Vyöruusu

Ruusuja omiksi tarpe

Minulla on useita autoimmuunisairauksia mm. selkärankareuma, nivelpsoriaasis, lymfosyyttikoliitti, keuhkosarkoidoosi aktiivinen liki kaksi vuotta.
Lääkitystä em. sairauksien lisäksi verenpaineeseen, sydämen vajaatoimintaan ja kilpparin vajaatoimintaan. Muita ihotauteja monimuotoinen valoherkkyysihottuma, punajäkälä, punahukka ja pari kertaa vuodessa puhkeava ruusufinni.
Ruusufinni on nyt aktiivinen ja siihen on kolme lääkettä.
Kortisoniannos on vaihellut liki kaksi vuotta välillä 40-10 mg.
Sitä nostettiin tänään jälleen 40 mg/ vrk.

Kylkikipu on ollut liki kaksi viikkoa ja nyt sitten ilmestyi rakkuloita keskivartalolle vyömäisesti. Dg oli vyöruusu ja käskeettiin ottamaan tarvittaessa buranaa tai panadolia

Olen surffaillut netissä ja etsinyt josko löytyisi itsehoitokeinoja olon helpottamiseksi.
Olen 60-vuotias nainen ja lähinnä sarkoidoosin vuoksi kuntoutustuella.
Onko hyviä vinkkejä?

16

3999

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Teepuuöljy

      Kyllä koetellaan sinua monenlaisilla sairauksilla : ( On tuossa luovimista ja kestämistä! Voimia sinulle!

      Vyöruusun alun olen taltuttanut kerran tea-tree -öljyllä. Se on eteerinen öljy, myydään luontaistuotekaupassa ainakin ja on erittäin riittoisa ja monikäyttöinen.
      Googlaa!

      Jos ei ole vanhastaan tuttu tuote, kannattaa olla tarkka sen käytön kanssa. Voi kokeilla laimennettuna ensin; tea-tree -öljy voi laittaa ihoa vähän kuoriutumaan, mutta parantaa monia ihovaivoja ja yksi-kaksi tippaa riittää.

      nimim. Ruusufinnin ja muidenkin iho-ongelmien kanssa taistelen minäkin, & fyysisistä syistä työkyvyttömyyseläkkeellä

      • Ruusuja omiksi tarpeiksi

        Kiitos vastauksesta. Tea- tree on tuttu ja sitä minulla on. Tuo ihottuma- alue on laajentunut ja entistä kipeämpi. Käyn huomenna terveyskeskuksessa. Panadol ei auta ja Buranan syönnin on keuhkolääkäri kieltänyt.
        Jostain tohtori.fi artikkelissa neuvottiin suihkuttelemaan usein. Olen suihkutellut kevyesti ja sekin sattuu ja kirveltää. Illalla kokeilen kylmäpakkausta, koska järkeilin että kylmä voisi olla hyväksi, koska tulehdushan vyöruusukin on.

        On todella kertynyt tauteja, mutta kun on luonteeltaan patologinen optimisti, niin pärjäilen apuvälineiden avulla joskus paremmin joskus huonommin.

        Terveisin nimim. Ruusuja omiksi tarpeiksi


      • Anne.m.m.
        Ruusuja omiksi tarpeiksi kirjoitti:

        Kiitos vastauksesta. Tea- tree on tuttu ja sitä minulla on. Tuo ihottuma- alue on laajentunut ja entistä kipeämpi. Käyn huomenna terveyskeskuksessa. Panadol ei auta ja Buranan syönnin on keuhkolääkäri kieltänyt.
        Jostain tohtori.fi artikkelissa neuvottiin suihkuttelemaan usein. Olen suihkutellut kevyesti ja sekin sattuu ja kirveltää. Illalla kokeilen kylmäpakkausta, koska järkeilin että kylmä voisi olla hyväksi, koska tulehdushan vyöruusukin on.

        On todella kertynyt tauteja, mutta kun on luonteeltaan patologinen optimisti, niin pärjäilen apuvälineiden avulla joskus paremmin joskus huonommin.

