai kun puiston kaisa on vähän omituinen verrattuna muihin lapsiin ym ym? Ärsyttää tollanen himskatin vertailu, lapset ovat kaikki erilaisia, joten pitäkää vain huoli omien lastenne terveydestä ja puheenkehityksestä,kyllä neuvola pitää huolen yksilöllisesti jokaisesta lapsesta !!!

2

598

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • 3:n äiti

      Se on niin, että jos on kokemusta vain yhdestä lapsesta, kuvittelee helposti, että kaikki, jotka kehittyvät jossain asiassa eri tahtiin kuin oma, ovat jotenkin omituisia. Esim. jos naapurin 2v puhuu paremmin kuin oma 3v, niin johan on naapurilla omituinen lapsi.

      Tosin ei sitä useammankaan lapsen äidillä välttämättä ole kovin hyvä käsitys siitä, mitkä ovat ne "normaalin" rajat lapsen kehityksessä.

      Oma esikoiseni alkoi puhua lauseita vasta 2.5 vuotiaana, toinen jo 1.5 vuotiaana, ja puhui 2 vuotiaana paremmin kuin esikoiseni 3 vuotiaana. Tiesin kyllä kakkosen olevan puheen kehityksessä keskivertoa edellä. Se selvisi jo siinä vaiheessa, kun kätilö ei synnärillä uskonut, kun sanoin vauvani "juttelevan", kun hän jokelteli siinä sairaalan vauvansängyssä muutaman tunnin ikäisenä.

      Kolmas oppi sitten ensimmäiset sanansa vähän vanhempana kuin kakkonen, mutta hiukan nuorempana kuin esikoinen. Ajattelin hänen kehittyvän kuten keskiverto lapset. Sitten saatiin mahdollisuus osallistua lapsen puheen kehityksen tutkimukseen. Osallistuttiin, ja ajattelin, että tällaisesta keskivertolapsesta eivät hirveästi saa tietoa tutkimuksiinsa. Jo ekan kyselyn jälkeen saamassamme palautteessa luki, että tyttömme on puheen kehityksessä keskivertoa edellä. Olipa yllätys. Jos olisimme kakkosen kanssa osallistuneet ko. tutkimukseen, oltais varmaan saatu palautteessa maininta, että toivovat tästä eteenpäin rehellisiä vastauksia, tai muuten meidät lempataan ulos tutkimuksista.

    • äiti

      Olen aivan samaa mieltä!
      Menee kertakaikkiaan hermot kun joidenkin pitää toisten lapsia alkaa seuraamaan ja vertaileen omiinsa.
      Jokainen lapsi on omanlaisensa ja kehittyy omaan tahtiinsa.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Ikävöin sinua kokoyön!

      En halua odottaa, että voisin näyttää sinulle kuinka paljon rakastan sinua. Toivon, että uskot, että olen varsin hullun
      Ikävä
      68
      4715
    2. KALAJOEN UIMAVALVONTA

      https://www.kalajokiseutu.fi/artikkeli/ei-tulisi-mieleenkaan-jattaa-pienta-yksinaan-hiekkasarkkien-valvomattomalla-uimar
      Kalajoki
      169
      3633
    3. Hukkuneet pojat kalajoella pakolaisia?

      Eivät osanneet suomea nimittäin.
      Maailman menoa
      166
      3130
    4. Kadonnut poika hukkunut lietteeseen mitä kalajoella nyt on?

      Jätelautta ajautunut merelle ja lapsi uponnut jätelautan alle?
      Kalajoki
      71
      3078
    5. Jos sinä olisit pyrkimässä elämääni takaisin

      Arvelisin sen johtuvan siitä, että olisit taas polttanut jonkun sillan takanasi. Ei taida löytyä enää kyliltä naista, jo
      Tunteet
      50
      2771
    6. Älä mahdollisesti ota itseesi

      En voinut tietää. Sitäpaitsi.. niin
      Ikävä
      24
      1933
    7. Joku hukkui Hyrynsalmella?

      Oliko mökkiläinen taas?
      Hyrynsalmi
      24
      1861
    8. Ota nainen yhteyttä ja tee Tikusta asiaa?

      Niin sitten minä teen Takusta asiaa.
      Ikävä
      30
      1666
    9. Mitä sinä mietit

      Mies?
      Ikävä
      174
      1650
    10. Metsästysmökki

      Metsästyskortti saapui. Lisäksi metsästysmökki varata!
      Kuhmo
      42
      1362
    Aihe