Haluun olla enkeli!

Enkeli keijumaassa

Oon vasta 12vuotta pituutta 135cm ja painoa 30kg. Tunnen itseni lihavaksi. Silloin kun olen syönyt tunnen itseni sotanorsuksi.. Äitini aina huomauttelee siitä kuinka huonosti syön.. Haluan luut lävistämään ihoani! Haluan olla enkeli keijumaassa. En halua olla "lihava". Toisaalta haluaisin olla terve. Mutta pieni ongelma on.. Jos sanoisin äidille tästä joutuisin hoitoihin. Isäni saisi tietää siitä ja hän suuttuisi minulle. Enkä todellakaan halua menettää välejä hänen kanssaan. Siskoni nimittäin menetti välit isän kanssa anoreksian myötä.. Sanokaa vinkkejä mitä voisin tehdä!:) parantuisinko vai laihtuisinko? Jos jotkut kokeneet omistais kikin nii antakaa niitäkin voin tulla sinne juttelee sun kanssa. Tai jos oot vaikka suurinpiirtei samas tilantees..!:)

5

418

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • 777

      haluutko syödä? oot muute ihan normaalipainonen

      • Enkeli keijumaassa

        Ruoka ahdistaa mua.. Ja tiedän olevani nornaalipainoinen. Mutta en vain tajua sitä...


    • Forest fairy

      Tuon ikäisenä minäkin aloin ongelmoida syömisen kanssa. Sanoisin, että älä edes flirttaile anoreksian kanssa, vaan peräänny siitä vielä kun voit itse valita!
      Itselläni on takana lähes 12 vuotta sairastamista, ja vaivoja on niin paljon, että itkettää: osteoporoosi ja vastustuskyvyn heikentyneisyys noin esimerkkeinä. Parantumiseen ei ole mitään mahdollisuuksia, kun sairaus on kaivautunut syvälle identiteettiin. Ja alle puolet meistä anorektikoista todella paranee. Tämä on myös ehkä mielenterveyshäiriöistä tappavin. Tietoa saat ihan googlestakin hakemalla.

      Älä valitse tätä tulevaisuutta. Painosi on pituuteesi nähden ihan ok, ja olet vasta kehittymässä. Anna kropallesi aikaa kasvaa aikuiseen muotoonsa, anoreksia voi jopa estää sen. Jos paino- ja syömisasiat edelleen vaivaavat, puhu läheisten kanssa, tai jos koet, ettet voi, hakeudu ammattiauttajan pariin. Jos asiat menevät niin huonoiksi, että tarvitset osastojaksoa, mieti tarkkaan kannattaako hakeutua tavalliseen psykiatriseen sairaalaan, siellä et nimittäin psyykkiseen puoleen juuri apua saa. Siellä voi käytännössä parantua vain sisäsyntyisellä äärimmäisen vahvalla ja kestävällä motivaatiolla. Syömishäiriöklinikat ovat lähes aina parempi vaihtoehto, mutta niihinkin tarvitset sen halun parantua.

    • Paranepian

      Et halua olla oikeasti enkeli, koska silloin et voisi enää nähdä ystäviäsi, et siskoasi, etkä muitakaan, joista välität. Enkelit lentävät taivaaseen, eivätkä voi enää vaikuttaa sen jälkeen itseensä millään tasolla.
      Syömisen jälkeinen "sotanorsu" on aivan normaali tunne, mutta se ei tarkoita sitä, että olisit lihava, vaan sitä, että olet vain terveellisesti ravittu ja kylläinen. Erota kylläinen ja lihava toisistaan!

      Äitisi huomauttelu on rakkautta sinua kohtaan. Hän on huolissaan sinusta, omasta tyttärestään. Kun huomioidaan ikäsi, niin olet siis normaalikokoinen nyt. Et ole lihava, eikä sinusta lihavaa saakaan.

      Olen itse sillai samassa tilanteessa, että olen lyhytkasvuinen geenivirheen vuoksi. Painan saman verran kuin sinä ja pituuttakin lähes saman verran kuin sinullakin. En kasva tästä enää pidemmäksi ja en voi myöskään lihoa, vaikka joskus olen lisäkiloja halunnutkin. Tiedostan, että on paljon terveellisempää mielellekin, että ei ole millään kuurilla, ei lihotuskuurilla, ei laihdutuskuurilla, vaan että syö monipuolisesti ja terveellisesti, ainakin neljä kertaa päivässä.

      • LiianLyhytOn

        Kyllä 135 cm pitkä 12-vuotias on kaikkea muuta kuin normaalin kokoinen. Tuon ikäiset tytöt ovat noin 150-170 cm pitkiä, jos ovat kunnolla ravittuja.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Miksi persuilla ei ole firmoja?

      Kuten vasemmisstolaisilla, esim. Sannalla MA\PI. Eikö ole aika erikoista?
      Maailman menoa
      84
      7142
    2. Persut hommasivat Suomeen 35 000 pientä lasta v. 2015

      Onko Riikka Purra nyt tavoittelemassa tätä samaa historiallista persujen utopiaa? Purram kaksinaamaisessa pelissä vaadit
      Maailman menoa
      27
      7089
    3. Purran tuhoja tuskin saadaan koskaan korjatuksikaan

      Purra on aiheuttanut Suomen taloudelle karmaisevat tuhot. Sen lisäksi Purra on ajanut myös suuren osan Suomen kansasta k
      Maailman menoa
      117
      6225
    4. Persujen kaksoisstandardit: Räsäsen uhkailu paha, Virran uhkailu hyvä

      Tässä taas nähdään kuinka kaksinaamaista porukkaa persut ovat. Mitäs persut tähän?
      Maailman menoa
      45
      5424
    5. Miksette persut irtisanoudu Kirkin lausunnoista?

      Kirkhän muun muassa vaati raiskattuja naisia pidättäytymään abortista ja vaimoja alistumaan aviomiestensä tahtoon. Mik
      Maailman menoa
      84
      5328
    6. Demarikultin uhri kertoo

      Demarikultin uhri kertoo: “En saanut mennä edes suihkuun ilman lupaa” – Seksuaalisen hyväksikäytön uhri kertoo vuosistaa
      Maailman menoa
      63
      5235
    7. Miksi vasemmistolaiset eivät omista yhtään firmaa?

      Vasemmistolaiset eivät omista yhtään firmaa joka työllistäisi ihmisiä. Miksi? No siksi, että jos vasemmistolainen perus
      Maailman menoa
      41
      5120
    8. Sanna valittiin Euroopan huonoimmaksi pääministeriksi

      Sannan kaudella Suomi oli ainut maa missä bkt laski. Kannattaa huomata, että luvut valitsi Sannan huonoimmaksi. Ihmiset
      Maailman menoa
      27
      4615
    9. Purran vuoro kiihoittua Lepomäen sääristä

      "Ulkoministeri Elina sanoo, ettei muuta pukeutumistaan sen mukaan, kenet tapaa, ja että hän ei suostuisi peittämään kasv
      Maailman menoa
      19
      3565
    10. Vasemmistolaiset paskat eivät nousseet seisomaan kun Akaan kaupunginvaltuusto

      vietti hiljaisen hetken Charlie Kirkin muistoksi https://www.aamulehti.fi/uutiset/art-2000011523016.html
      Maailman menoa
      300
      3410
    Aihe