Erään äidin ja isän jutut

raukkoja

Äiti katselee tarkkaan muiden elämää ja juoksentelee sen jälkeen kertomassa muille naapureille kaikesta. Yrittää etsiä naureskeltavaa ja paheksuttavaa ja päiviteltävää. Kerää piiriä katselemaan ja naureskelemaan kohteelle.

Hänen miehensä toimii samoin -kerää miesten piiriä. Naureskelee, värvää meteliä ja häiriköintiä alueelle -väkisin käskee lapsensa kohteensa tontin reunalle ja järjestää nukkumaanmenoaikaan asti kestävän jokapäiväisen pelin ajotielle, koska tietää siitä kuuluvan sisälle kovan äänen ja naapureiden pihan ja auton kärsivän irtokivistä. Jos saavat vihjeen että jokin on häiritsevää, on varma, että saavat sitä aikaan käskemällä muita naapureita häiriötä aiheuttaa.

Onko tämä perhe elänyt lastenkodissa vai ovatko koulukiusattuja vai ovatko vain hemmoteltuja? Molemmat ovat kaupan alalla. Keski-Suomessa.

7

323

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Juu, juu...

      Sinun olisi kannattanut lukea aloitus kertaalleen, ennen lähetä -napin painallusta. Näin olisit voinut saada keskustelua aikaan.

      Nyt aloituksesi pitää lukea kahdesti, jolloin jutun juju kyllä työläästi aukeaa, mutta tämän jälkeen ei enää jaksa ottaa kantaa. Sorry.

      • Juu, juu..

        Viestiä ei löydy?


    • a p

      Mielestäni ainoa kunniallinen teko, jonka yhteisövainoon osallistuva voi tehdä, on tehdä itselleen se, mikä yhteisövainon päämäärä on.

    • Ne ovat kiusaajia

      Ei ajotiet ole mitään pelikenttiä.

      Ne ovat jostain katkeria selvästi. Ovatko ottaneet lapsettomat asukkaat hampaisiinsa vai mitä? On niitä jotka eivät hyväksy yhtään erilailla eläviä.

    • a p

      Lisäksi värväävät alueen lapsia, joita monta sataa, tonttimme viereen kunnan maalle, vaikka itsellään lähivirkistysalue rajaa omaa tonttia. Olen poliisilta kysynyt, pitäisikö hän, jos joku laittaisi omat lapsensa hänen pihan viereen kavereineen, ei kuulemma pitäisi, kuten ei kukaan muukaan, mutta ihminen voi olla kuulemma halutessaan ikävä varsinaisesti rikkomatta lakia.

      Seisovat autotiellä ja puhuvat minusta valheita ja vääristeltyjä asioita minkä ehtii ja mitään, siis mitään muuta elämää ei heillä ole, kuin yrittää olla kaikin mahdollisin tavoin haitaksi, ja puhua muista ja juoruilla.

      • itsekkyyttätämäkin

        Ihan tosi. Viettävät aikaa lasten kanssa siinä aitasi takana. Pelaavat ja tietenkin ääntä lähtee. Häiritsee kovasti. Ja vielä kunnan maalla. Sanoisin, että ole tyytyväinen, etteivät nämä lapset ole huonoilla teillä. On hyvä, että joku välittää sen verran lapsista. Sinulla ei ole varmaan ollut koskaan lapsia, koska et ymmärrä, että he nämä parjaamasi ihmiset välittävät lapsista ja toimivat heidän parhaakseen.
        Siis muuta korpeen, missä ei muita ihmisiä ole. Anna ihmisten elää omaa elämäänsä. Sinä olet kiusaaja. Tai käy lääkärissä hakemassa rauhoittavia. Elä ja anna toisten myös elää.


    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Jens Ihlen (ex Kukka) poika todistaa oikeudessa

      10:49 "Välit ovat olemattomat" Minkälainen isäsi ja sinun välinen suhde on tällä hetkellä? "Minulla ei ole minkäännäkö
      Maailman menoa
      253
      9494
    2. Riikka runnoo! Uutta velkaa tänä vuonna 17 mrd. euroa

      Tirsk. Nyt kyllä hihityttää kuin pientä eläintä. Riikka takoo maailmanennätyksiä tasaiseen tahtiin. " [Riikka] joutuu
      Maailman menoa
      152
      7712
    3. K-kaupassa on mukava käydä, kun ei tarvitse katsella köyhiä

      vasemmistolaisia, joista monet myös varastavat. Mielellään maksaa vähän enemmän tuotteista K-kaupassa, jotka ovat paljon
      Maailman menoa
      155
      5309
    4. Suomeen ei kuulu ihmiset jotka ei halua kätellä toisia ihmisiä, koska tämä on vääräuskoinen

      Nainen joka ei halunnut kätellä Stubbia on selvästi ääripään muslimi, eli sitä sakkia josta niitä ongelmia koituu. Ulos
      Maailman menoa
      152
      4973
    5. PS:n Purra teki -JÄTTI-VELAT

      * * PS:n Purra teki -JÄTTI-VELAT - ! ja jätti MaksuHuolet -Kansan Maksettavaksi -! *
      Maailman menoa
      59
      4680
    6. Suomessa on ollut suurtyöttömyyttä ennenkin, ja lääkäriin pääsee nykyäänkin

      Täällähän oli jonkun sekopään(vas.) juttu, että ennen ei ollut työttömyyttä ja lääkäriin pääsi. Siihen alkoi tietysti ko
      Maailman menoa
      105
      4360
    7. Kysymys: Kuinka moneen maahan neuvosto-venäjä on hyökännyt

      viimeisten 90-vuoden aikana? Ja lähinnä on siis kyse neuvosto-venäjän naapurimaista - kuten Suomesta. Lista on huomatta
      Maailman menoa
      137
      4197
    8. Ootko sä nainen suuttunut

      jostain? Harmi jos tullut väärinkäsityksiä.
      Ikävä
      172
      2044
    9. Nainen, sanotaan että totuus tekee kipeää

      Ehkä mutta se voi olla myös se kaikkein kamalin asia kohdata. Kuplassa on turvallista, kun tietää vähemmän on helpompi.
      Ikävä
      10
      1905
    10. Valtio lopettaa pienituloisten perheiden kylpylälomien tukemisen

      Pienituloiset suomalaiset ovat voineet vuosikymmenten ajan hakea tuettuja lomia terveydellisin, sosiaalisin ja taloudell
      Maailman menoa
      291
      1675
    Aihe