Mustaherukka pensaissa on varmaan joku tauti. Lehdet ovat pieniä ruskettuneita ja käpristyneitä eikä marjoja juurikaan tullut.
Auttaisikohan, jos pensaat leikkaisi syksyllä juuresta poikki, vai onko tauti myös juurissa?
Entä jos pensaat nostaisi juurineen ylös, kannattaisiko samalle paikalle istuttaa uusia, vai onko tauti levinnyt myös maahan?
Mikä vaivaa mh. pensaita
Tietoa kaipaava?
1
142
Vastaukset
- zxwå
Minun käsityksen mukaan ne kärsii kuivuudesta ja voimasta. Jos ne on joskus tuottaneet satoa, niin kannattaisi leikata huonot ja kuivuneet oksat pois syksyllä ja lannoittaa syyslannoitteella ja keväällä kanankakkaa niin eiköhä se korjaannu.
Kerron tähän tositarina miten naapurinnaapuri oli tehnyt kun herukoita oli tullut liikaa. niin hän ajatteli että leikkaanpa paljon oksia pois. mutta miten kävikään ne pienemmät puskat tuottivat isoja marjoja niin runsaasti, että yhtä paljonkuin ennenkin, mutta isot marjat ovat mehukkaita.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Useita puukotettu Tampereella
Mikäs homma tämä nyt taas on? "Useaa henkilöä on puukotettu Tampereen keskustassa kauppakeskus Ratinan lähistöllä." ht2825308- 685248
Kuka rääkkää eläimiä Puolangalla?
Poliisi ampui toistakymmentä nälkiintynyttä eläintä Puolangalla Tilalta oli ollut karkuteillä lähes viisikymmentä nälkii964015- 522830
- 222417
- 1192040
Meneeköhän sulla
oikeasti pinnan alla yhtä huonosti kuin mulla? Tai yhtä huonosti mutta jollain eri tyylillä? Ei olisi pitänyt jättää sua472000Lähetä terveisesi kaipaamallesi henkilölle
Vauva-palstalta tuttua kaipaamista uudessa ympäristössä. Kaipuu jatkukoon 💘991727- 721261
PS uusimman gallupin rakettimainen nousija
https://yle.fi/a/74-20170641 Aivan ylivoimaisesti suurin kannatuksen nousu PS:lle. Nousu on alkanut ja jatkuu 2 vuoden1541108