Mustaherukka pensaissa on varmaan joku tauti. Lehdet ovat pieniä ruskettuneita ja käpristyneitä eikä marjoja juurikaan tullut.
Auttaisikohan, jos pensaat leikkaisi syksyllä juuresta poikki, vai onko tauti myös juurissa?
Entä jos pensaat nostaisi juurineen ylös, kannattaisiko samalle paikalle istuttaa uusia, vai onko tauti levinnyt myös maahan?
Mikä vaivaa mh. pensaita
Tietoa kaipaava?
1
136
Vastaukset
- zxwå
Minun käsityksen mukaan ne kärsii kuivuudesta ja voimasta. Jos ne on joskus tuottaneet satoa, niin kannattaisi leikata huonot ja kuivuneet oksat pois syksyllä ja lannoittaa syyslannoitteella ja keväällä kanankakkaa niin eiköhä se korjaannu.
Kerron tähän tositarina miten naapurinnaapuri oli tehnyt kun herukoita oli tullut liikaa. niin hän ajatteli että leikkaanpa paljon oksia pois. mutta miten kävikään ne pienemmät puskat tuottivat isoja marjoja niin runsaasti, että yhtä paljonkuin ennenkin, mutta isot marjat ovat mehukkaita.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 723103
- 602844
Kuoleman pelko katosi
Olen pelännyt koko elämän ajan kuolemaa mutta yhtäkkiä kun hindut paljastivat totuuksia uskonnoista noin aloin yhtäkkiä4322395- 802216
- 602053
- 952016
- 121606
Kuhmolainen on selvästi kepun lehti
Kuhmolaise etukannessa oli Kuva kun Jaskalle annettiin karhu patsas.mutta kukmolaislehti oli niin kepulainen että Jaskan171577Ei mun tunteet
ole mihinkään kadonnut. Enkä mä sua inhoa tai ole kyllästynyt. Mä ymmärsin, ettet ole kiinnostunut minusta, ainakaan sil301420Mitä nämä palautteet palstalla ovat?
Joku uusi toimintatapa rohkaista kirjoittajia vai mistä on kyse?351408