Mustaherukka pensaissa on varmaan joku tauti. Lehdet ovat pieniä ruskettuneita ja käpristyneitä eikä marjoja juurikaan tullut.
Auttaisikohan, jos pensaat leikkaisi syksyllä juuresta poikki, vai onko tauti myös juurissa?
Entä jos pensaat nostaisi juurineen ylös, kannattaisiko samalle paikalle istuttaa uusia, vai onko tauti levinnyt myös maahan?
Mustaherukka
Tietämätön?
1
291
Vastaukset
- lkiou
Suorittaa keväällä kasvitautien torjuntaaineen ruiskutuksen.Heti kun kukinta on päättynyt. Hankkii tuommosen 5 L ruiskupöntön jossa on kahva jolla pumpataan ilma. 20 grammaa jauhetta ja vettä. Jos siellä on ollut punkkeja niin ruiskutetaan huhtikuun lopussa Malatoniililla . Että jompi kumpi käsittely.
http://www.viherpiha.fi/kasvinsuojelu/tunnista-kirvat-kempit-ja-kumppanit
kasvinsuojeluaineet/signum/
http://puutarha.net/artikkelit/67/herukoiden_karviaisten_taudit.htm
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
IL - PerSut tykittää - Vaaralliset tappajat vankilaan jopa loppuelämäksi!!
Entistä rajumpi elinkautinen tulee – Vaaralliset tappajat vankilaan jopa loppuelämäksi Henkirikosten uusijat voidaan ja13314347Äärioikeistopurran nukke Petteri Lapanen paniikissa
Kun Suomen historian paras pääministeri antoi vankan lausunnon, kuinka "keskustelu politiikassa on käpertynyt lähinnä va305962SIELTÄ SE TULI: Kepu-Kurvinen: "Emme enää lähde punavihreään hallitukseen"
Nyt muuten nauretaan loppuviikko, että tähänkö kaatui Lindtmanin pääministerihaaveet. "Antti Kurvisen mukaan puolue ei1545535Onko rajojen kiinnipitäminen ihmisoikeuksien vastaista?
Maahanmuutosta puhutaan usein niin kuin kyse olisi vain numeroista ja rajoista. Kyse on kumminkin ihmisistä, jotka halua3054379HS - Sanna Marinin kirja on priimaluokan vedätys!
Kirja-arvio|Toivo on tekoja tulisi ensisijaisesti nähdä maineen rahallisen hyödyntämisen voimaannuttavana merkkipaaluna.394137"Rauhanomainen" miekkari hesassa: "Eläköön aseellinen vastarinta" - lakana
Kyseessä on Suomen Palestiinalaisten yhdistyksen viime perjantaina järjestämä ”Hiljainen kynttiläkulkue Palestiinalaiste1073681Some kuhisee Sanna Marinista: "Wau"
Sanna Marinia hehkutetaan. Muun muassa Jodelissa kommentoidaan The Sunday Timesin julkaisemaa kuvaa Marinista. Hän ant63602Vanhat miehet eivät muista
Niinistö muistaa vain Marinin hölmistyneen ilmeen, mutta ei miksi möllötti sen näköisenä. Vanhanen taas ei muuten vaan243564Monella äärivasemmistolaisella C-paperit armeijasta
Kuinka kävisi sodan tullen noille? Puolustusvoimat huomauttaa, että C-luokituksen saaneiden sijoittumisesta sodan aikan632665Huomenta naiselle
Toivottavasti tiedät, etten ole koskaan tuntenut ketään kohtaan näin voimakkaasti. Olen tietenkin meistä epävarma silti.931448