Jos naapurikaupungissasi järjestettäisiin yksinäisten tapaaminen, menisitkö?
Ja yleisemmin, missä menee juuri sinun rajasi, kuinka kauaksi olisit valmis matkustamaan kyseisen laiseen miittiin? Mistä päin Suomea tai ulkomaita / kuinka harvaan asutulta alueelta olet tai miten pitkiin välimatkoihin olet tottunut?
Kuinka paljon päätökseesi vaikuttaa se, ollaanko miittiin suunniteltu jotain alustavaa ohjelmaa? Entäpä se, onko paikkakunnalla muuta kiinnostavaa katsottavaa tai kuunneltavaa?
Omalla kohdallani raja menee luultavasti junalipussa: Jos tuntuu, ettei automatkaa kannata edes harkita, niin sitten se on kaukana. Tietysti junalla tai bussilla voi kuitenkin mennä, jos se sattuu olemaan kohtuuhintainen ja aikataulullisesti kätevä vaihtoehto, mutta tällä tavalla minulle tuntuu luontevalta piirtää veteen tämä viiva. Suunniteltu ohjelma vaikuttaa, muut nähtävyydet eivät, ja Oulussa asun.
Kuinka kaukaa miittiin?
6
111
Vastaukset
- one of so many
Mulle vaikuttaa eniten osallistujat. Hyvien tyyppien perässä matkustaa kauaskin, mutta en tahdo olla ainoa porukan ainoa tissimies.
- 1+9
Miitit ovat yleensä sen verran epämääräisiä että en lähtisi Helsingistä kauemmas kuin mihin HSL:n seutulipulla pääsee. Eri asia olisi jos tuntisin osallistujat tai ainakin osan jo ennestään ja tietäisin hyviksi tyypeiksi. Sitten voisi harkita vähän pidempääkin matkaa viikonloppuna.
- 1-1
500 metriä on maksimi.
- mun miitti meni jo
Minä järjestin miitin suht. lyhyellä ilmoittautumisajalla, ja 20 lukukerrasta huolimatta kukaan muu kuin allekirjoittanut ei osallistunut vaikka lupasin tulla tapauskohtaista harkintaa käyttäen jopa noutamaan.
Eli myös itse tapahtuma ja sen järjestäjä vaikuttaa. Saman voi tehdä ilman että lupautuu järjestäjän ja muiden osallistujien juttukaveriksi:
http://www.suomenlatu.org/tapahtumakalenteri/?ilmo=7651&pai=&yhdi=&laji=Hmm..tuo suomenlatu.org vaikuttaa hyvältä. Oon miettinyt osallistuisko semmosiin tapahtumiin??? Ehkä sitä vois. Eurosinkuissakin oon mutta en oo millään lailla osallistunut. Just jotkut luontoretket kiinnostais.
- mun miitti meni jo
uunounelmaerakko kirjoitti:
Hmm..tuo suomenlatu.org vaikuttaa hyvältä. Oon miettinyt osallistuisko semmosiin tapahtumiin??? Ehkä sitä vois. Eurosinkuissakin oon mutta en oo millään lailla osallistunut. Just jotkut luontoretket kiinnostais.
Tuollainen luontoretki on yhteistä tekemistä, jollekulle voi olla jopa elämys, eikä siinä hiljainen hetki tunnu yhtä hassulta kuin kahvipöydässä. Ja jos toinen tykkää luontoretkistä (tai vastaavanlaisesta) ja toinen ei voi sietää niitä niin karsiutuu osa täysin vääränlaisista kaveriehdokkaista pois.
Omaan miittiini melkein toivoin että se ei olisi ollut pelkästään kahdestaan jonkun tuntemattoman kanssa, mutta tosiaan se meni niin ettei kukaan tullut. Tuollaiseen Ladun järjestämään tapahtumaan voi osallistua ilman huolta että joutuisi tutustumaan johonkuhun parin tunnin aikana / ajaksi.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Ootko nainen noin mustis musta
Onhan se toki imartelevaa kun olet kaunis ja kaikkea muutakin, mutta ehkä vähän kummallista, kun ei varsinaisesti olla t553533- 171822
- 361821
Ajattelen sinua tänäkin iltana
Olet huippuihana❤️ Ajattelen sinua jatkuvasti. Toivottavasti tapaamme pian. En malttaisi odottaa, mutta odotan kuitenkin171671Miksi kaipaat
Ja olet elämässäni vielä kaiken tämän jälkeen? Eikö kaikki ole jo selvää välillämme?251432Kauan säkin jaksoit
Minun perässä juosta. Kunnes pahoitit mielen. Kuinka monta anteeksipyyntöä olet vailla? 🧐401392- 611329
Miehelle...
Oliko kaikki mökötus sen arvoista? Ei mukavalta tuntunut, kun aloit hiljaisesti osoittaa mieltä ja kohtelit välinpitämät901095Mietin tässä T....
Oletko jo kesälomalla.?Keli on ihanaa, ja sinä nautit veneilystä.... Edelleen käyt mielessä.... En ole unohtanut sinua..221043- 1281035