        Terveisin nimim. Ruusuja omiksi tarpeiksi

        Oletko kokeillut etanageeliä? Se näyttäisi auttavan ainakin lievemmissä tapauksissa. Voimia toivotan!!


    • Voimia ja jaksamista sinulle, itsellä on vain punahukka (DLE)..

    • Käsiruusu

      Aclovir 800 mg kuuri on oikea lääke vyöruusuun.

      • Olen juuri saanut vyöruusun ja tuo on minun lääkitykseni. Sanoivat että seitsemän päivän jälkeen pitäisi olla parempi. Liittyykö huimaus sivuvaikutuksiin?


      • Anonyymi

        Kiitos vihjeestä tuntematon ystävä! Laitan kokeillen.
        . Vuosi vyöruusupainajaista.


    • BLOODisLIFE

      Mullakin on ollu vyöruusuu tai niin joskus arvauskeskuksessa sanottiin ja mä oon kuullu että vyöruusuun voi antaa kipulääkettä kipuihin mutta ei mulle annettu että mun pitää tässäkin asiassa kärsiä! Oksikodonia tai tramadolia tai lääkettä joka tossa jo sanottiinkin. Hydrokolloidisiteen voi laittaa rakkuloiden päälle. Joku antiseptinen voide voi auttaa. Kun mulla oli vesirokko ja mä olin kuus ja olin sillon Harjavallassa, onneks, niin mun näppyjä painettiin vanulla jossa oli jotain antiseptistä liuosta tai jotain ja se autto jonkun verran. Te ootte sanonu noita teiän tauteja niin osa niistä on niitä mitä mä oon itselläni epäilly mutta ainoastaan mua kiinnostaa mun taudit ei ainakaan ketään lääkäriä o kiinnostanu, päinvastoin!

    • Anonyymi

      Sain vyöruusun viikko sitten ja aluksi lääkkeenä oli vain kipulääkitys. sitten vyöruusu räjähti , sitä on täynnä koko lapaluiden alue selässä ja kainalossa ja sitä kautta jopa rinnassa ja rintavaossa, toinen rinta on vielä puhdas. sitten sain Valaciclovir 500mg, Lyrica 75mg ja kefexin 500mg ja kaiken päälle Burana 800. koko viikon olen juossut terkkarissa, jossa kyllä ymmärretään kivut ja kamalan näköinen iho, peukalon kokoisine rakkuloineen ja selkä on jo sinisen harmaa. Neljä kertaa terkkarista annettu leähete päivystykseen ja mikään kerroista ei ole tuottanut tulosta päästä sissän sairaalaan saamaan hoitoa. Malmin sairaalassa ei oteta vyöruusu potilaita, eikä lääkäri lähetä mihinkään muuhun HUSin sairaalaan. Huomenna on taas uusi yritys päivystykseen terkkarin lääkärin lähetteellä. En pysy pystyssä, olen täysin voimaton enkä pysty enkä ylety hoitamaan selän aluetta. Suomessa on mahdotonta päästä hoitoon rajun vyöruusun vuoksi, lääkityksen kyllä saa, mutta ei huomioida yleiskuntoa, joka minulla on täysin nolla. Lääkkeet ovat voimakkaita, jotka lisäksi vaikuttavat jaksamiseen. kivut ovat aivan valtavat ja iho selässä täynnä isoja reikiä rakkuloiden puhkeamisen jälkeen ja ihon väri on todella sinisenharmaa. Voisin jo kuvitella että iho menee kuolioon ja jatkossa saattaa tull verenmyrkytys. voih ! onko teillä muilla samoja vaikeuksia päästä hoitoon rajun vyöruusun vuoksi ?

      • Anonyymi

        Hei,huomasin juuri kirjoituksesi ja onhan tuosta jo aikaa. Mutta kyselen miten parannuit pahasta vyöruususta. Itsellä parhaillaan vyöruusu, jonka sain kun sairastuin ensin aika rajuun koronaan ja viidentenä koronapäivänä iski vyöruusu. Aika koetuksella tässä olen ollut minäkin ja yleiskunto tipahtanut totaalisesti.


