Tuossa syyskuun alkupuolella kun 12kk euribor otti pari kymmenystä ylöspäin varsin nopeaan tahtiin oli tällä palstalla korkokeiju poikineen. Silloin kerrottiin meille kaikille tyhmille asuntovelallisille kuinka paljon korot on niin ja niin pitkän ajan päästä kun nousu jatkuu samaa tahtia.
Kun minä tänään katsoin korkokäyriä osoitteesta www.bof.fi ja laskin samalla kaavalla mitä asiantuntevasti korkokeijut käytti vajaa 2kk sitten, sain tuloksen jonka mukaan parin vuoden päästä pankki maksaa minulle siitä että minulla on pirusti asuntolainaa.
Ainoa ero on että korkokeijuja ei ole näkynyt viime aikoina ja alan epäilemään hänen viisauttaan. MISSÄ KAIKKI KORKOKEIJUT???
-Tepi-
ps. Tuolla rakentaja palstalla kysyy nimimerkki "Valoinko sokkelin turhaan?"
Saako naapurin tontille rakentaa?
Korkokeijut mikä on vastaus?
Kun minä tänään katsoin korkokäyriä osoitteesta www.bof.fi ja laskin samalla kaavalla mitä asiantuntevasti korkokeijut käytti vajaa 2kk sitten, sain tuloksen jonka mukaan parin vuoden päästä pankki maksaa minulle siitä että minulla on pirusti asuntolainaa.
Ainoa ero on että korkokeijuja ei ole näkynyt viime aikoina ja alan epäilemään hänen viisauttaan. MISSÄ KAIKKI KORKOKEIJUT???
-Tepi-
ps. Tuolla rakentaja palstalla kysyy nimimerkki "Valoinko sokkelin turhaan?"
Saako naapurin tontille rakentaa?
Korkokeijut mikä on vastaus?
Vastaukset 10
Vanhimmat
Samalla kun korkokeijut viisaasti varoittivat korkojen nousun vaikutuksista asuntolainaan, repivät maksuaikamöröt surutta suutaan jokaisessa mahdollisessa rivinvälissä.
Maksuaikamöröt kertoivat tyhmille vuokralaisille, kuinka koron nousu ei vaikuta lyhennykseen lainkaan, ainoastaan laina-aika pitenee loppupäästä.
Kun minä tänään katselin pankin asuntolainatarjouksia ja laskin lainojen pituuksia samalla tavalla kun maksuaikamöröt, tulin siihen tulokseen, että korkojen noustessa ehdin olla jo haudassa hyvän aikaa ennen kuin pankki on saanut omansa.
Missä nämä maksuaikamöröt ovat viime aikoina huuhailleet? Onko 30 vuoden maksuaika ollut liikaa heillekin? Huhuu, MISSÄ KAIKKI MAKSUAIKAMÖRÖT?
Saako naapurin tontille rakentaa?
Minulla ei koronnousu ainakaan vaikuta yhtään mitään laina-aikaan. Tietenkin jos on ollut niin saatanan tyhmä että ottaa annuiteettilainan niin vaikuttaa.
Mutta kuule korkokeiju, oletko sinä niin vitun tyhmä että luulet korkojen joskus noustessa, niiden jäävän sinne ylös? Siis sinä luulet että sitten kun se nousukausi alkaa ja korkoja nostetaan sen takia, niin se nousukausi ei lopu koskaan??? Oletko sinä oikeasti noin saatanan typerä?????? Onko tuommoisisa ihmisiä olemassakaan?????????
Eikun sehän olikin keiju.... korkokeiju... no nyt minä ymmärrän tuon... sukurutsa heikentää älykkyyttä.
Ja hei keiju, käy vessassa runkullu, tuo on rivon näköistä kun netin ääressä veivaa...
