Eilen Suomi solmi "YYA-2"- sopimuksen NATO:n kaa. Sen muikaan NATO saa hyökätä Suomeen, kun "tilanne käy kriittiseksi".
Ei ihme.että Putin on hermostunut ja lisää tiedustelulentojaan Suomen ilmatilassa!? Mitä sanoo Suomem puolustusministeri: "Se johtunee ukkosista... "
Ei ihme.että Putin on hermostunut ja lisää tiedustelulentojaan Suomen ilmatilassa!? Mitä sanoo Suomem puolustusministeri: "Se johtunee ukkosista... "
Vastaukset 3
Vanhimmat
"Sen muikaan NATO saa hyökätä Suomeen"
Sopimuksessa kun nimen omaan lukee että "ei saa hyökätä" ilman lupaa!
Miten Suomella voinut ollakin yya-sopimus ryssien kanssa, hyi olkoon.
Onko tämä NATO:n sotaharjoitus ja 60 sotalaivaa Turun Aurajoessa sitä varten että Venäjä ei tee mitään kun Suomi kirjoittaa Isäntämaasopimuksen NATO:n kanssa?
Joku sostilaslentojohdosta kertoi uutisissa että Hornetit lentää tällä hetkellä vain tarkastuslentoja ei harjoituslentoja. Nyt on nähty Horneteja ilmassa aika paljon monina päivinä, joten onko noita ilmatilalaoukkauksia enemmänkin kuin on kerrottu, vai mitä tarkastuslentoja ne tekee?