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Hei,huomasin juuri kirjoituksesi ja onhan tuosta jo aikaa. Mutta kyselen miten parannuit pahasta vyöruususta. Itsellä parhaillaan vyöruusu, jonka sain kun sairastuin ensin aika rajuun koronaan ja viidentenä koronapäivänä iski vyöruusu. Aika koetuksella tässä olen ollut minäkin ja yleiskunto tipahtanut totaalisesti.

        Hei, toivottavasti olet selvinnyt vyöruususta!
        Minulla paat hermokivut jäivät ja nyt kesällä tulee täyteen kolme vuotta. Mulla oli munuaissyövän leikkaus ja siitä toipilaana ollessani iski vyöruusu. Sehän on virus, joka aktivoituu silloin kun on heikoimmillaan. Sulla oli se korona, joka vei voimat ja siten antoi tilaa vyöruusun iskeä kimppuun.
        Tänä vuonna olen ottanut vyöruusu rokotteen, lääkäri antoi luvan että voin ottaa sen vaikka hermokivut vielä jylläävät. Vyöruusun sairastaminen ei anna immuniteettia ja se voi tulla uudestaankin. Tavallinen ruusu on bakteeripohjainen ja voi uusiutua todella useasti,

        Potilasvakuutuskeskuksessa on tämä mun juttu käsittelyssä, koska niin monta mokaa on tehty matkan varrella.

        Terkuin Liisa


    • Anonyymi

      Huonoa hoitoa saa tähän sairauteen ja miksi ei anneta kaikille rokoitetta , maksaa moninkertaisesti hoito sitten , nytkin halvempi rokoite jäi pois myynnistä ja alkoi heti tv:ssä rokoitemarkkinointi tuplahinnalla , rahastetaan vakavilla asioilla surutta .

      • Anonyymi

        Hei, vyöruusu rokotteesta on keskustelu käynnissä, että tulisiko se rokotusohjelmaan iäkkäämmille ihmisille. Olisi kyllä todella aiheellista ! Vyöruusun kivut yksi pahimmista kivuista ja potilas on ihan terkkarin lääkärien armoilla, josko heillä on osaamista hoitaa vyöruusua. Mun kohdalla kävi niin, ettei lääkäri ymmärtänyt täysin sairauden vakavuutta ja se sitten räjähti ja valtasi rintalastan, rinnan, kainalon alusen ja selästä noin kahden kämmenen alueen. Pääsin hirveän sodan jälkeen sairaalaan sisälle suonensisäiseen lääkitykseen. Se auttoi lähes välittömästi ja kotiin tultua kivut voimistuivat.

        Kesällä 2022 vyöruusu iski ja edelleen kesä 2025 kärsin hermokivuista ja niihin on vahvat lääkkeet.

        terkuin Liisa


    • Anonyymi

      Hei, vyöruusuni on nyt kolme vuotta vanha. Pääsin lopulta kipupoliklinikalle, jossa apu oli melko heikkoa. Qutenza kipulaastari oli ainoa apu ja sitä jatketaan terkkarissa kolmen kuukauden välein. Kipupolilla kyllä ottivat asian hoitaakseen, mutta olin todella pettynyt siitä ettei kipua saatu pois. Nyt se on jo kroonistunut. Laitoin juttuni Potilasvakuutuskeskukseen ja se on siellä käsittelyssä. En tiedä vielä kuinka paljon saan korvauksia, kuluja on ollut 2024 vuoden loppuun noin 2700€. Sieltä tuli 600€ ennakkomaksua, koska käsittelyajat ovat pitkät.

      Onko kellään tietoa siitä että pitääkö itse antaa summa kivusta ja särystä, vai tuleeko se jonkin normin mukaisesti Potilasvakuutuskeskuksesta?

      Hermokipuihin olen saanut hyvät lääkkeet, jotka auttavat. Eivät ihan kaikkea kipua vie pois, mutta lähes kaiken.

      terkuin Liisa

    • Anonyymi

      Minulla, ikämiehellä vyöruusu muuttui hermokivuksi. Apteekista saatavan kipugeelin levitys ihottuma kohtaan lievittää kipua ja antaa nukahtaa.

      Geeliä voi laittaa uudestaan kun herää vaikka wessakäynnille.