Asuntolaina nykyisellä korolla 3,4%. Lainamäärä 200.000€, maksuaika KIINTEÄ 20 vuotta. Lainanhoitokulut verovähennys huomioiden tällä hetkellä 1000€/kk.
Jos korot nousevat huimat 3% yksikköä, nousevat lainanhoitokulut verovähennyksen jälkeen 1120 euroon kuukaudessa, maksuajan pysyessä SAMANA.
Kahden hengen talous. Nettotulot kasvoivat viime vuonna keskimäärin 3,7%, joka tekee keskimääräisillä tuloilla kahdelta hengeltä reilu sata euroa kuukaudessa. Eli yhden vuoden nettotulojen kasvu oli jo yhtä suuri kuin 200 tuhannen euron lainan nettokuukausierän nousu, jos korot nousevat 3% yksikköä.
On aivan varmaa, että nettotulot ehtivät nousta vielä monta vuotta tuon 100€/kk ennen kuin korot saavuttavat 3% yksikköä nykyistä korkeamman tason, jos koskaan.
Vai on tepin mielestä tyhmää ottaa annuiteettilainaa? Maksuaikamöröt ovat kyllä olleet toista mieltä, sillä niin uhmakkaasti he ovat toistelleet sitä kuinka kuukausierä ei muutu vaikka korot nousisivat pilviin.
Tepi Tepi, sinä taidat olla nyt kännissä kirjoittaessasi noin saatanan typerää juttua. Oletko sinä, Tepi, ottanut kalsarikännit ja purat nyt pahaa mieltäsi tällä palstalla?
Tepi, sinulla on varmasti valtavasti velkaa. Otan osaa ja toivon, että saat tasaerälyhennyksesi maksettua ilman, että pankki takavarikoi asuntosi.
Kuulepas, Maksuaikamörkö, sinä laskit väärin. Jos korko nousee 3.4%:sta 6.4%:iin, joudut maksamaan kuussa 329 euroa enemmän. Verovähennyksen jälkeenkin maksettavaa jää 234 euroa enemmän kuin ennen.
Lisäksi tuo verovähennys voidaan poistaa koska vain. Jo tämän vuoden budjettiriihessä asia oli pöydällä, mutta verovähennyksen poistamista lykättiin, koska samaan aikaan toteutettiin eläkevakuutuksen verovähennyksen radikaali huonontaminen.
Ei hyvältä näytä, Maksuaikamörkö, jos korot nousevat 3% ja verovähennysoikeus poistetaan.
Kyllä minusta on typerää ottaa annuiteettilaina koska siinä maksat eniten korkoa --> lainasi kokonaishinta on kallein, käy laskemassa millä lainalaskurilla tahansa. Annuiteetin typeryys korostuu varsinkin matalien korkojen aikaan koska annuiteettilainassa ei lainan pääoma lyhene ensimmäisten vuosien aikana juurikaan vaan velallinen maksaa enemmistön korkoa.
Annuiteetilaina on tänä päivänä suosittu sen takia että sillä kk-erät saadaan normaalituloisille inhimillisiksi. Itsellä on varsin kohtuuliset tulot joten minulla on varaa pitää tasalyhenteistä lainaa jonka kk-erä on jonkin verran korkeampi kuin annuiteettilainassa mutta etuna on se että lainan pääoma lyhenee alussa nopeammin jolloin myöhemmin tulevien korkeampien korkojen vaikutus ei ole niin suuri.
Ja minusta kun tuntuu että minulla ei nyt niin valtavasti ole sitä velkaa... 94,6keur jäljellä ja 130 neliön omakotitalo...rakennusvuosi 2001.
Joten keiju voit jatkaa sitä korkohumppaa siellä hikisessä vuokrakämpässäsi ihan miten kauan haluat.
