Mulla 100l akvaario. Nyt on parvet käynyt pieneksi ja aattelin ostaa muutaman kalan lisää, joten ehdottakaa/neuvokaa mua.
altaassa on 2partista 4kardinaalitetraa, joille ostan 3-4 kaveria, kiilakylkiä on 3kpl, joten niille kans muutama kaveri. Voisko noitten parvien lisäks ajatella vielä jotain? esim näyttävämpää kalaa, joka viihtyis porukassa "yksin"? Sopisko muuten taistelukala tähän jengiin vai mitä ehdotatte?
altaassa on 2partista 4kardinaalitetraa, joille ostan 3-4 kaveria, kiilakylkiä on 3kpl, joten niille kans muutama kaveri. Voisko noitten parvien lisäks ajatella vielä jotain? esim näyttävämpää kalaa, joka viihtyis porukassa "yksin"? Sopisko muuten taistelukala tähän jengiin vai mitä ehdotatte?
Vastaukset 7
Vanhimmat
Mielestäni taistis sopii, kunhan tilaa riittää. Ovatko partikset eri sukupuolta? Ota tämmöiset asiat huomioon.
Tarkoitatko sitä, et jos ne partikset alkaa lisääntyä ni tilanpuute huomioitava vai mitä?
En tiedä vielä onko ne eri sukupuolta,ku toinen vielä aika pieni. Partaa ei kummallakaan näy, ainakaan toistaseksi.
Taidan ostaa sen taistiksen sitte. Enempää ei kai kannata tähän akvaarioon ahnehtia eihän?
"Enempää ei kai kannata tähän akvaarioon ahnehtia eihän?"
no miten sen nyt ottaa... itse olen ahnehtinut. Mulla on saman kokoinen akvaario (100 l) ja siellä on *laskeskelua* 27 kalaa. Mm. hunajarihmakala- ja perhoskirjoahvenpariskunnat sekä parvi monnisia. Mulla oli myös taistisuros, mutta se kuoli. Kyllä voit mielestäni ottaa vielä lisää kaloja, itse olen tykännyt ahvenista ja rihmoista kovasti. Taisto oli myös mukava.
Mulle tuli heti mieleen taistelukala, kun luin sun nykyisisä asukkeja. Se on ainakin näyttävän näköinen ja sitä on mukava seurailla. Se ei sitä paitsi kasva kovin isoksi. Olitko ajatellut pelkkää urosta vai kuinka?
Olen joo aatellut pelkkää urosta, eikös se ole ihan ok, vai?
Itselläni oli 63 litraisessa yksi uros ja yksi naaras. Ainakaan mulla se ei toiminut, naaras kuoli aika pian. Olen kuullut pidettävän urosta joko yksinään tai 2-3 naaraan kanssa. Eli mun mielestä voi ottaa pelkän uroksen. Varmista kuitenkin vielä kaupasta ennenkuin ostat!
voit ottaa taistelukalan. se on ainakin näyttävä.