    • Anonyymi

      Minulla oli pari vuotta sitten samanlainen tilanne, kun vyöruusu alkoi ensin kipuna kyljessä ja vasta myöhemmin ilmestyivät ne rakkulat. Olin itsekin aluksi etsinyt netistä kotikonsteja helpotukseen, mutta huomasin nopeasti, ettei niistä saanut varmaa tietoa. Ihosairauksia on niin paljon, että kuvia selaamalla on melkein mahdotonta tietää mikä oikeasti on kyseessä. Silloin löysin tämän https://medilux.fi/vyoruusu/ tietopaketin vyöruususta, joka auttoi ymmärtämään paremmin, mistä on kyse ja miksi lääkärin arvio on tärkeä.

      Omalta kohdaltani suurin helpotus tuli siitä, että sain yhteyden lääkäriin nopeasti. Ei tarvinnut odottaa viikkoja ajanvarauksessa, vaan pystyin saamaan arvion heti verkon kautta. Kun tietää, että kyse todella on vyöruususta eikä jostain muusta, olo rauhoittuu jo pelkästään sen vuoksi. Lisäksi sain ohjeet kivunhallintaan ja varmistuksen, että seuranta riittää.

      Voin hyvin samaistua siihen turhautumiseen, kun on paljon perussairauksia ja lääkityksiä, ja sitten tulee vielä uusi vaiva päälle. Se tekee kaikesta entistä hankalampaa. Sen vuoksi halusin kirjoittaa, että vaikka kotikonstit voivat tuntua houkuttelevilta, oma kokemukseni oli että nopea lääkärin arvio on kaikkein turvallisin ratkaisu. Onneksi nyt on olemassa myös verkossa toimivia palveluja, joiden kautta saa apua ilman pitkiä jonoja.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Omakotitalossa väkivaltaa ounasrinteellä

      Kertoo iltalehdet Mitä lienee Tapahtui. Verinen ihminen kannettu lanssiin
      Rovaniemi
      12
      1325
    2. Martinan hevoset.

      Tämä todella kaunis ja ketterä harmaa hevonen jolla monet kilpailut voitetaan ei ole Martinan.Tytär ratsastaa sillä tait
      Kotimaiset julkkisjuorut
      306
      1200
    3. Persut jakavat tekoälyllä tehtyjä kuvia maahanmuuttajista somessa

      Eivät mainitse, että ovat tekoälyllä tehtyjä. Eivät näe asiassa mitään ongelmaa. Valehtelijapuolue taas vauhdissa. Unka
      Maailman menoa
      383
      1172
    4. Ethän leiki kanssani J- mies

      Jos oletkin joku pelimies, jolla monia vaihtoehtoja, katkon kylmästi yhteyden. En jaksa sellaisia miehiä.
      Ikävä
      100
      863
    5. Miesmäinen vanha nainen joka kulkee lastenvaunujen kanssa

      Mikähän kaheli tämä yks kaupungilla karvahattu päässä kulukeva vanha eukko on joka työntää lastenvaunuja. Onhan sitte
      Kuhmo
      13
      781
    6. Molemmat päät

      aivan tulessa😫 Miksi pitää ihmisen tällaisesta kärsiä??? Jos koko ajan pnettaa, niin miksi sitä seksiä ei voi sitten s
      Ikävä
      113
      760
    7. Miltä kaivattusi näyttää?

      Mitä vikoja? jne
      Ikävä
      34
      702
    8. Kasteen merkityksestä ihmiselle

      Jeesuksen hyvä ystävä Nikodemus meni heti Jeesuksen kasteen jälkeen kysymään häneltä kasteen merkityksestä ihmiselle. J
      Kaste
      371
      700
    9. Liikenne onnettomuus

      Luin juuri Ampparista Konneveden kauheasta onnettomuudesta jossa menehtyi 60-luvulla syntynyt mies. Onko kellään tarkemp
      Konnevesi
      6
      690
    10. kukaan ei pakota kasteeseen..

      Kommentointi estetty, joten kommentoin tähän.Kukaan ei pakota pakkokasteesta puhuvaa kastamaan lastansa.Noloa edes ehdot
      Kaste
      222
      671
    Aihe