Käsien vapina nuorella

Vastaustaodotellessa

Olen 20-vuotias nainen ja olen nyt n. 2 vuoden ajan kärsinyt käsien vapinasta. Joskus vapina on lievempää joskus pahempaa. Pahimmissa tapauksissa kädet ovat tärisseet niin paljon etten ole saanut puhelimen suojakoodia laitettua ja tämä on muutenkin aiheuttanut minulle kiusallisia tilanteita. Olen seuraillut voisiko vapina johtua kahvin juonnista, tupakasta ym. mutta mitään yhteyttä näihin ei ole havaittavissa. Minulle on määrätty ihan eri syistä propral 10mg, jonka olen huomannut ajoittain lievittävän vapinaa.
Isäni sairastui 30-vuotiaana MS tautiin, mutta hävisi taistelun sitä vastaan. En tiedä voiko olla liian vainoharhainen, mutta usein mietin onko näissä jotain yhteyttä. Eli olisi kiva kuulla kokemuksia/mielipiteitä niin MS-potilaiden ensioireista, kuten myös käsien vapinasta kärsivien diagnooseista. Kiitos paljon etukäteen jo vastauksista :)
Ja kyllä, olen harkinnut lääkärille menoa mutta valitettavasti kokemukseni ovat todella huonoja ja olen kokenut heidän vähättelevän usein oireitani ja määrävän vain lääkkeitä ilman mitään tutkimuksia.

1

3300

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Googlettaja 15v.

      Lääkäriin vain ja tauteja poissulkemalla päästään villakoiran ytimeen.
      Oma lääkitys oli jopa 40 mg kahdesti päivässä.
      Sitä kilpirauhastutkimusta kai ensimmäisenä ehdotetaan.
      Parkinsonin tauti pitää ainakin tutkia. Esiintyy myös aika nuorilla.

      "Vapina eli tremor on kolmella neljästä Parkinson-potilaasta taudin ensimmäinen oire. Sitä esiintyy pääasiassa lepotilassa, jolloin esimerkiksi potilaan käsi vapisee hallitsemattomasti. Vapina on yksi yleisimmistä ja helpoiten näkyvistä oireista.

      Kuitenkin osalla Parkinson-potilaista ei taudin aikana ilmene lainkaan vapinaa tai se voi olla hyvin lievää ja ajoittaista. Hermostuneisuus, stressi ja väsymys lisäävät vapinaa. Parkinsonin tautiin liittyvä vapina yleensä lievenee tai häviää tahdonalaisen eli omatoimisen liikkeen yhteydessä.

      Vapina on aluksi vain toispuoleista ja alkaa yleisimmin toisen käden tai sormien vapinasta, josta se etenee hitaasti saman puolen jalkaan. Taudin edetessä vapina saattaa edetä myös toiselle puolelle kehoa. Vapinaa voi ilmetä lisäksi alaleuassa ja kielessä, mikä omalta osaltaan vaikeuttaa sanojen muodostamista ja puhetta."

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Ajattelen sinua nyt

      Ajattelen sinua hyvin todennäköisesti myös huomenna. Sitten voi mennä viikko, että ajattelen sinua vain iltaisin ja aamu
      Ikävä
      64
      5592
    2. Vaistoan ettei sulla kaikki hyvin

      Odotatko että se loppuu kokonaan ja avaat vasta linjan. Niin monen asian pitäisi muuttua että menisi loppu elämä kivasti
      Ikävä
      20
      4207
    3. Yritys Kannus

      Mää vaan ihmettelen, julkijuopottelua. Eikö tosiaan oo parempaa hommaa, koittas saada oikeasti jotain aikaiseksi. Hävett
      Kannus
      17
      2906
    4. Oletko täällä mies?

      Mitä mietit? ❤️ varmistan vielä, että onhan kaikki ok meidän välillä?
      Ikävä
      152
      2170
    5. Mies kadonnut

      Kukas siellä kolarissa on kadonnut
      Kolari
      17
      1906
    6. Työkyvyttömienkin on jatkossa haettava työtä

      Riikalla ja Petterillä on hyviä uutisia Suomen työttömille: ”Toimeentulotuen uudistus velvoittaa työttömäksi ilmoittaut
      Perussuomalaiset
      124
      1728
    7. Eikö ole jo ihan sama luovuttaa

      Meidän suhde ei ikinä toimisi.
      Ikävä
      95
      1377
    8. Kerro jotakin kaivatustasi.

      Vaikka synkimmät salaisuudet jos tiedät. :) m
      Ikävä
      68
      1154
    9. Harmi, se on

      Mutta mä tulkitsen asian sitten niin. Olen yrittänyt, oman osani tehnyt, ja saa olla mun puolesta nyt loppuun käsitelty
      Tunteet
      17
      1126
    10. Maailma pysähtyy aina kun sut nään

      Voi mies kuinka söpö sä oot❤️ Olisin halunnut jutella syvällisempää kuin vaan niitä näitä. Se pieni heti sut tavatessa o
      Ikävä
      77
      978
    Aihe