Minä menen nyt hakemaan uuden GT:n.
http://keskustelu.suomi24.fi/show.fcgi?category=100&conference=4000000000000012&posting=22000000005012339
http://keskustelu.suomi24.fi/show.fcgi?category=100&conference=4000000000000012&posting=22000000005012436
Väännetään sitten rautalangasta. Kaikki seuraavat asiat voit tarkistaa oheisista linkeistä.
Otan lähtökohdaksi 100.000 euron lainan, jos se auttaisi paremmin ymmärtämään tätä asiaa.
Lähtökohta. Pariskunta ottaa asuntolainaa 100.000 euroa KIINTEÄLLÄ 20 vuoden maksuajalla, maksutapana ANNUITEETTI (jos sinulla on mitään hajua mitä se tarkoittaa). Annuiteetti sen vuoksi, koska sen useimmat valitsevat ja se onkin järkevää, koska silloin lainanmaksu ei ole alussa niin raskasta ja 5-8 vuodessahan nettoansiot nousevat tuollaisen 100-200 tuhannen lainanhoitokulujen verran. Jopa ostovoima voi hyvin nousta tuossa ajassa sen verran.
Kuukausierä alussa on 100.000/20v/annuiteetti on;
- 574€/kk ennen verovähennystä.
- 3,4% korolla korkojen osuus n.280€/kk.
- Verovähennys korot-omavastuu x 0,29 netossa eli noin 70€/kk netto.
- LAINANLYHENNYS VEROVÄHENNYS HUOMIOITUNA SIIS NOIN 500€/KK.
Tässä todiste "pösilölle" :)
https://www.oko.fi/staattiset/laskurit/lainalaskuri_tak aisinmaksu.asp?laskentatyyppi=3&vuosi=20&kuukausi=0&lyh ennystapa=0&kuukausiera=0&ekaper=&ekaper_syntymaaika=&t okaper=&tokaper_syntymaaika=&sivu=1&korkopros=3,4&laina maara=100000&tyyppi=0
Jos korot olisivat 3,4%:n sijasta 6,4%, olisi laskelma seuraava 100.000/20v/annuiteetti;
- 740€/kk ennen verovähennystä.
- 6,4% korolla korkojen osuus n. 530€/kk
- Verovähennys korot-omavastuu x 0,29 netossa eli noin 140€/kk.
- LAINALYHENNYS VEROVÄHENNYS HUOMIOITUNA NOIN 600€/KK.
https://www.oko.fi/staattiset/laskurit/lainalaskuri_tak aisinmaksu.asp?laskentatyyppi=3&vuosi=20&kuukausi=0&lyh ennystapa=0&kuukausiera=0&ekaper=&ekaper_syntymaaika=&t okaper=&tokaper_syntymaaika=&sivu=1&korkopros=6,4&laina maara=100000&tyyppi=0
Muita huomioitavia seikkoja.
- Ostovoiman kasvu tällä hetkellä sekä viime vuosina 3-4% vuosi. Keskituloisella pariskunnalla siis noin 100€ vuodessa kuukausituloihin. Se tekee 5-6 vuodessa saman summan, mitä lainanhoitomenoihin menee 100.000 euron lainalla 20v maksuajalla annuiteettijärjestelmällä.
Ei näistä nyt kannata niin hirveästi kiivailla. Jokainen ottaa lainaansa sellaisen maksutavan, mikä on sopivin, annuiteetin ollessa suosituin. Joka tapauksessa laskelmani osoittaa, että suurikaan korkojen nousu ei ihmisen maksukykyä heiluta vakailla euromarkkinoilla, joilla 3% on jo suuri nousu! Sen vaikutus esim. sadan tonnin asuntolainassa on saman verran mitä keskimääräisen talouden nettoansiot ovat kehittyneet vuodessa!
Vai saat sinä pankin maksamaan sinulle siitä, että sinulla on asuntolainaa... Ei muuta kun onneksi olkoon vaan! Sinulle tulee sitten oikein auvoiset ajat eteen!
"Kun juoksee sutta pakoon...."Mitens se meni :D"